Talent Maksymalizacja (MAXIMIZER) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

Talent Maksymalizacja (MAXIMIZER) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje SILNE STRONY -Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

Osoby, które mają talent Maksymalista, skupiają się na mocnych stronach, w ten sposób stymulując rozwój osobisty i doskonałość grupy. Szukają możliwości transformacji czegoś dobrego w coś doskonałego. Szukają jakości, doskonałości i mistrzostwa.

MAKSYMALISTA (Maximizer)
DOMENA WYWIERANIA WPŁYWU

Definicja CliftonStrengths Theme  Maximizer:

Doskonałość, a nie przeciętność jest miara dla Ciebie. Wyciąganie czegoś z położenia poniżej średniej do lekko powyżej średniej wymaga bardzo dużego wysiłku i według Ciebie nie jest tego warte. Przekształcenie czegoś dobrego w coś doskonałego wymaga dokładnie tyle samo wysiłku, a jest dużo bardziej ekscytujące.

Silne strony, czy to twoje, czy kogoś innego, fascynują cię. Tak jak poławiacz pereł, tak Ty poszukujesz talentów, wypatrując zwiastujących je oznak. Przebłysk wrodzonej zdolności, szybkie uczenie się oraz umiejętność nabyta bez przechodzenia przez kolejne stopnie rozwoju sugerują, że masz do czynienia z talentem. Gdy już zdobędziesz perłę, czujesz się zobowiązany/a do jej pielęgnowania. Polerujesz ją, aż zacznie lśnić.

Taką selektywność niektórzy mogą określić jako dyskryminację. Wybierasz towarzystwo ludzi, którzy doceniają twoje atuty. Na tej samej zasadzie pociągają cię te osoby, które zdają się mieć świadomość swoich talentów i skłonność do ich rozwijania.

Raczej unikasz tych, którzy chcieliby uczynić z ciebie wszechstronny ideał, być może znajdą w tym celu kogoś innego. Ty nic chcesz spędzić życia bolejąc nad swoimi brakami. Raczej wolisz w pełni wykorzystać talenty, jakimi jesteś obdarzony/a. To jest znacznie przyjemniejsze. I bardziej konstruktywne. A także, wbrew temu, czego by się można spodziewać, bardziej wymagające.

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

GavinT., steward:

„Przez dziesięć lat uczyłem aerobiku i starałem się zachęcać ludzi, by koncentrowali się na tym, co najbardziej u siebie lubią. Wszyscy mamy takie części ciała, które chcielibyśmy zmienić albo inaczej postrzegać, ale koncentrowanie się właśnie na tym jest bardzo destruktywne. Staje się błędnym kołem. Dlatego mówiłem: .Popatrz, wcale nie musisz tego robić. Lepiej .skoncentruj się na tych atrybutach, które ci się u siebie podobają. Wszyscy poczujemy się lepiej, jeśli właśnie na to spożytkujemy naszą energię’.”


Marshall G., dyrektor ds. marketingu:

 „Jestem naprawdę dolary we wskazywaniu ludziom, na czym powinni się koncentrować, a potem tworzeniu ducha pracy zespołowej w podążaniu naprzód. Nie jestem jednak aż tak dobry w myśleniu strategicznym. Na szczęście mam szefa, który to rozumie. Pracujemy razem już od kilku lat. Znalazł ludzi, którzy odgrywają role strategiczne, a równocześnie zachęcił mnie, bym był jeszcze lepszy w ukierunkowaniu i tworzeniu zespołów. To szczęście, że mam szefa, który myśli w ten sposób. Dzięki temu czuję się bardziej pewnie i szybciej prę naprzód, wiedząc, że mój szef wie, w czym jestem, a w czym nie jestem dolary. I wcale nie zawraca mi głowy tym drugim.”

Jeśli Maksymalista to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Zastanów się jakie masz oczekiwania w stosunku do siebie? Czy stawiasz sobie realne cele, nie za wysoko poprzeczkę. Może Twoje oczekiwania są tak trudne, że masz ochotę odpuścić. Być może bywasz sfrustrowany i porzucasz projekt, ponieważ nie spełnia on Twoich oczekiwań i idealnej wizji.
  • Jako Maksymalista w naturalny sposób szukasz jakości, doskonałości i mistrzostwa. Być może uwielbiasz wchodzić w sam środek projektu, dostrzegać jego mocne punkty, potencjał i przenosić go na wyższy poziom.
    Zastanów się gdzie i komu taka pomoc może się przydać.
  • Uważaj na “dyskryminowanie” słabszych, “mniej zdolnych”, przeciętnych projektów. Ucz się empatii, bo z reguły nie masz problemu z powiedzeniem tego co myślisz, czy porzuceniem projektu czy planu – nawet gdy jest w zaawansowanej fazie- jeśli wyczujesz, że nie jest w stanie osiągnąć pełnego potencjału.
  • Maksymaliści muszą dążyć do tego, co najlepsze, coś ulepszyć. Zastanów się jak ty definiujesz słowo sukces, doskonałość, wystarczająco dobre. Co to dla Ciebie znaczy? Kiedy będziesz wiedział, że coś spełnia Twoje kryteria? Jak możesz to zmierzyć?
  • Dowiedz się, co chcesz “maksymalizować” i dlaczego. Staraj się skupiać energię na osobach i planach które mogą prowadzić Cię “ku wielkości”. Tak byś mógł uzyskać jak najlepszy wynik.
  • Dzięki praktykowaniu uważności możesz zobaczyć, dokąd chcesz się udać, oraz jakie zasoby są Ci potrzebne do wykonania zadania.
  • Twoje mocne strony poprawią Twoją wydajność w pracy. Podobnie jak benzyna w samochodzie, musisz mieć pełny zbiornik paliwa, aby być najlepszym. Możesz zastanowić się, jak rzeczy napędzają cię w pracy – są twoimi źródłem energii. Oraz które cię wyczerpują – odbierają energię (np. rozwiązywanie problemów)

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:

Źródło: Teraz odkryj swoje silne strony, M.Buckingham D.O.Clifton


Czy Maksymalista to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz, a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów najbardziej pasuje do Ciebie?


UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa