Siła talentów #1
Od dłuższego czasu, chodziła za mną pewna myśl…
Jest w sieci kilka grup, gdzie ludzie wypowiadają się i dyskutują o talentach oraz mocnych stronach. Nie każdy ma jednak tyle czasu by śledzić na bieżąco wszystkie wątki w mediach społecznościowe. Mimo to wciąż wiele osób ma potrzebę dowiedzenia się jak inni działają dzięki swoim talentom. Tak wpadłam na pomysł niniejszego cyklu pt. „SIŁA TALENTÓW”.
Będzie on tworzony przez Was i dla Was w ramach mojego bloga. Zaprosiłam do tego projektu kilkanaście osób, z którymi utrzymuję kontakt i dzięki temu wiem, że znają swoje talenty, rozwijają mocne strony, a do tego mają ochotę podzielić się swoimi spostrzeżeniami na ten temat. Pierwszą osobą, której wypowiedź miałam opublikować, jest Michał, ale jednak poznacie go w dopiero w kolejnym wpisie:)
Zasugerowaliście mi bym najpierw napisać kilka słów o samej idei cyklu „Siła Talentów”. Do tego sama postanowiłam odpowiedzieć na pytania, które w ramach cyklu zadałam moim gościom. Mam nadzieję, że „Siła Talentów” będzie dla Was interesująca. A tym, którzy jeszcze się wahają czy warto zainwestować niecałe 20 dolarów by wykonać badanie rozwieje wszelkie wątpliwości.
No to zaczynamy!
1. Krótkie BIO:
Nazywam się Kasia Bieleniewicz, myślę, że osoby, które tu są miały już okazję mnie poznać. Jestem żoną, mamą dwójki dzieci, uwielbiam dobrą kawę, muzykę, film i góry.
Jestem również wielką entuzjastką podejścia i rozwoju w oparciu o mocne strony oraz certyfikowanym trenerem mocnych stron i talentów Gallupa – Gallup® Certified Strengths Coach. Jestem również absolwentką dwóch kierunków – pedagogiki pracy z doradztwem zawodowym oraz kulturoznawstwa. Ponad 12 lat aktywnie działałam w organizacji non profit, wspierając osoby indywidualne oraz grupy w rozwoju na różnych płaszczyznach.
Jestem twórcą, producentką i prowadzącą podcast Tuż przy uchu który tworzę dla osób kreatywnych i przedsiębiorczych. Z gośćmi poruszamy tematy związane z autentycznością w życiu i biznesie, odkrywaniem swoich pasji, swoich mocnych stron, biznesie, zdalnej efektywnej pracy, kreatywności. Moimi gośćmi byli m. in.: Paweł Tkaczyk, Anna Urbańska, Joanna Ceplin, Dominika Nawrocka, Dominik Juszczyk, Urszula Phelep.
2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?
Ooj, zmieniło się wiele. Jednym z ważnych bodźców było właśnie badanie CliftonStrenghts, pomogło mi bardzo dokładnie nazwać pewne moje cechy, zachowania, motywacje. Dobrze znałam siebie, ale były też obszary nie uświadomione, które były w cieniu i z którymi miałam od dawna problemy. Praca z wynikami pomogła mi odważyć się i wybrać właściwą na ten moment ścieżkę zawodową. Taką, która zaspokaja moje potrzeby i jest czymś co wypływa naturalnie z moich cech, umiejętności, predyspozycji i zainteresowań. Bardzo mocno wpłynęło to również na nasz styl komunikacji w domu, dużo łatwiej jest mi zrozumieć pewne cechy mojego męża i je zaakceptować. I myślę, że w drugą stronę jest podobnie, zresztą mówimy o tym między innymi tutaj, w podcaście Dominika.
3. Czego dowiedziałam się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?
Jestem osobą która sporo czasu spędza na rozmyślaniu, planowaniu, myśleniu o przyszłości. Zawsze wydawało mi się to naturalne i że inni, mają tak samo, jak ja i, że nie ma w tym nic szczególnego.
Zauważyłam, że te cechy, można wykorzystać bardzo praktycznie, i pomagać osobom, dla których, jest to zupełnie inny sposób myślenia. Największym zaskoczeniem były dla mnie dwie cechy Poważanie (Significance) i Maksymalista (Maximizer). Byłam zdziwiona, że akurat te dwie cechy mam tak wysoko, bo zupełnie nie byłam ich świadoma. Ale są dla mnie tak ważne, że już ich nie zaniedbuje i w swoich wyborach, pamiętam by dbać o potrzeby, które z nich wynikają.
4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?
Oczywiście, nie byłabym sobą, gdybym nie zaproponowała zrobienie badania całej rodzinie. Dzięki, temu mieliśmy sporo momentów AHA, kiedy docierało dla nas, aaaa to dlatego on tak robi, to dzięki temu tak myśli.
Dla mnie – Zosi samosi – dużym zaskoczeniem, jest to, jesteśmy różni, jak ja potrzebuje innych, a inni mnie. I to, że rzeczy które mi sprawiają wiele trudności i nie cierpię ich robić, komuś przychodzą z łatwością i jeszcze cieszą się robiąc to. Siła różnorodności i różne spojrzenia i podejścia.
5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłam coś nowego w swoim życiu?
Tak.
Ta koncepcja tak mnie zafascynowała, że zdecydowałam się wejść jeszcze mocniej w temat (Input + Maximizer) i pojechałam do Londynu, na kurs dla trenerów mocnych stron.
Zdecydowałam się również na wypuszczenie – w końcu – mojego podcastu, który długo był schowany w szufladzie.
6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłam coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?
Tak. Mam wrażenie, że już samo nazwanie talentów i ich świadomość mi pomogły. Odblokowały mój ukryty potencjał, który był uśpiony i pokornie czekał, aż zostanie zauważony. Pozwoliło mi to świadomie decydować o tym co będę robię a czego nie. Dużo częściej, daje sobie 2 dni na przemyślenie, zanim się czego podejmę.
Dbam bardziej o siebie i w swoim myśleniu, planowaniu uczę się stawiać swoje potrzeby, uczucia i emocje wysoko oraz nie zapominać o sobie. Coraz częściej proszę o pomoc i przyjmuję wparcie od innych.
Nauczyłam się, a w zasadzie ciągle uczę się panować nad swoim Maksymalistą i szybciej przechodzić do działania, wypuszczać w świat rzeczy, które są w 80% gotowe, a nie tylko te które czuje, że są na 150%. Zmieniłam również swój styl komunikacji, a raczej staram się dużo jaśniej, prościej komunikować niektóre rzeczy.
7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami? Co konkretnie robię?
Wierzę, że warto skupić się na tym w czym jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne skłonności i predyspozycje, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości. Szkoda na to czasu i życia. Ale też warto pamiętać o tym, by dbać o balans i mieć oczy szeroko otwarte na słabości i ciemne strony naszych talentów. Które czasem są bardziej widoczne i uciążliwe. I tak też jest ze mną, staram się czerpać garściami z swojego “potencjału i bogactwa wewnętrznego” i w nie inwestować.
Pierwszym krokiem, było badanie, drugim – mocne wgryzienie się w raporty, książki, materiały, webinary na temat talentów. Później szukałam miejsca i ludzi z którymi mogę rozmawiać na ten temat. Wypisałam sobie obszary do pracy, zapisałam jaką wiedzę, umiejętności praktyczne i kompetencje pomogą mi rozwinąć swoje talenty. Samo poznanie swoich talentów jest dopiero początkiem pracy. By stały się silną stroną, powinnam nad nimi pracować. I jest to praca bez końca, która może trwać całe życie. Ale praca nad nimi daje mi mnóstwo satysfakcji, bo widzę, efekty. Mam dużo większą wiedzę na swój temat, więcej radości z tego co i jak robię i jak pracuję. Pracuję z partnerem produktywności, który też zna tą metodologię, uczestniczę w grupach skupionych wokół mocnych stron.
8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?
Tak. Dla mnie kluczem są potrzeby i motywacja, staram się świadomie używać swoich mocnych stron w projektach za które się biorę. Stworzyłam sobie małe strategie dla każdego z kluczowych talentów – by lepiej działały i mi służyły. Większą uwagę skupiam na myśleniu, by mieć czas na ich rozwój, odpowiednie warunku i osoby, które mnie uzupełniają. W moim przypadku myślenie jest już działanie.
9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?
Tak, oczywiście. Ja jestem jego wielką fanką i staram się zachęcać do badania osoby, którym może pomóc. Wierzę, że min. dzięki niemu, możesz poznać i lepiej wykorzystać swoje naturalne predyspozycje.
___________________