Siła talentów wg. Gallupa #7 Jolanta Kołodziej

Siła talentów wg. Gallupa #7 Jolanta Kołodziej

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Jolanta Rybus Wykładowca akademicki (praktyk i teoretyk) Żona, mama. Na co dzień mieszka i pracuje w Australii.

Moje top 5: 1. Empatia (Empathy) 2. Uczenie się (Learner) 3. Zbieranie (Input) 4. Dyscyplina (Discipline) 5. Zgodność (Harmony)

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Skupiłam się na moich mocnych stronach, które wreszcie poznałam, zrozumiałam. Z którymi się teraz w pełni utożsamiam Ponadto, zaczęłam skupiać się na  wzmacnianie moich talentów zamiast na byciu dobra, lepsza, najlepsza w każdej dziedzinie. Co do tej pory było moja zmora! Znacząco wpłynęło to na moja ergonomie czasu i poziom zaoszczędzonej energii. Ograniczyłam również poziom frustracji i stresu jaki się z tym wiązał.

3. Czego dowiedziałam się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Zauważyłam pewna spójność w moim dotychczasowym działaniu i myśleniu. Znajomość moich talentów pozwoliła mi zrozumieć dlaczego kieruje się takimi a nie innymi mechanizmami działania. Z czego wynika moja metodyka podejmowania decyzji, organizacji czasu. To, ze nie powinnam walczyć z moimi cechami, tylko dlatego, na chwile obecna nie są współmiernie zyskowne. Mogę je natomiast połączyć z praca zawodowa i wtedy nabierają zupełnie innego znaczenia. Sama idea wielu talentów pozwoliła mi tez zauważyć, ze każdy ma swoje inne ale dobre strony i słabsze strony i należy każdej ze stron pozwolić koegzystować. Nie można być dobrym we wszystkim i choć to takie oczywiste to tak do tej pory intuicyjnie działałam tracąc wiele cennego czasu i okazji do rozwoju.

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Zdecydowanie zyje mi sie latwiej. Swiadomosc istnienia roznych talentow, samej idei pozwolila mi przestac oceniac innych przez pryzmac moich wlasnych cech. Do tej pory nie zdawalam sobie z tego sprawy, owszem wiedzialam to ale nie rozumialam ze innosc w moim mniemaniu jest jak najbardziej pozytywna:). Zdecydowanie latwiej mi sie zyje, utrzymujac relacje z innymi dajac im przyzwolenie na bycie “innym” jestem ciekawa tej “innosci”.

Donald O. Clifton (1924 – 2003) był amerykańskim psychologiem, autorem, załozyciem firmy Gallup Inc. oraz twórcą badania CliftonStrengths. Nazywany jest ojcem psychologii opartej na mocnych stronach i psychologii pozytywnej 

5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłam coś nowego w swoim życiu?

Niewiele czasu minęło od kiedy zdecydowałam się na test Gallupa. Moja obecna sytuacja  zawodowa i życiową za chwile ulegnie znacząco zmianie ale myślę ze śmielej spoglądam w przyszłość z większą wiara i ufnością w siebie. Mam tez kilka pomysłów na siebie jak już oswoję się z nadchodzącymi zmianami. Już teraz  pracuje nad projektami, która mam nadzieje wcielę w życie za kilka miesięcy, czego wcześniej nie odważyłabym się zrobić z prostej przyczyny-nie znałam siebie na tyle:)

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłam coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?

Tak, analizując wyniki Gallupa, moje dotychczasowe doświadczenie życiowe i zawodowe skupiam się tylko na rozwoju tych cech, z którymi dobrze się czuje. Nie tracę czasu ani energii na szukaniu w czym jestem dobra i tym, ze mogę być dobra we wszystkim, a to było moja zmora wcześniej, gdyż robiłam dużo a niewiele z tego wynikało.

7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami?  Co konkretnie robię?

Obecnie skupiam się na swoich mocnych stronach. Czuje ze wiele mam do zrobienie na tej płaszczyźnie i jest to bardziej korzystna postawa dla mnie niż skupianie się na wzmacnianiu moich słabych stron. Myślę ze na to przyjdzie jeszcze czas. Szukam odpowiedniej grupy Mastermind dla siebie, rozwijam swoje kompetencje poprzez rożne szkolenia, uczestniczę w konferencjach i spotkaniach, które przygotowują mnie do projektu z jakim chce ruszać za ok rok. Skupiam się na czytaniu tylko takich publikacji, które są zgodne z moimi zainteresowaniami zawodowymi. Zrobiłam remanent wszystkich swoich notatek, publikacji, treści, które słucham, czytam, oglądam, autorytetów, na których się wzorowała i zostawiłam tylko te źródła, które dla mnie korzystne. Stałam się bardziej selektywna.

8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?

Zdecydowanie tak. Zwłaszcza w pracy jako wykładowca np. sposób prowadzenia zajęć dopasowuje do mojego stylu np prowadzę dyskusje, wyszukuje ciekawe materiały, zachęcam do działania i rożnych projektów. Często to nie jest to częścią curriculum mojej pracy ale robiąc to “po swojemu” przynosi więcej korzyści dla studentów.

Jak?

Myślę o rozpoczęciu badan naukowych nad zjawiskami społecznymi, z uwzględnieniem kobiet oraz praca doktorska, jak również organizowaniem warsztatów doradczych dla tej grupy. Pomysł ten jest w fazie projektu, gdyż obecnie z uwagi na perspektywę powiększenia się mojej rodziny muszę go odłożyć w czasie.

9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

Zdecydowanie tak! Badanie ale przede wszystkim analiza wyników pomaga uporządkować często chaos w głowie na temat tego jacy jesteśmy, dlaczego tak działamy i przede wszystkim gdzie w przestrzeni społecznej i zawodowej możemy szukać miejsca dla siebie. Badanie Gallupa może nas utwierdzić w przekonaniu czy to co robimy jest zgodne z nami od “technicznej” strony tym bardziej jeśli mamy przeczucie ze działamy słusznie bądź niesłusznie. Badanie pomaga uporządkować nam relacje z innymi. Jest to dopiero początek przygody i pracy dla tych, którzy są zainteresowani dalszym rozwojem. Zdecydowanie polecam każdemu!

___________________

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa