Siła talentów wg. Gallupa #10 Adam Gospodarczyk

Siła talentów wg. Gallupa #10 Adam Gospodarczyk

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Adam Gospodarczyk – Designer & Full-stack Web Developer. Zawodowo pracuję w roli CTO w firmie rozwijającej trzy produkty z branży edukacyjnej, szkoleniowej i rekrutacyjnej. Po godzinach od 1.5 roku rozwijam kanał na Youtube, dedykowany programistom. Nagrywam krótkie i zwięzłe filmy, szanując czas, przekazując dobre praktyki i wartościową wiedzę. Inaczej mówiąc: e-learning “po mojemu”. W wieku 17 lat (ponad 10 lat temu) wbrew wszystkim, podjąłem decyzję o tym, że po maturze nie pójdę na studia i zakończę edukację… i wtedy zaczęła się prawdziwa nauka. W ten sposób świadomie wybierałem to, czego chciałem się nauczyć – głównie z kursów wideo, blogów i ostatecznie książek. Dziś dość trudno jest w dwóch-trzech słowach określić zestaw moich umiejętności. Moje top10: 1. Responsibility 2. Learner 3. Ideation 4. Achiever 5. Analytical 6. Relator 7. Self-assurance 8. Deliberative 9. Restorative 10. Intellection

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Przede wszystkim to było potwierdzenie, czegoś co już o sobie wiedziałem. Jednocześnie to było potwierdzenie, którego bardzo potrzebowałem. Na przykład zrozumiałem dlaczego prowadzenie kanału na Youtube sprawia mi tyle frajdy i dlaczego powinienem dalej to robić.

Learner – najlepszy sposób nauki

Achiever – zdobywanie subskrypcji i osiąganie kolejnych celów,

Analytical – analiza i wyciąganie wniosków,

Responsibility – wzięcie odpowiedzialności za cel,

Ideation – nieskończona liczba pomysłów. Dowiedziałem się również, skąd bierze się zaskakująca – momentami również mnie – wytrwałość. Tutaj jest to połączenie odpowiedzialności (Responsibility) za realizację celów oraz nieskończone pokłady energii Achievera. Na podstawie wyników badania i dostępnych materiałów na ich temat, ułożyłem listę aktywności którą stopniowo wdrożyłem w życie. Obecnie jestem na etapie dalszego poznawania swoich talentów. Odkrywam zależności pomiędzy nimi oraz … talentami innych osób.

3. Czego dowiedziałem się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Lista jest bardzo długa. Podam może kilka przykładów: Przed wykonaniem badania czułem ciężar odpowiedzialności, lecz nie byłem pewien z czego on wynika. Dzisiaj wiem jak wielką rolę odgrywa odpowiedzialność w moim życiu. Dość dobrze rozumiem również jej jasne jak i ciemne strony. Odpowiedzialność jest podstawą zaufania, zaufanie podstawą relacji. Nauczyłem się świadomie wykorzystywać odpowiedzialność do budowania silnych relacji w biznesie i życiu prywatnym – będąc bardziej konkretnym, zawsze to robiłem. Po prostu teraz wiem “kiedy i jak to się dzieje”

Nieustannie czuję ogromny natłok myśli (Ideation & Analytical) – Stan idealny gdy potrzebuję coś wymyślić. Problem zaczyna się gdy próbuję odpocząć. Na to nie mam dziś złotego sposobu ale bardzo pomagają: prowadzenie dziennika, medytacja i rysowanie. Nigdy nie przestaję się uczyć i nieustannie usprawniam swój proces nauki.

Opis Learner’a i wskazówki, pokazały mi że najlepiej uczę się poprzez przekazywanie wiedzy innym. Oj tak. Jest różnica pomiędzy tym jak uczymy się “aby coś zrozumieć”, a tym jak uczymy się “by w prostych słowach wyjaśnić to innym”. Nieustannie przyjmuję wiele różnych perspektyw i patrzę na wszystko z różnych stron (Ideation). Teraz na pewnym etapie tego procesu angażuję osoby z mojego otoczenia, które posiadają talent Focus, aby pomogły mi wybrać na czym powinienem się skupić. Po prostu jeśli widzę, że czegoś mi brakuje, nie próbuję na siłę tego zmienić, lecz łatwiej przychodzi mi zapraszanie innych do ciekawych projektów, które realizuję.

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Postrzegam wszystkich tak samo jak przed wykonaniem testu. Test wpłynął przede wszystkim na mnie. To pytanie warto skierować do moich bliskich 🙂 Z pewnością żyje mi się łatwiej ze sobą.

5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłam coś nowego w swoim życiu?

Nie. Widzę jednak że to, co robiłem do tej pory przeszło na “kolejny poziom”. I nie mam tu na myśli wyłącznie osiąganie lepszych rezultatów ale np. redukcję stresu, presji i więcej snu. Patrzę na swoje życie z trochę innej perspektywy (ach Ideation!).

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłam coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?

Jak wspomniałem wyżej, ułożyłem sobie całą listę różnego rodzaju aktywności, które wdrożyłem w życie. (Może kiedyś będę miał okazję się tym podzielić.) Jedną z ciekawszych jest sposób na rozwój talentu Ideation. Polega on na tym że w każdy piątek po pracy mam zablokowany w kalendarzu czas na “myślenie”. Jest to wyjście w jakieś spokojne miejsce. Wydarzenie bez żadnej agendy. Siadam przed czystą kartką i przelewam na myśli mój wewnętrzny dialog. Zwykle to jest czas niesamowitego kontaktu z intuicją – bardzo często daje to nieoczekiwane i niezwykłe rezultaty.

7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami?  Co konkretnie robię?

Skupiam się wyłącznie na budowaniu mocnych stron. W przypadku gdy potrzebuję czegoś wykraczającego poza moje top 5, wykorzystuję moje top 5 aby dotrzeć do osób które mogą mi pomóc. Alternatywnie zastanawiam się czy mogę moje mocne strony wykorzystać aby osiągnąć zamierzony cel.

8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?

Tak i jest to prawdopodobnie najwyższa wartość testu Strengtsfinder 2.0.

9. Czy poleciłbym badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

Powiem tak: gdybym dostawał złotówkę za każde polecenie … 🙂 Zidentyfikowałem w mojej firmie “Learnerów”, którym opowiedziałem o badaniu i zachęciłem do wykonania. Oni powiedzieli innym. Dzisiaj wśród moich najbliższych znajomych i współpracowników, tylko pojedyncze osoby nie wykonały testu.

____________

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki Strengthsfinder 2.0.
 
 

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa