Siła talentów wg. Gallupa #9 Agata Gibek

Siła talentów wg. Gallupa #9 Agata Gibek

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Nazywam się Agata Gibek i w ciągu dnia najwięcej czasu spędzam zawsze z rodziną to ona jest moją najważniejszą wartością. Naturalne jest dla nas by czas, który mamy po skończeniu swoich obowiązków spędzać razem, czy to na zabawie, czy na wycieczkach. Nasz dom jest pełen muzyki, którą zarażamy córkę. Z myślą o rodzicielstwie wraz z siostrą chcemy rozpocząć w pierwszym kwartale 2019 r.  projekt pt. “Ptasie Opowieści”. Bardzo nam zależy, żeby w sieci tworzyć przyjazne dla rodziców miejsce, poznać ciekawych ludzi i trochę się wygadać z tego co nam w duszy gra. Będzie więc i blog, i podcast. Ja oczywiście będę dużo pisać o talentach. Poza tym obecnie jestem na urlopie wychowawczym, a gdy córeczka śpi sama tworzę swój własny zawód jestem wirtualną asystentką, a dokładnie holistentką. W ramach zadań, które dla siebie wybrałam pomagam ludziom prowadzącym biznes w szeregu działań administracyjno-marketingowych.  

Moje top 5: 1.Zbieranie (Input), 2.Rozwijanie innych (Developer), 3.Pryncypialność (Belief), 4.Aktywator (Activator), 5.Naprawianie (Restorative), 6.Indywidualizacja (Individualization), 7.Odpowiedzialność (Responsibility), 8.Strateg (Strategic), 9.CZAR (Woo), 10.Empatia (Empathy).

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Odkrycie swoich talentów przede wszystkim dało mi odpowiednie narzędzia do rozwijania siebie. Bardzo często porównuję talenty do emocji. Do dobrego rozumienia i kierowania swoimi emocjami potrzebujemy je poznać, odpowiednio nazwać, zrozumieć kiedy, które działają i dlaczego uruchamiają się w naszym sercu. Tak samo widzę talenty, są one klockami, z których zbudowana jest moja osoba, dzięki ich świadomości i rozwijaniu, mogę je przestawiać wewnątrz siebie by działały na moją korzyść i były moim wsparciem.

3. Czego dowiedziałam się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Potwierdziły kilka rzeczy, które wiedziałam, ale też pozwoliły mi z innej perspektywy spojrzeć na różne sytuacje w moim życiu np. kiedy byłam dzieckiem często słyszałam, że mam słomiany zapał. Teraz wiem, że był to miks dwóch nieokiełznanych talentów – Zbierania i Aktywatora, które potrzebowały przestrzeni do rozwoju i działania. Uważano mnie też za osobę o oślim uporze, a to tylko moja Pryncypialność tworzyła swoje wartości i ich granice.

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Mam to szczęście, że dużo ważnych dla mnie osób jest już po teście Gallupa. Dzięki temu wystarczy czasami rzucić jako hasło nazwę talentu i już wiemy jak druga osoba widzi daną sytuację, czy coś jest dla niej ważne czy nie. Patrzenie na bliskich przez pryzmat talentów, zarówno swoich, jak i ich to jakby szersze otwieranie oczu. Czasami przychodzi zrozumienie: „Kurczę, to dlatego ty zawsze robisz to w ten sposób”, bo wiem co kryję się pod danym talentem. Kiedy indziej to ja wiem jaki talent wypchnąć na prowadzenie np.: „Chodź, Empatia, ktoś potrzebuję wsparcia”.   Mi poznanie talentów pozwoliło zmniejszyć oczekiwania (może kiedyś całkowicie się ich pozbędę) wobec ludzi. Dużo też mi dają w kontekście rodzicielstwa i kontaktu z dziećmi szukam w nich tego co najlepsze, tego w czym dobrze się czują, żeby to pielęgnować. Nie ma już we mnie myśli, że trzeba być dobrym we wszystkim.

Już ponad 20,167,698 osób na całym świecie wykonało badanie CliftonStrengths.

Ludzie, którzy wykorzystują swoje mocne strony każdego dnia, są sześciokrotnie częściej zaangażowani w swoją pracę.

Zespoły skupiające się na swoich mocnych stronach są o 12,5% bardziej produktywne.

5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłam coś nowego w swoim życiu?

Nic co byłoby w pełni napędzane tylko tym, że odkryłam swoje talenty. Jednak moim zdaniem gdy już się zacznie wchodzić w znaczenie poszczególnych talentów, budować wokół nich wiedzę, pracować z nimi… zmieniają całe życie.

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłam coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?

Tak. Wiem np. kiedy wypuścić Aktywatora na polankę by hasał jak szalony, a kiedy muszę go przypilnować by nie narobił głupot lub nie sprawił, że zbankrutuję, bo przecież wyszła taka fajna książka, na pewno teraz muszę ją kupić”. Ze względu na Pryncypialność usiadłam ponownie nad moimi wartościami i okazało się, że wymagają one zaktualizowania. Zbieractwo, które uważam za wielką zaletę, ukierunkowuję na te dziedziny, które są dla mnie teraz ważne. Wiem, że muszę je karmić nowościami, żeby nie chciało się zapychać byle czym. Z tego powodu dziele sobie każdą porcję wiedzy na etapy, żeby wchodzić w nią coraz głębiej. Czerpię też dużo radości ze słucham/czytam czegoś tylko jako „ciekawostek” i nie czuję już wewnętrznego przymusu, żeby wiedzieć wszystko, bo na pewno się komuś przyda. Odkrywanie każdego talentu pomału wprowadza we mnie zmiany.

7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami?  Co konkretnie robię?

Zdecydowanie skupiam się nad budowaniem swoich Mocnych Stron. Głównie robię to poprzez rozkładanie na czynniki pierwsze swoich talentów oraz patrzenie jak wzajemnie współgrają. Dyskutuję z innymi osobami na grupach dotyczących talentów. Jeśli mam możliwość wybieram się również na spotkania spotkania stacjonarne pasjonatów talentów. Słucham podcastów, które zawierają w sobie informację o talentach, śledzę materiały publikowane przez te osoby, które kochają talenty oraz korzystam z dobrodziejstwa Gallup Strengths Center na Youtubie. Czytam również książki/artykuły, których autorzy choć niekoniecznie znają badanie StrengthsFinder 2.0, to jednak skupiają się na sprawach, które ułatwiają mi rozgryzienie, któregoś z moich talentów.

Z kolei pracę nad słabościami rozumiem jako zaglądanie do piwnicy, sprawdzanie czy gdzieś jeszcze mój talent nie siedzi po ciemnej stronie. Patrzenie co tak właściwie z danym talentem chcę robić w życiu.  Bardzo pomocne okazują się w tym trzy rzeczy: czas, cierpliwość i prawda. Każda zmiana wymaga uznania, że istnieje w nas coś co potrzebuje poprawek. Potem już z dużą cierpliwością i wyrozumiałością wobec siebie można wprowadzać swoje „plany naprawcze” w ruch, tylko ważne(!) one potrzebują czasu. A ten czas to nie dzień czy miesiąc, może minąć kilka pór roku nim utrwali się w nas jakieś nowe zachowanie i wyjdziemy na balkon.

8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?

Zdecydowanie. Przykładem może być CZAR kiedy czuję się zestresowana albo muszę dobrze wypaść przed ludźmi robię *klik* i CZAR zaczyna działać wraz z uśmiechem, który zajmuje połowę twarzy. Natomiast gdy zależy mi na kontakcie z jakąś osobą 1:1 i poznaniu jej historii, to do roboty zaprzęgam Zbieranie wraz z Indywidualizacją i Empatią. Znając zasoby jakie mam w sobie po nazwie mogę je „wywoływać”.

Jeśli miałabym się pochwalić jednym zawodowym sukcesem to byłaby nim Holistentka. Bycie wirtualną asystentką w pełni zaspokaja moje potrzeby na to by; pomagać innym (Pryncypialność), dzielić się swoją wiedzą (Zbieranie), dorzucać swoje sugestię i propozycję ulepszeń (Naprawianie), angażować innych do współpracy (Rozwijanie innych), działać na wielu płaszczyznach i nadawać rozmach projektom (Aktywator).To tak w telegraficznym skrócie.

9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

O, tak 🙂

___________________

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki Strengthsfinder 2.0.

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

2 komentarze

  1. KemppiMLS pisze:

    Po pierwszym wyjasnieniu nadchodzi drugie pytanie: czy to znaczy, ze ja chce sie wywyzszac? . Zdecydowanie nie! Powazanie jest, jak kazdy inny talent moze byc produktywnie wykorzystany, lub moze nam utrudniac zycie. Wszystko zalezy od tego jak go rozwiniemy i jak swiadomie z niego korzystamy. O tym jak ten wspanialy talent rozwinac i dojrzale stosowac opowiada Katarzyna Bieleniewicz z podcastu Tuz przy uchu, ktora takze jest certyfikowanym trenerem mocnych stron Intstytutu Gallupa. Zapraszam!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa