Siła talentów wg. Gallupa #8 Kamil Dudziński

Siła talentów wg. Gallupa #8 Kamil Dudziński

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki CliftonStrenghts (Strengthsfinder 2.0)

1. Krótkie BIO: 

Kamil Dudziński

Zawodowo koordynator projektów w LiczySieWynik.pl

Poza tym podcaster (Książki Które Uczą).

A wzięło się to z tego, że uwielbiam czytać i chciałem dzielić się z innymi wiedzą i inspiracją, którą z tych książek czerpię. Poza siedzeniem przed mikrofonem i nad lekturą uwielbiam podróże, a w szczególności (jak Kasia 😉 ) chodzenie po górach. Aktualnie jestem w trakcie zdobywania Korony Gór Polski i chciałbym spełnić kiedyś marzenie zdobycia Korony Ziemi.

Moje Top 5 to: Zbieranie, Odpowiedzialność, Rozwijanie Innych, Pryncypialność i Elastyczność.

2. Czy badanie CliftonStrenghts zmieniło coś w moim życiu?

Szczerze, to chyba wszystko 🙂

Teraz lepiej rozumiem siebie i innych ludzi. Robię to, w czym jestem najlepszy i wiem w jakim kierunku chcę się rozwijać.

Zacząłem pracę nad własnymi projektami, poznałem wiele wspaniałych osób, zmieniłem pracę zawodową, bardziej świadomie pomagam ludziom wokół siebie i bardziej świadomie pracuję nad własnym rozwojem.

Rozumiem co chcę robić, co mnie motywuje i w czym jestem w stanie osiągnąć lepsze efekty niż inny wokół mnie.

3. Czego dowiedziałem się o sobie (sposobie myślenia, reagowania, działania, budowania relacji) po otrzymaniu wyników?

Powiedziało mi wszystko to, co sam mu powiedziałem odpowiadając na zadane pytania. I to jest najpiękniejsze.

To badanie nie działa jak dotknięcie magicznej różdżki i nie zmienia nikogo z pachołka w rycerza. Pokazuje natomiast jasno w jaki sposób możesz tym rycerzem zostać. Pozwala lepiej zrozumieć Twój naturalny sposób działania i myślenia.

A to jest niezwykle ważne i pozwoliło mi lepiej zrozumieć siebie.

Zrozumiałem, że do podjęcia decyzji potrzebuję więcej informacji niż inni (Zbieranie) inaczej będę stał jak sparaliżowany.

Do działania popycha mnie jasna motywacja i klarowny cel, który jest zgodny z moimi wartościami i przekonaniami (Pryncypialność), a często też podjęcie zobowiązania wobec innych osób (Odpowiedzialność).

Po zrobieniu testu i zastanowieniu się nad jego wynikami zrozumiałem też, że większość moich relacji z ludźmi zaczęła się dzięki temu, że wyszedłem do nich z inicjatywą pomocy (Rozwijanie Innych) i zacząłem też podchodzić do tego bardziej świadomie. Budowanie tych relacji jest też dla mnie bardzo proste i nienachalne, ponieważ łatwo dostosowuję się od potrzeb i wartości innych (Elastyczność), a dzięki temu mogą czuć się zaakceptowani. Kilka osób też powiedziało mi, że rozmowa ze mną zawsze bardzo ich uspokaja.

Może coś w tym jest 😉

4. Jak teraz postrzegasz innych? Czy łatwiej żyje mi się z ludźmi np. w rodzinie, pracy?

Dzięki SF widzę innych często przez pryzmat ich talentów.

Trudno jest robić to inaczej, ponieważ jeśli już zaczynasz pracę nad swoimi, to siłą rzeczy trzeba się w temat dobrze wkręcić i mocno go przepracować. Przez to zdecydowanie nie jest to narzędzie dla osób, które chcą dostać wszystko na tacy.

Te talenty są w każdym z nas, ale teraz nie postrzegam czynów i słów innych jako czegoś dobrego lub złego, ale bardziej jako wyrazu dojrzałego lub niedojrzałego talentu.

Dzięki temu od razu rozumiem skąd ta postawa wynika i jestem w stanie łatwiej zrozumieć drugiego człowieka, lub zwrócić mu uwagę na to, że może podejść do tematu w inny, ale równie naturalny dla niego sposób. I dlatego to jest tak piękne.

Łatwiej mi też współpracować z innymi, bo wiem jakich rezultatów mogę oczekiwać, lub w jaki sposób podejdą do rozwiązania i czy to jest taki sposób, jakiego oczekuję.

Już ponad 19,861,885 osób na całym świecie wykonało badanie CliftonStrengths.

Ludzie, którzy wykorzystują swoje mocne strony każdego dnia, są sześciokrotnie częściej zaangażowani w swoją pracę.

Zespoły skupiające się na swoich mocnych stronach są o 12,5% bardziej produktywne.

5. Czy po odkryciu talentów Gallupa zrobiłeś coś nowego w swoim życiu?

Zaraz po odkryciu (zrobieniu testu) przeczytałem wyniki i odłożyłem na półkę. Wróciłem jednak mocniej do tematu po kilku miesiącach i zacząłem zastanawiać się w jaki sposób mogę je wykorzystać w życiu.

Zacząłem więc nagrywać podcast o książkach, by z jednej strony zaspokoić mój talent Zbieranie, ale też dać innym coś pozytywnego i wartościowego (Rozwijanie Innych). Nie powiem – początki były wymagające. Liczba słuchaczy jednak cały czas rośnie a ja w 100% spełniam się w tym, co robię.

6. Czy po odkryciu talentów Gallupa zmieniłeś coś w swoim sposobie działania, myślenia i reagowania?

Przede wszystkim zacząłem bardziej świadomie pracować nad sobą. I dalej to robię, bo rozwijamy się przez całe życie.

Zacząłem też bardziej wychodzić z inicjatywą i przejmować odpowiedzialność za moje czyny i słowa. A przede wszystkim zacząłem przejmować odpowiedzialność za moje wyniki. Kiedyś łatwo zrzucałem winę na innych, na okoliczności, na zły humor, itd. Natomiast teraz jestem świadom tego co zależy od mnie, a co jest całkowicie niezależne.

Zacząłem też świadomą pracę nad swoimi wartościami. Dzięki badaniu zrozumiałem co jest podstawą mojej motywacji do czegokolwiek, a dzięki tej wiedzy potrafię wytyczyć swoją drogę życiową. Jak na to teraz patrzę, to jest to klucz do bycia prawdziwie sobą i spełniania swoich marzeń.

7. Czy skupiam się teraz bardziej na budowaniu mocnych stron czy pracą nad słabościami?  Co konkretnie robię?

Zdecydowanie skupiam się na pracy nad mocnymi stronami, ale też poszerzam świadomość o moich słabościach.

Choć nie odkryłem całego profilu 34 talentów, to wiem, że nie jestem naturalnie osobą na froncie, która przewodzi innym i inspiruje. Nie potrafię też wymyślić czegoś z niczego, lecz bazuję na inspiracji innymi pomysłami i tworzę coś łącząc 10 różnych rozwiązań.

Lubię o sobie mówić, że “jestem numerem 2”. Pod wykonaniu badania SF zauważyłem od razu, że moje talenty są świetne przy wspieraniu innych, dlatego moim celem w życiu powoli staje się wspieranie innych w realizacji ważnych dla nich celów. Choć ta definicja wymaga jeszcze weryfikacji, to tu zbiegają się wszystkie talenty z mojego Top 5.

Co konkretnie robię, by pracować nad moimi talentami?

Dużo czytam i zbieram informacje Zacząłem bardziej świadomie podchodzić do doboru lektur i czytam z intencją wyciągnięcia konkretnej wiedzy z każdej pozycji (no, może poza fantastyką). Robię notatki z tych książek i zachowuję je widząc, że ta wiedza może się komuś później przydać.

Piszę o moich wartościach Codziennie rano wybieram jedną z moich kluczowych wartości i piszę o niej, starając się bardziej zrozumieć co dla mnie znaczy i jak przejawia się w moim codziennym życiu. Dzięki temu jestem cały czas w kontakcie z nimi i mogę zauważać nadchodzące zmiany w systemie wartości, lub potrzebę jego poszerzenia. Ułatwia mi to także podejmowanie decyzji wciągu dnia, gdyż jestem cały czas na bieżąco z tym, co jest dla mnie ważne, a co nie.

Pracuję nad asertywnością Mój talent Elastyczność ma swoje jasne i ciemne strony. Jasną jest łatwość dopasowywania się do zmian i wprowadzanie spokoju w trudnych sytuacjach. Ciemną stroną jest poleganie na opiniach innych i łatwość w uleganiu presji społecznej. A to bywa destrukcyjne, gdyż ostatecznie budzę się w miejscu z moich najgorszych snów, robiąc rzeczy, które nie powinny się nigdy wydarzyć. Staram się więc pracować nad tym, by filtrować wszystkie decyzje przez mój system wartości i nie akceptować innych przy każdej nadarzającej się okazji. Bywa to trudne, ale wiedzę tego ogromne efekty.

8. Czy wykorzystuję teraz świadomiej swoje talenty?

Zdecydowanie bardziej świadomie wykorzystuję moje talenty!

Pierwsze co, to podcast, który jest wynikiem i sposobem pracy nad talentem Zbieranie. Dużo czytam, a teraz mam możliwość dzielenia się tym z większą ilością osób.

Drugie, to zmiana pracy.

Pracuję pomagając Bartkowi Popielowi w prowadzeniu bloga LiczySiewynik.pl, ale także koordynacji projektów dla naszych zewnętrznych klientów. Moim zadaniem jest więc

opieka nad terminami i dostarczanymi materiałami przez podwykonawców (tu Odpowiedzialność cieszy się każdym dniem);

research i kompilacja zdobytych informacji (Zbieranie)

reagowanie na zmiany i szukanie rozwiązań w trudnych sytuacjach (Elastyczność)

Poza tym Bartek ma silne poczucie misji i sprawczości, chce pomagać innym i jest to dla niego ważniejsze niż cokolwiek innego. I to niesamowicie współgra z moimi wartościami. Pryncypialność jest więc w każdym calu zaangażowana, a czasem też pomaga wrócić naszemu zespołowi na właściwe tory, kiedy w rozpędzie odbiegniemy przypadkiem od naszej głównej ścieżki.

Jest jeszcze kilka obszarów, ale może już nie będę się rozgadywał 😉

9. Czy polecam badanie CliftonStrengths (Strengthsfinder 2.0) innym osobom?

Zdecydowanie! Szczególnie osobom, które są otwarte na pracę nad sobą i nie boją się podejść krytycznie do swoich przekonań.

___________________

Seria “Siła Talentów” powstała z myślą o osobach, które na co dzień nie mają możliwości aktywnie uczestniczyć w życiu grup na mediach społecznościowych gdzie toczą się dyskusję na temat talentów. Jednocześnie ciągle są zainteresowane tym, jak talenty działają w życiu innych ludzi. Z tego powodu wybrałam osoby, które znam i wiem, że są bardzo zaangażowane w tworzenie swoich mocnych stron. Poprzez krótkie teksty, odpowiedzi na dziewięć zadanych przeze mnie pytań, możecie poznać historie moich gości i ich rozwoju w oparciu o wyniki Strengthsfinder 2.0.

Jeśli też chcesz podzielić się swoimi spostrzeżeniami, chcesz wykonać badanie lub potrzebujesz konsultacji wyników napisz: [email protected]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa