Talent Bliskość (RELATOR) CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

Talent Bliskość (RELATOR) CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje SILNE STRONY -Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

BLISKOŚĆ (RELATOR)
DOMENA BUDOWANIA RELACJI

Definicja CliftonStrengths Theme Relator:

Potrzeba trwałych relacji z ludźmi określa twoje podejście do znajomości i przyjaźni. Krótko mówiąc, cecha ta sprawia, że ciągnie cię raczej w stronę tych, których już znasz. Niekoniecznie stronisz od nowych znajomości – możesz mieć inne silne cechy, które powodują, że cieszysz się sytuacją, w której obcy stają się twoimi znajomymi – ale ogromną przyjemność i siłę czerpiesz z przebywania w pobliżu Twoich serdecznych przyjaciół. Nie krępuje cię emocjonalna zażyłość. Gdy już zostanie nawiązana jakaś znajomość, świadomie zachęcasz do jej pogłębiania. Chcesz, żeby Twoi przyjaciele dobrze cię poznali i Ty chcesz dobrze ich znać. Chcesz rozumieć ich uczucia, cele, obawy, marzenia, chcesz także, żeby oni rozumieli Twoje. Zdajesz sobie sprawę z tego, że taki rodzaj stosunków międzyludzkich wiąże się z pewnym ryzykiem – możesz dać się zdominować – ale jesteś gotowy/a je podjąć. Dla ciebie przyjaźń ma wartość tylko wtedy, jeżeli jest autentyczna. Jedynym sposobem, żeby się o tym przekonać, jest zaufać drugiej osobie. Im więcej macie wspólnego, tym więcej razem ryzykujecie. Im więcej razem ryzykujecie, tym więcej możliwości wykazania, że wasza troska jest autentyczna. To są Twoje kroki w stronę prawdziwej przyjaźni i chętnie je podejmujesz.


A oto typowe wypowiedzi ludzi ceniących bliskość:

Tony D., pilot:

„Kiedyś latałem jako komandos i muszę powiedzieć, że tam trzeba wierzyć, że jest się wśród przyjaciół. Trzeba ufać innym. Nie jestem już nawet w stanie powiedzieć, ile razy składałem swoje życie w ręce innej osoby. Wykonywaliśmy ewolucje, których bym nie przeżył, gdyby mój przyjaciel mnie z nich bezpiecznie nie wyprowadził.”

Jamie T., przedsiębiorca:

„Niewątpliwie bardzo starannie dobieram sobie przyjaciół. Na początku, gdy po raz pierwszy kogoś spotykam, nie chcę poświęcać mu zbyt wiele czasu. Nie znam go, on mnie nie zna, więc wystarczy, że jesteśmy dla siebie mili. Jeśli jednak zajdą okoliczności, w których możemy się lepiej poznać, przekraczamy pewien próg i nagle zaczynamy chcieć zainwestować więcej w naszą znajomość. Daję się bliżej poznać, pozwalam sobie na pewną zażyłość, jestem gotowa zrobić coś, co pozwoli nam zbliżyć się do siebie i okazać sobie wzajemnie troskę. To trochę dziwne, bo wcale nie szukam nowych przyjaciół. Mam ich wystarczająco wielu. A jednak, gdy spotykam nową osobę i przekroczymy ten próg, czuję się coraz bardziej zaangażowana. Teraz mam dziesięciu pracowników i każdego z nich nazwałabym swoim dobrym przyjacielem.”

Gavin T., steward:

„Mam wielu wspaniałych znajomych, ale prawdziwych, bliskich przyjaciół nie aż tak dużo. I jestem z tego naprawdę zadowolony. Najlepiej czuję się, spędzając czas z ludźmi, z którymi jestem najbliżej, z rodziną. Jesteśmy bardzo związaną, katolicką rodziną irlandzką i staramy się być razem, kiedy tylko możemy. To duża rodzina – mam pięcioro rodzeństwa i dziesięć siostrzenic, siostrzeńców, bratanic i bratanków – ale spotykamy się wszyscy przynajmniej raz w miesiącu i bardzo jest nam razem dobrze. Ja pełnię tu rolę katalizatora. Gdy tylko wracam do Chicago, nawet jeśli nie ma akurat żadnych urodzin czy innej okazji, znajduję powód, by zebrać się razem i wspólnie spędzić trzy czy cztery dni. Naprawdę lubimy swoje towarzystwo.”

Jeśli Bliskość to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Zadaj sobie pytanie. Kto jest w kręgu moich najbliższych? Z kim chcę spędzać więcej czasu. Z kim chcę pracować? Które relacje dają mi poczucie i głęboką satysfakcję?
  • Możesz odczuwać dyskomfort związany z rozmawianiem z nowo poznanymi ludźmi, szczególnie tzw. small talk, może być dla Ciebie na początku dużym wyzwaniem. Poszukaj pomysłów na spotkania które tego wymagają.
  • Znajdź zespół, w którym zachęca się do przyjaźni. Nie poradzisz sobie w zbyt formalnej grupie. Podczas rozmowy kwalifikacyjnej zapytaj o style pracy i kulturę firmy.
  • Pokaż ludziom, z którymi jesteś, że im ufasz. Dzięki temu mogą być bardziej skłonni zaufać innym. Możesz stać się ważnym wzorem do naśladowania w tym temacie.
  • Bez względu na to, jak bardzo jesteś zajęty, utrzymuj kontakt ze znajomymi i rodziną. Oni są twoim paliwem, dodaj Ci energii.
  • Bądź szczery ze swoimi przyjaciółmi. Twoja autentyczność i prostolinijność oraz prawdziwa troska może pomoc drugiej osobie w osiągnięciu sukcesu i spełnieniu. Dzięki udzielanie im szczerych informacji zwrotnych lub zachęcanie do wykonania działań które im mogą pomóc.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:

Czy Bliskość to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz, a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów najbardziej pasuje do Ciebie?


UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

2 komentarze

  1. Zauważyłem, że coraz więcej Blogerów zaczyna mówić o emocjach, uczuciach oraz tym co jest ważne każdego dnia.

    • Ja zauważam (po sobie i po innych), że trochę wracamy do tego co było kiedyś ważne. Relacje, emocje, drugi człowiek, sens, pasja, wartości.
      W dobie mediów społecznościowych, kreowania rzeczywistości, samotności w siebie, szybkiego tempa życia, konsumowania treści – właśnie tego nam czasem brakuje. Prawdziwych autentycznych relacji, czasu na poznanie siebie- swoich emocji, uczuć. Tego jak się czuje.

      Więc tak, trafna uwaga i cieszę się, że inni też o tym piszą. Dla mnie to ważny temat.
      Szczególnie, że coraz więcej mówi się i obserwuje w badaniach chorób tj. depresja i inne równie poważne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa