Siła talentów wg. Gallupa #13 Agata Lemos

Siła talentów wg. Gallupa #13 Agata Lemos

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych, oraz innych miejscach gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Prywatnie jestem mama, córka i żona. Zawodowo jestem związana z rynkiem nieruchomości w Wielkiej Brytanii, gdzie mieszkam już od 10 lat. Ukończyłam studia – Dyplomacja na Uniwersytecie Westminster w Londynie.

Moje top 5:

  1. Zgodność – Harmony
  2. Wizjoner – Futuristic
  3. Poważanie – Significane
  4. Uczenie się – Learner
  5. Ukierunkowanie – Focus

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Przede wszystkim dało mi możliwość poznanie siebie jeszcze bardziej. Zwiększyło samoświadomość, a co za tym idzie wpłynęło pozytywnie na podejmowane przeze mnie decyzje – niezależnie czy dotyczą one życia prywatnego czy zawodowego. Dało mi również odwagę do kreowania życia, które jest w zgodzie z moimi silnymi stronami. Żyje się o niebo łatwiej!

3. Czego dowiedziałam się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Dowiedziałam się, że nie za bardzo nadaje się robienia kilkunastu rzeczy w jednym czasie. Multitasking jest nie dla mnie. A czuję takie społeczne przekonanie, że kobiety są w tym najlepsze. Okazało się, ze ja jednak do nich nie należę.

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Postrzegam innych bardziej przez pryzmat ich mocnych stron, bo każdy przecież ma jakieś. Obserwuje co lubią, czym się interesują i jak zachowują się z relacjach z innymi ludźmi.
Mój mąż np. jest świetny w tzw. podważaniu tezy, gdzie ja bardziej skupiam się na jej udowodnianiu. Możesz sobie wyobrazić ile jest u nas „emocjonalnych” dyskusji przy wieczornych kolacjach.
Poza tym poznanie wszystkich istniejących talentów Gallupa (pełnej listy 34 cech), dało mi tez większą przejrzystość w wychwytywaniu mocnych stron u innych. Co jest absolutnie kluczowe w mojej pracy, w której zarządzam zespołem.

Już ponad 20,687,031 osób na całym świecie wykonało badanie CliftonStrengths.

Ludzie, którzy wykorzystują swoje mocne strony każdego dnia, są sześciokrotnie częściej zaangażowani w swoją pracę.

Zespoły skupiające się na swoich mocnych stronach są o 12,5% bardziej produktywne.

5. Czy wykorzystujesz teraz świadomiej swoje talenty?

Absolutnie!
Po pierwsze, gdy teraz zaczynam jakiś projekt, bądź decyduje się na zwiększenie moich kwalifikacji, najpierw poddaje to analizie w kontekście mocnych stron a dopiero później podejmuje decyzje.
Dla mnie test Gallupa jest kompasem – wiem gdzie jestem i w którą stronę powinnam iść. Bardzo to pomaga w życiu, a szczególnie jak się ma wizję długiej drogi i testowania różnych opcji. 

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłaś coś w sposobie działania, myślenia i reagowania? Czy zrobiłaś coś nowego?

Zdecydowanie. Zaczynam dzień od tzw. Power Hour – przeglądam kalendarz i nadchodzące spotkania, planuje co musi być dziś zrobione a co może poczekać. Podczas tej godziny poświęcam również ok 15 min na sprawy finansowe, lubimy z mężem mieć to uporządkowane.
Traktuje to jako “odpalanie silnika”.
Jak pracuje nad czymś co ma wiele elementów złożonych, korzystam teraz z tzn. checklisty. Mając małe dziecko, nie mam niestety tego luksusu, żeby mieć 5 godzin pod rząd, do dyspozycji na pracę w skupieniu, wiec muszę wykorzystywać każde wolne 5 min. Jak mam checlistę mogę zrobić jedna pozycje i odłożyć projekt na później. Jak do niego wracam wiem dokładnie gdzie skończyłam i mogę od razy zasiąść do pracy, zamiast się zastanawiać gdzie ja to skończyłam ostatnio.
Umiem lepiej wykorzystywać swój czas. Przed poznaniem moich mocnych stron, gdybym nie mała 5 godz wolnych pod rząd, nawet bym się za to nie zabrała.
A gdy mam jakieś ważne spotkanie, organizuje wszystko tak, żebym miała czas wolny tylko dla siebie i żeby nikt nic ode mnie nie chciał podczas tych 30-60 min. Czasem wymaga to ode mnie, żebym wstała godzinę wcześniej, bo syna trzeba wcześniej zaprowadzić do przedszkola. Innym razem, po prostu deleguje lub proszę innych o pomoc. 
Kiedyś wzięłabym wszystko na siebie, a teraz wiedząc ze jedna z moich silnych stron jest Focus dałam sobie prawo do czasu na skupienie.
Zaczęłam czytać więcej literatury na tematy związane z tzw. „przyszłością”. Zawsze mnie to interesowało, ale teraz powiedzmy wzięłam to bardziej na poważnie.

7. Czy skupiasz się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron? Co konkretnie robisz?

Czytam książki i słucham audiobooków, które pomogą mi jeszcze bardziej w rozwinięciu mocnych stron. Zaczęłam również inwestować w rozwój moich mocnych stron, min. poprzez uczestnictwo w szkoleniach. A pierwsza inwestycja na początku tego roku, były spotkania z Tobą Kasiu, dotyczące mojego raportu Gallupa, który co tu dużo mówić otworzył mi oczy.

8. Czy uświadomiłaś sobie coś o swoich ograniczeniach i słabościach wynikających z talentów? Jak nad nimi pracujesz?

Tak – bardzo dużo. Jednym z ważniejszych elementów testu mocnych stron, były dla mnie tzw. Blind spots. Skupiam się teraz na ich poznawaniu i eliminowaniu, tak żeby moje mocne strony były jeszcze bardziej dojrzale.

9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

Polecam wszystkim, bez względu na wiek!
Poza tym uważam, ze ten test powinien być obowiązkowy w każdej szkole. A rodzice powinni znać mocne strony swoich dzieci, zamiast mówić „Ty Baranie” jak znowu dziecko przyniosło jedynkę ze szkoły.
A dla osób które jeszcze szukają swojej drogi w życiu zrobienie testu powinno być pierwszym krokiem – bez którego ani rusz.
Poza tym, często zdarza się tak, że niestety otoczenie w którym żyjemy, nie sprzyja naszemu rozwojowi (czasem nawet jest toksyczne). Jest wówczas trudniej.
CliftonStrengths  udowodni każdemu ze ma swoja magiczna moc, obojętnie jak mocno inni będą próbowali podcinać Ci skrzydła.

__________________________________________________________

Listę wszystkich opublikowanych artykuły z serii “Siła Talentów” znajdziesz: <link>

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa