TPU 068: Flow – Stan Szczytowej Efektywności – Tomasz Gordon

TPU 068: Flow – Stan Szczytowej Efektywności – Tomasz Gordon

Razem moim gościem Tomaszem Gordonem rozmawiamy o stanie FLOW – określony jako stan szczytowej efektywności. Czym jest i jak możemy zadbać by działać więcej w obszarze życia prywatnego i zawodowego. Tomasz jest certyfikowanym trener biznesu, mentor, twórca i koordynator innowacyjnych studiów podyplomowych w Wyższej Szkole Bankowej w Bydgoszczy, Toruniu i Warszawie, Krakowskiej Akademii im. Andrzeja Frycza Modrzewskiego oraz na Uniwersytecie Ekonomicznym w Katowicach. Od ponad 17 lat wspiera menedżerów, działy HR i sprzedaży w rozwoju ich kompetencji. Od 2007 roku jest ekspertem testu kompetencji zawodowych Master Person Analysis.

W tym odcinku:

  • Najbardziej pożądane kompetencje menadżerów i liderów?
  • Czym jest stan flow?
  • 3 rzeczy które wpływają na motywacje u ludzi
  • Metoda Fuko
  • Introwertycy
  • Ekstrawertycy
  • Utylitaryzm
  • Jak warto udzielać informacji zwrotnej?
  • Analiza transakcyjna stworzona przez Erica Berne’a
  • Jak będzie wyglądał przyszły rynek pracy?
  • Mity dotyczące motywacji
  • Metoda FUKO
  • Intencje naszego działania
  • Talenty Gallupa
  • Psychologia pozytywna
  • Zasada 3:1

Linki:

Konkurs

Zostań Patronem podcastu:

Zostań moim patronem na Patronite – to najlepszy sposób na wsparcie. Twoje wsparcie pozwala nam płacić za hosting i sprzęt, wykonywać bardziej ambitne prace i częściej publikować treści. Otrzymujesz dostęp do zdjęć, nagrań, informacji zza kulis podcastu i mojej działalności, stając się Patronem! Jeśli nie jesteś w stanie wspierać podcast finansowo, nie martw się. Będę szczęśliwa, gdy polecisz lub zachęć do posłuchania podcastu, chociaż 1 osobę!

Podcast możesz subskrybować poprzez:

  • bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
  • Spotify
  • Google Podcast
  • iTunes (iOS i Windows)
  • Stitcher (iOS i Android)
  • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Tuż przy uchu”)

10 komentarzy

  1. Żaneta pisze:

    Moim zdaniem samoświadomość to podwalina pod budowę wartościowych relacji, osiągania sukcesów oraz zadowolenia z życia. Samoświadomość oznacza zidentyfikowanie swoich wartości, mocnych stron, ograniczeń oraz zrozumienie swoich emocji, przekonań i odczuć. Pozwala ona być wewnątrzsterownym i pewnym siebie człowiekiem. Pozwala odnaleźć balans i poczucie działania w zgodzie ze sobą. Wszystko to pomaga w skutecznej komunikacji z innymi i dokonywaniu odpowiednich wyborów życiowych. Dzięki samoświadomości możemy się doskonalić , realizować swoje cele prywatne i zawodowe i dochodzić do perfekcji.

    • Urszula pisze:

      Samoświadomość to świadomość samego siebie, kim jestem?, która dotyka każdego obszaru naszego życia. Jest zdolnością do wewnętrznego wglądu w siebie, jednak badania wskazują, że jest rzadko występującą cechą, bo tylko do 15 % badanych spełnia kryterium samoświadomości. Co znaczy, że pozostałą część determinują nasze nawyki, powtarzalne wzorce, automatyczne reagowanie. Bycie świadomym to bycie obecnym. Samoświadomość w życiu zawodowym pomaga osiągnąć wyższy poziom zadowolenia z pracy. Stać się lepszym przywódcą, poprawić relacje, lepiej zarządzać swoimi emocjami. Liderzy, którzy mają wyższą samoświadomość osiągają więcej sukcesów, budują bardziej efektywne zespoły. Jeśli jesteśmy świadomi siebie to jesteśmy kreatywni, podejmujemy trafniejsze decyzje, lepiej się komunikujemy, budujemy lepsze relacje, jesteśmy bardziej pewni siebie, bardziej skuteczni. Mamy świadomość posiadania zasobów do osiągania celów. Zadajemy pytania: Co się wydarzyło? Co mogłem/am zrobić lepiej? Jakie sytuacje to powodują? Co mogę zrobić następnym razem, by temu zapobiec?, z których wynikają konstruktywne wnioski. Mamy też wewnętrzny wgląd w to co mówią o nas inni, informacja zwrotna oraz świadomość różnic indywidualnych. Zrozum lepiej siebie, żeby zrozumieć innych. Samoświadomość jest czynnikiem do znajdowania szczęścia, sukcesu, spełnienia w życiu każdej osoby dlatego jest bardzo ważna dla życia prywatnego i zawodowego.

    • GRATULUJĘ.
      Razem z Tomaszem uznaliśmy, że Twoja wypowiedź najbardziej nam się podobała. Podaj proszę adres na który mogę wysłać książkę.

  2. Jola pisze:

    Samoświadomość jest drogą do poznawania samego siebie. Poznając siebie, rozumiemy lepiej też innych.
    I nie wybuchniemy, gdy np. ktoś na nas nakrzyczy, tylko zachowamy się konstruktywnie.
    A rozwijając swoje talenty, dajemy wartość innym (np. dzieląc się wiedzą albo przytuleniem). Natomiast sobie dajemy większe poczucie spełnienia, przez co czujemy się szczęśliwsi.

  3. Iloraz pisze:

    Świadomość własnych potrzeb warunkuje stopień samorealizacji, wpływa na jakość życia i spokój wewnętrzny. Jest też źródłem motywacji, energii i podstawą wyznaczania celów bliższych i dalszych. Nie łatwo rozpoznać i nazwać własne potrzeby. Stąd samoświadomość to proces i klucz do sukcesu.

  4. Justyna pisze:

    Moim zdaniem samoświadomość moze byc ważna dla życia prywatnego i zawodowego, żeby bardziej dostrzegać swoje zachowania. To rozumienie, swoich reakcji na dane sytuacje, rozumienie swojej postawy, emocji, wyborów a nawet decyzji.
    To wiedza która umożliwia nam zatrzymanie się i sprawdzenie czy to aby na serio jest moje czy może to działanie kogoś innego, czy działam z uważnością, ze swoimi własnymi wartościami 🙂
    MOCno pozdrawiam

  5. Michał pisze:

    Ludzie nie są stworzeni do trwania w samotności, przynajmniej w większości przypadków. Trudno natomiast o zbudowanie wartościowej relacji z kimś innym jeśli nie zbudujemy tej relacji najpierw z samym/samą sobą. Budowanie samoświadomości jest drogą ku lepszym relacjom z sobą oraz innymi ludźmi.

  6. BB pisze:

    Samoświadomość jest umiejętnością czy takim swego rodzaju talentem, dzieki któremu żyje nam się stabilniej, pewniej, optymistyczniej, ogólnie w trybie “do przodu”. Zarówno w życiu zawodowym jak i prywatnym, samoświadomość jest niezbędna do tego, aby wszystko co budujemy, rozwijamy, o czym decydujemy i jakie poczyniamy kroki miało solidne fundamenty. Wówczas owoce naszej pracy będą smaczniejsze i bardziej dorodne 🙂 Chciałabym móc kiedyś powiedzieć, że moja samoświadomość sprawnie działa i dzięki niej mogę stale pracować nad sobą, jednocześnie modyfikując/naprawiając/budując na nowo etc. poszczególne płaszczyzny życia zawodowego czy prywatnego.
    Pozdrawiam zdrowotnie 😉

  7. Iza pisze:

    Wiedza o tym kim naprawdę jesteśmy przynosi same wymierne efekty bo zwiększa nasza pewność siebie i rozbudza kreatywność w skutek czego podejmujemy lepsze decyzje, budujemy świadome związki i silne relacje, umiemy lepiej się komunikować,jesteśmy lepszymi ludźmi i bardziej efektywnymi pracownikami… stajemy się autentyczni bo tworzymy spójna markę osobista z naszymi przekonaniami i wartościami – lepiej sprawdzamy się jako liderzy, mamy bardziej zadowolonych podwładnych, a nasze firmy osiągają większe zyski.

    To jest samoświadomość – te elementy które ja tworzą,które potrafimy wymienić,zrozumieć … a nie jak pojęcie które właściwie nic nie wnosi w nasze życie.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa