katarzyna@bieleniewicz.com

Talent Ukierunkowanie

Talent Ukierunkowanie

Osoby, które wyróżnia cecha Ukierunkowania, potrafią wyznaczyć sobie kierunek, podążać nim i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu.

Dokąd zmierzam? Pytasz o to siebie każdego dnia.

Jako osoba o silnej potrzebie koncentrowania się na określonym celu, potrzebujesz jasno wytyczonego kierunku. Bez tego twoje życie i twoja praca mogą szybko stać się frustrujące. Dlatego każdego roku, każdego miesiąca, a nawet każdego tygodnia robisz to, co lubisz, czyli wyznaczasz sobie cele.

Twoje cele – czy to krótko, czy długoterminowe – łączy kilka istotnych cech. Są konkretne, wymierne i ograniczone ramami czasowymi. Posłużą ci one później jako kompas przy ustalaniu priorytetów i wprowadzaniu poprawek, dzięki którym wrócisz na właściwy tor.

Ta potrzeba ukierunkowania ma w sobie siłę sprawczą, ponieważ działa niczym filtr – instynktownie oceniasz, czy dane działanie pomoże ci przybliżyć się do osiągnięcia twojego celu, czy też nie. Rezygnujesz z tych działań, które do niego nie prowadzą. W rezultacie jesteś wydajny/a.

Naturalnie, drugą stroną medalu jest to, że denerwują cię spóźnienia, przeszkody, a nawet zmiany kierunku, bez względu na to, jak bardzo są one intrygujące.

Wszystko to sprawia, że jesteś niezwykle cennym członkiem zespołu. Kiedy inni zaczynają zbaczać z głównej drogi, ty sprowadzasz ich na nią z powrotem. Twoja cecha przypomina każdemu, że coś, co nie pomaga ci dotrzeć do celu, nie jest ważne. A skoro nie jest ważne, nie jest też warte twojego czasu. Pilnujesz, żeby ludzie nie zbaczali z obranego kursu.

Przeczytaj jak o swoim talencie #Ukierunkowanie mówi Monika

Monika Gerlach – Stach – pozytywnie nastawiona do świata przedsiębiorcza kobieta, żona i mama bliźniaków.

Prowadzę firmę, której misją jest wspieracie przedsiębiorców w rozwoju ich firm i wprowadzaniu nowych produktów na rynek. Robię to poprzez pozyskiwanie środków finansowych na ich inwestycje. Towarzyszę również klientom w trakcie wdrażania projektów biznesowych i ich rozliczania. Współpracuję z osobami, które chcą się stale rozwijać i wielu ma ambicje by stać się liderami w swoich branżach.

TOP 10 talentów Gallupa Moniki:

  1. Zgodność 
  2. Rozwaga 
  3. Bliskość 
  4. Dyscyplina 
  5. Odpowiedzialność 
  6. Zbieranie 
  7. Wizjoner 
  8. Indywidualizacja 
  9. Intelekt 
  10. Ukierunkowanie 

Talent ten zajmuje 10 miejsce na mojej liście talentów, ale czuję jego mocno powiązanie z talentami wyżej usytuowanymi, takimi jak Rozwaga, Dyscyplina i Odpowiedzialność. Talent Ukierunkowanie pozwala mi wyznaczać sobie cele i kierunki działania w życiu. Dzięki niemu mogę dążyć do ich osiągnięcia i dokonywać korekt niezbędnych do tego, aby trzymać się obranego kursu. 

Jak ten talent się u Ciebie objawia? Co w nim najbardziej lubisz?

Lubię. kiedy wiem w jakim kierunku podążam. Czuję wtedy spokój i większą kontrolę nad swoim życiem. 

Wciąż planuję, wyznaczam cele, ustalam ich priorytety. Unikam czasochłonnych rozproszeń (media społecznościowe, komunikatory) i pozostaję na dobrej drodze do osiągnięcia wyznaczonych celów w jak najkrótszym czasie. Ogromną satysfakcję sprawia mi zakończenie projektu przed wyznaczonym terminem.

Wielokrotnie, dzięki temu moje relacje z klientami się wzmacniały, ponieważ otrzymując projekty przed wyznaczonym terminem mieli więcej czasu, aby się z nimi zapoznać lub szybciej je wdrożyć.

Co jest dla Ciebie ograniczeniem i wyzwaniem związanym z tym talentem?

Największym wyzwaniem jest określenie realnych celów i realnych terminów ich osiągnięcia. Założenie zbyt krótkiego czasu może prowadzić do frustracji, gdy się ich nie osiągnie w wyznaczonym czasie. Zbyt długie zaś mogą doprowadzić do zniechęcenia (Dyscyplina i Ukierunkowanie).

Dlatego tak ważne jest systematyczne ich przeglądanie i nanoszenie korekt.

Jak ten talent pomaga Ci budować relacje, wpływać na innych, realizować zadania, myśleć?

O ile w kwestii zawodowej takie postępowanie i wykorzystanie tego talentu sprawdza się w 100%, o tyle największym wyzwaniem jest pogodzenie moich celów i priorytetów z celami mojej rodziny. W tym przypadku konieczne bywają kompromisy.

Gdzie widzisz największe zastosowanie tego talentu?

Wszędzie tam, gdzie w grę wchodzą sztywne terminy realizacji zadań. Wyznaczenie terminów, celów, priorytetów to kluczowe działania w takich sytuacjach. Tam talent ten jest nie do przecenienia.

Jak na nim można pracować? Co mogą robić inne osoby z tym talentem?

Planowanie, planowanie, planowanie.

Wyznaczając cele, należy się wyznaczyć terminy i efekty jakie zamierzamy osiągnąć. W ten sposób będziemy widzieli postępy w ich realizacji motywując się do dalszego działania. 

Zapisując swoje cele i często się do nich odwołując można poczuć większą kontrolę nad swoim życiem.

Nie należy ograniczać wykorzystywania tego talentu tylko do strefy zawodowej. Kontrola nad życiem prywatnym może przywrócić jego równowagę. Bo równie istotne, jak zaplanowanie pracy i obowiązków jest zaplanowanie czasu wolnego. I nie oznacza to, że nie można zrobić czegoś spontanicznego. 

Nie znasz jeszcze swoich talentów? Nic nie szkodzi, kliknij link poniżej, odkryj swoje talenty

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2016-2020 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin