Komunikacja (COMMUNICATION) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

Komunikacja (COMMUNICATION) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje MOCNE STRONY – Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

Komunikacja (Communication)
DOMENA WPŁYWANIA

Ludzie których wyróżnia cecha Komunikatywności, na ogół łatwo przychodzi „ubieranie swoich myśli w słowa”. Są dobrymi rozmówcami i mówcami.

Lubisz wyjaśniać, opisywać, być mistrzem ceremonii, przemawiać publicznie i pisać. W taki sposób przejawia się twoja cecha Komunikatywności. Pomysły są mało interesujące, a wydarzenia statyczne. Masz silną potrzebę ich ożywiania, ubarwiania i napełniania energią. W związku z tym, wydarzenia zamieniasz w opowieści i chętnie się z nimi dzielisz. Jałową ideę ożywiasz przykładami i metaforami. Uważasz, że większość ludzi potrafi się skupić tylko na krótko. Są oni bombardowani mnóstwem informacji, ale tylko nieliczne z nich zapamiętują. Chcesz, żeby informacje, które ty przekazujesz – czy to będą pomysły, wydarzenia, cechy i zalety produktów, odkrycia, czy też wykłady – przetrwały. Chcesz skierować uwagę odbiorców na siebie i skupić ją na tym, co przekazujesz. Zmusza cię to do szukania odpowiednich sformułowań i używania wyrazów najbardziej oddających dramaturgię sytuacji. Właśnie dlatego ludzie lubią cię słuchać. Twoje barwne opowieści wzbudzają zainteresowanie u odbiorców, wzbogacają ich świat i inspirują do działania.

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

„Opowiadanie różnych historii to dla mnie najlepszy sposób trafienia komuś do przekonania. Wczoraj chciałam pokazać swojemu komitetowi wykonawczemu, co możemy zrobić dla naszych gości, więc podzieliłam się z nim taką historią: Jedna z naszych pracownic w Dniu Weterana przyprowadziła swojego ojca na uroczystość podniesienia flagi, która odbywała się w naszym parku. Jej ojciec został inwalidą podczas II wojny światowej, cierpiał na rzadko spotykany rodzaj raka i przeszedł już wiele operacji. Był umierający. Na początku tej małej ceremonii, jeden z naszych pracowników powiedział: „Ten człowiek jest weteranem II wojny światowej. Czy możemy mu pomóc?”. Wszyscy obecni zgotowali mu gorącą owację, a jego córka rozpłakała się. Ojciec zdjął kapelusz. Nidy tego nie czynił, bo ukrywał blizny, które miał na głowie po ranach odniesionych w czasie wojny i po operacjach, ale gdy zabrzmiał hymn państwowy, zdjął kapelusz i skłonił głowę. Jego córka powiedziała mi potem, że to był jeden z jego najszczęśliwszych dni od wielu lat”.

„Jeden z moich niedawnych klientów uważał, że napływ kapitału inwestowanego w akcje spółek internetowych był tylko przejściowym trendem. Starałem się użyć racjonalnych argumentów, by przekonać go, że się myli, ale on nie mógł lub nie chciał w to uwierzyć. W końcu zastosowałem chwyt, który często wykorzystuję wobec opornych klientów – odwołałem się do wyobraźni. Powiedziałem mu, że zachowuje się jak człowiek siedzący na plaży tyłem do morza. Internet jest jak szybko wzbierający przypływ. Niezależnie od tego, jak mu w tej chwili wygodnie, przypływ narasta z każdą falą i wkrótce któraś z tych fal może nadejść, przewalić się nad jego głową i pochłonąć go. Zrozumiał, o co mi chodzi”.

Jeśli Komunikacja to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Używaj, ćwicz, testuj swój talent. Zapisz się na warsztaty, szkolenia rozwijające ten talent.
  • Pomyśl czy nie warto zapisać się do klubu  Toastmasters i tam szlifować oraz rozwijać swoje umiejętności.
  • Zwracaj dużą uwagę na słowa – dobieraj te najbardziej trafne, najbardziej obrazowe i odpowiednie do sytuacji, grupy, potrzeb. Znajdź miejsce i tam spisuj ciekawe przykłady i historie, swoje i innych.
  • Wzbogacaj swoje słownictwo – buduj swoją bazę słów, zwrotów, przykładów, historii, mowa ciała, gesty.
  • Pomagaj innym lepiej wyrażać to co chcą wyrazić.
  • Zwróć uwagę na to by zachować umiar w mówieniu i ćwicz aktywne słuchanie.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu: 


Czy Komunikacja to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów rezonuje z Tobą?
UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa