Siła talentów wg. Gallupa #2 Michał Kowalczyk

Siła talentów wg. Gallupa #2 Michał Kowalczyk

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Nazywam się Michał Kowalczyk. Swoją karierę rozpocząłem jako specjalista ds. planowania sprzedaży w dziale handlowym jednej z międzynarodowych sieci handlowych. Stosunkowo szybko awansowałem na stanowisko managerskie – również ds. planowania sprzedaży. Zarządzałem półką sklepową od wyboru asortymentu, przez jego układ w sklepie, plan promocyjny, ceny, po sprzedaż. Z racji słabej kondycji poprzedniego pracodawcy zmieniłem firmę stając się starszym planistą popytu. W między czasie zacząłem budować swoją własną firmę – uczę jak obsługiwać program Excel, jak oszczędzać dzięki temu czas i jak za pomocą danych można podejmować właściwe decyzje. Z końcem roku 2018 odchodzę z etatu zostając z moją firmą. Uczenie innych, przyczyniając się tym samym do zmiany ich życia na lepsze – to coś, co daje mi napęd do dalszego działania. W tym momencie tylko to chodzi mi po głowie w kwestii pasji. Prywatnie jestem mężem i ojcem Mieszka. Lubię zagrać w FIFĘ czy pokera. Uwielbiam rozwijać moją firmę – budować coś od zaraz i patrzeć jak rośnie. Rozkoszuje się drogą – osiąganie celów dla mnie jest przyjemne, ale taka chwila odhaczenia trwa zbyt krótko.

Moje top 5:
1. Achiever
2. Woo
3. Activator
4. Focus
5. Analytical

Bardzo istotne są dla mnie również miejsca od 6 do 12 – dosadniej pokazują kim jestem, kolejno:

6. Significance
7. Competition
8. Futuristic
9. Communication
10. Individualization
11. Learner
12. Self-Assurance

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Badanie SF pozwoliło mi stanąć z boku i popatrzeć na siebie obiektywnie. Staram się być zawsze otwarty na feedback – dochodziły do mnie sygnały uświadamiające mi moje cechy, ale ciężko było je nazwać i zamknąć w jakiejś usystematyzowanej formie. Test SF jest zwierciadłem. Wreszcie spojrzałem na siebie czyimiś oczami!

3. Czego dowiedziałam się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Cześć cech była dla mnie oczywista – Significance (Poważanie) – lubię być doceniany, czy Competition (Rywalizacja) – lubię rywalizację i średnio znoszę porażki. Ale dowiedziałem się na przykład, że nie każdy stoi przed półką sklepową i analizuje która z żarówek za 2 zł jest najlepsza. Nie każdy jeżdżąc na rowerze piłuje się ile się da do swojego wyimaginowanego w głowie wyniku (żeby o nim zapomnieć 10 sekund po końcu wycieczki) zamiast się rozkoszować chwilą.

Ja nie potrafię żyć bez pracy – nie mam tu na myśli etatu – chodzi ogólnie o wykonywanie czegoś produktywnego – ciągle i ile się da. Nie lubię nie robić nic. Nawet jak odpoczywam to coś robię. 

Zrozumiałem, że muszę hamować moje zapędy do zachęcania wszystkich do ciśnięcia w życiu (wszystkie cechy z domeny influence mam w top 18, z czego 7 z 8 w top 14). Zestawienie 34 cech zamykam empatią – co nie ułatwia mi tego zadania.

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Tak, jeszcze daleka droga do perfekcji, ale wiem gdzie zawalam, wiem gdzie robię błędy i co muszę w sobie przepracować. To dla mnie bardzo ważne. Strasznie mnie czasem gryzie moje zachowanie. Czasem o dziwo tylko mnie. Cechy z domeny budowy relacji mam gdzieś na końcu zestawienia – to utrudnia mi zrozumienie jak inni postrzegają to co robię.

CliftonStrenghts, StrengthsFinder, SF 2.0, w Polsce znany jako test Gallupa. Ale to nie test. Test można zdać lub nie zdać, zaliczyć, oblać, napisać źle lub dobrze. To badanie, kwestionariusz nie ma dobrych czy złych wyników, lepszych czy gorszych talentów, one są zawsze neutralne i pozytywne. To jest kwestionariusz, który pozwala nam zdefiniować i nazwać nasze talenty.

 

5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłam coś nowego w swoim życiu?

Nie.
Miałem chyba trochę szczęścia w życiu bo wyniki testu niejako opisały cechy, którymi posługuję 
się na co dzień w mojej pracy i wśród znajomych. Jedyną nowością jest właśnie większe skupiania się na tym, co muszą poprawić.

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłam coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?

Tak.
Zdecydowanie łatwiej jest mi wychwycić zachowania, która nie są do końca taktowne. Łapię się 
na niepotrzebnych analizach czy szukaniu uznania. Coraz bardziej potrafię się cieszyć porażkami. Dzięki testowi mam większą władzę nad swoją głową.

7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami?  Co konkretnie robię?

Staram się skupiać na mocnych stronach.
Nie mogę ignorować jednak słabych. Nie rozwijam ich, ale 
sama świadomość tego, że są na końcu stawki dużo daje. 

Co robię?

W przypadku mocnych stron staram się panować nad nimi. Działam aktywnie na grupie Dominika Juszczyka, co daje mi możliwość zatrzymania się i zastanowienia jak to jest u mnie, które talenty pomagają, a które przeszkadzają – i to wskazuje mi co i jak muszę zmienić. Rozmawiam też z kolegom w pracy – on ma zupełnie inny zestaw i widzi rzeczy, na które moje oczy są zamknięte. Często pytam go jak widzi pewne sprawy, co zaś daje mi jego punkt widzenia (czyli ten zbliżony do moich cech od top 20 do top 34) – a w dyskusji razem się punktujemy.

8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?

Tak. Robiąc projekty staram się grać na Achieverze (Osiąganie) jak się da. Staram się korzystać z Focusa (Ukierunkowanie) wspierając go np. wyłączaniem powiadomień. Dodaje elementy grywalizacji gdzie się da, aby się lepiej motywować dzięki Competition (Rywalizacji). Activator (Aktywator) z Analytical (Anaitykiem) świetnie ściągają dyskusję na tory głównego wątku. Analytical i Focus pozwalają mi słuchać co się do mnie mówi – i zadać dobre pytanie, jeśli coś jest niejasne. 

Może przykład, namacalny projekt – stworzyłem drugi kurs Excela – pierwszy zajął mi zdecydowanie więcej czasu. Drugi tworzyłem już po teście i zdecydowanie łatwiej było mi tym zarządzić.

9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

Tak, polecam cały czas. Mamy już czterech nowych galupowiczów dzięki mojej rekomendacji. Ten test nie jest dla każdego – nie każdy, jest na tyle otwarty na feedback. Mam to szczęście, że wcześniej wspomniane (4) osoby są.
I to nie koniec – bo będę polecał dalej!

___________________

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa