Talent Rywalizacja (COMPETITION) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

Talent Rywalizacja (COMPETITION) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje SILNE STRONY -Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

RYWALIZACJA Competition
DOMENA WYWIERANIA WPŁYWU

Definicja CliftonStrengths Theme Competiton:

Rywalizacja ma swoje źródło w porównywaniu. Patrząc na świat, jesteś instynktownie świadomy/a tego, jak radzą sobie inni. Ich dokonania są dla ciebie ostatecznym kryterium. Nie jest ważne, jak bardzo się starałeś/aś czy też jak szlachetne były twoje intencje. Jeśli zrealizowałeś/aś plan, ale inni poradzili sobie lepiej od ciebie, czujesz, że twoje osiągnięcie jest niepełne. Tak jak wszyscy lubiący rywalizację, potrzebujesz innych ludzi. Musisz porównywać się z innymi. Jeśli możesz się porównywać, to możesz również, współzawodniczyć, a skoro możesz współzawodniczyć, możesz wygrywać. A wygrywania nie da się z niczym porównać. Lubisz, kiedy robione są pomiary, ponieważ pomagają one w porównywaniu. Lubisz swoich rywali, ponieważ oni stanowią dla ciebie doskonalą motywację. Lubisz wreszcie samą rywalizację, gdyż zawsze wyłania ona zwycięzcę. W szczególności lubisz te konkurencje, w których masz największe szanse na zwycięstwo. Chociaż potrafisz być uprzejmy/a wobec współzawodników czy nawet zachować spokój w obliczu porażki, nie bawi cię gra sama w sobie. Grasz, żeby wygrać. Z upływem czasu będziesz unikać rozgrywek, w których będziesz mieć małe szanse na zwycięstwo.


A oto typowe wypowiedzi ludzi rywalizujących:

Mark L., dyrektor handlowy:

„Przez cale życie uprawiałem sport, ale muszę przyznać, że nie robię tego tylko dla przyjemności. Chętniej uprawiam dyscypliny, w których mogę wygrać, niż te, w których prawdopodobnie przegram. Kiedy przegrywam, na zewnątrz jestem miły, ale wewnątrz wszystko kipi we mnie ze złości”.

Harry D., dyrektor generalny:

„Nie jestem wielkim żeglarzem, ale uwielbiam Puchar Ameryki. Dwie łódki są właściwie identyczne, obie mają wytrawne załogi. Zawsze ktoś jednak wygrywa. Ktoś zawsze ma w zanadrzu jakiś sekret, który pozwala utrzymać równowagę i częściej wygrywać, niż przegrywać. I tego właśnie szukam – tego sekretu, tej niewidzialnej przewagi”.

Jeśli Rywalizacja to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Obserwuj ludzi sukcesu, zobacz co robią, jak osiągają swoje cele, pożyczyć ich “zwycięskie” strategie. Opracuj własne strategie mentalne, które pomogą ci poradzić sobie ze przegraną.
  • Baw się. Zmieniaj każde przyziemne zadanie w grę lub wyzwanie.
  • Fajnie jest wygrywać osobiście, dla siebie. Ale też możesz odczuwać dużą satysfakcję kiedy pomagasz innym wygrywać. Komu chciałbyś pomóc? I jak?
  • Świętuje zwycięstwa, nie tylko swoje. Wszystkich.
  • Ustal swoje własne miary wydajności. Które pomogą Ci dowiedzieć się, gdzie jesteś z czym startujesz każdego dnia. Na jakie zmienne należy codziennie zwracać uwagę?
  • Szukaj konkurencyjnych przyjaciół, znajomych, partnerów biznesowych.
  • Spróbuj zamienić zwykłe zadania w konkurencyjne gry. W ten sposób zrobisz więcej.
  • Kiedy wygrasz, poświęć czas, aby przeanalizować i dowiedzieć się, dlaczego wygrałeś. Możesz dowiedzieć się o wiele więcej ze zwycięstwa niż z porażki.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:

Czy Rywalizacja to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz, a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów najbardziej pasuje do Ciebie?


UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa