Talent Aktywator (ACTIVATOR) CliftonStrengths #talentyGallupa

Talent Aktywator (ACTIVATOR) CliftonStrengths #talentyGallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje SILNE STRONY -Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

AKTYWATOR (Activator)
DOMENA WYWIERANIA WPŁYWU

Definicja CliftonStrengths Theme Activator:

„Kiedy zaczynamy?” To pytanie stale powraca w twoim życiu. Rwiesz się do działania. Możesz nawet przyznać, że analizowanie bywa użyteczne albo że dyskusje i debaty mogą rzucić nowe światło, jednak w głębi duszy jesteś przekonany/a, że tylko działanie się liczy. Tylko dzięki działaniu projekty stają się rzeczywistością. Gdy decyzja zostanie już podjęta, nie potrafisz nie działać, inni mogą się obawiać, że „są jeszcze ciągle rzeczy, których nie wiemy”, ale ciebie to nie zniechęca. Jeśli została podjęta decyzja o tym, żeby przedostać się na drugą stronę miasta, wiesz, że najszybsza droga to jazda od jednych czerwonych świateł do drugich. Nie będziesz siedzieć i czekać, aż wszystkie światła zmienią się na zielone. Z twojego punktu widzenia działanie i myślenie nie wykluczają się. Tak naprawdę uważasz, że działanie jest najlepszym sposobem uczenia się. Podejmujesz decyzje, działasz, obserwujesz rezultaty i dzięki temu uczysz się. Taka nauka prowadzi do podejmowania coraz to nowych działań. Jak można się rozwijać w sytuacji, gdy nie ma nic, na co mógłbyś/mogłabyś reagować? Twoim zdaniem nie można. Nieustannie musisz działać i podejmować kolejne kroki. W jaki inny sposób mógłbyś/mogłabyś zachować świeży i aktywny umysł? W rezultacie wiesz, że będziesz oceniany/a nie przez pryzmat tego, co mówisz i myślisz, ale przez pryzmat tego, co zrobiłeś/aś. Ty się jednak tego nie obawiasz. Perspektywa bycia ocenionym/ą w taki sposób podoba ci się.


A oto typowe wypowiedzi aktywatorów:

Jane C., zakonnica, benedyktynka:

„Gdy w latach siedemdziesiątych byłam przeoryszą, cierpiałyśmy na braki energii i nasze koszty rosły wręcz astronomicznie. Miałyśmy 140 akrów gruntu. Codziennie pieszo przemierzałam nasz teren, rozmyślając o tych brakach energii. Nagle przyszło mi na myśl, że jeśli mamy taki wielki kawał ziemi, powinnyśmy na własny użytek wywiercić szyb gazowy. Tak też zrobiłyśmy. Kosztowało nas to 100 000 dolarów. Jeśli nigdy nie zajmowaliście się wykonywaniem takich odwiertów, na pewno nie wyobrażacie sobie tego, czego i ja sobie nie wyobrażałam: 70 000 dolarów trzeba wydać tylko na to, by dowiedzieć .się, czy na działce w ogóle znajduje się gaz. Dokonano więc odwiertu z użyciem specjalnej sondy i dowiedziałam się, że mamy złoże gazu. Tylko tyle. Nie powiedziano mi, jak duże jest to złoże, ani czy ciśnienie gazu jest wystarczające do jego wydobycia. Jeśli zapłacicie dodatkowe 30 000 dolarów, spróbujemy wydobyć gaz – powiedzieli mi gazownicy. – Jeśli nie chcecie, czopujemy odwiert, bierzemy nasze 70 000 i do domu!’. Dałam im więc te 30 000 i na szczęście wszystko się udało. To było dwadzieścia pięć lat temu i wciąż jeszcze korzystamy z tego gazu”.

Jim L.przedsiębiorca:

„Niektórzy odbierają moją niecierpliwość jako niechęć do słuchania o pułapkach i mogących się pojawić przeszkodach. Powtarzam więc nieustannie: ,Chcę wiedzieć, kiedy uderzę głową w mur, i chcę, żebyście mi powiedzieli, jak bardzo to zaboli. Jeśli jednak mimo to zdecyduję się na to natarcie, nie martwcie się, bo zrobiliście to, co do was należało. Ja po prostu muszę sam tego doświadczyć”’.

Jeśli Aktywator to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Pokazujesz ludziom, że ich pomysły zostaną tylko marzeniami lub wizją, jeśli nie zaczną działać. Inspirujesz innych do zrobienia pierwszego kroku. Ludzie często podążają za tobą, miej tego świadomość.
  • Jesteś katalizatorem, iskrą która nadaje energię dla zespołu i grupy w której jesteś. Zastanów się jakim liderem jesteś? Jaka jest Twoja rola w zespole?
  • Wyjaśnij, uzasadnij, gdy poprosisz o to by rozpocząć działanie. W przeciwnym razie ludzie mogą odebrać cię jako niecierpliwą, która nie przemyślała co chce zrobić.
  • Nawiąż współpracę z osobami z talentami z domeny myślenia strategicznego. Pomożesz im przenieść ich pomysły z teorii do akcji. A oni mogą pomóc Ci przemyśleć, zobaczyć mocne i słabe punkty Twojego pomysłu.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:

Czy Maksymalista to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz, a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów najbardziej pasuje do Ciebie?


UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa