Talent Dowodzenie

Talent Dowodzenie

Osoby, które wyróżnia cecha Dowodzenia, są zauważalne i wywierają wpływ na innych. Potrafią przejąć kontrolę nad sytuacją i podejmować decyzje.

Twoja cecha Dowodzenia każe Ci brać sprawy w swoje ręce. W przeciwieństwie do niektórych, nie czujesz się zakłopotany/a narzucając innym ludziom swój punkt widzenia. Wprost przeciwnie, gdy masz określoną opinię na jakiś temat, chcesz dzielić się nią z innymi. Jeśli ustalisz jakiś plan, odczuwasz niepokój, dopóki nie wciągniesz innych ludzi do jego realizacji. Nie boisz się konfrontacji: uważasz, że konfrontacja jest pierwszym krokiem do znalezienia rozwiązania. Podczas gdy inni mogą unikać stawania twarzą w twarz z tym, co w życiu nieprzyjemne, ty czujesz się zmuszony/a przedstawić „fakty” lub „prawdę” bez względu na to, jak bardzo mogą być one przykre. Sprawy między ludźmi muszą być, według ciebie, postawione jasno, więc prowokujesz innych do bezpośredniości i szczerości. Nakłaniasz ich do podejmowania ryzyka. Możliwe, że ich nawet onieśmielasz. I chociaż niektórych będzie drażnić twoja, jak to określą, zawziętość, to jednak często będą oddawać sprawy w twoje ręce. Ludzie lgną do tych, którzy mają określone stanowisko w danej kwestii, którzy wyznaczają jakiś kierunek i jednocześnie wciągają innych do działania. Masz silną osobowość i będziesz przyciągał/a ludzi. Posiadasz cechę Dowodzenia.

Przeczytaj jak o swoim talencie #Dowodzenie mówi Aleksandra Wacyra

Dowodzenie to konkret. Ten talent jest dla mnie niesamowicie ważny, zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym. Jest twardy, nie boi się konfrontacji, a jak pojawia się jakiś problem to bierze sprawy w swoje ręce.

Działa.

Wychodzi przed szereg.

Zamiast obawiać się krytyki to wręcz bardzo sobie ją ceni.

Cała ja!

Dowodzenie to dla mnie poczucie bycia ważnym.

Jak ten talent się u Ciebie objawia?

Bardzo lubię trudne rozmowy.

Często jestem “osobą zapalną” – taką, która pociąga za sobą następne.  Bardzo często angażuje inne osób we wszelkie działania.

Bycie liderem w grupie towarzyszyło mi od najmłodszych lat. Często słyszałam, “Ty idź, bo Ty się nie boisz”. Lubię wychodzić przed szereg i brać odpowiedzialność za to, że kieruję zespołem czy projektem. Kręci mnie takie bycie dla kogoś, dla innych.

Pomaga mi w tym również myślenie o kilka kroków do przodu, zawsze jak coś robię, widzę jakie będą tego konsekwencje. 

Co w nim najbardziej lubisz?

Lubię być szczera, bezpośrednia i konkretna.

Lubię mówić to co myślę i przewodzić innym.

Co jest dla Ciebie ograniczeniem i wyzwaniem związanym z tym talentem?

Dla mnie największym wyzwaniem jest akceptacja faktu, że nie każdy może myśleć tak jak ja. Że nie zawsze mogę zrobić coś po swojemu i zmotywować do tego innych.

Czasem łapię się na narzucaniu swojego punktu widzenia.
Zrobimy to tak, i już!

Jak ten talent pomaga Ci budować relacje, wpływać na innych, realizować zadania, myśleć?

Dowodzenie pomaga mi myśleć zero-jedynkowo, na poziomie faktów. Wyłączyć emocje i po prostu przeanalizować dany problem z pozycji suchych zdarzeń, ponieważ wiem, że nie tylko ja poniosę ich konsekwencje.

Jest to talent wpływu, więc dzięki niemu potrafię przekonać innych do swoich racji oraz szybko stworzyć zespół i stanąć na jego czele.

W budowaniu nowych relacji dowodzenie czasem przeszkadza, bo moja bezpośredniość onieśmiela. Jednak kiedy ktoś zna mnie dłużej i pozwoli przejąć stery w sytuacji, w której nie potrafi sam sobie poradzić, na pewno się nie zawiedzie.

Gdzie widzisz największe zastosowanie tego talentu?

W byciu przedsiębiorcą, prowadzeniu własnej działalności oraz w rozwoju osobistym.
Zawsze wszędzie chciałam być najlepsza, być na pierwszym miejscu  i często tak było. Teraz ważne jest dla mnie bycie najlepszą dla samej siebie, moją najlepszą wersją. Ciągłe rozwijanie się, przełamywanie słabości i pokonywanie kolejnych barier to jest to.

Dowodzenie może również inspirować.

Jak nad nim można pracować? Co mogą robić inne osoby z tym talentem?

Praca nad tym talentem i dowodzeniem nie jest łatwa. To tak jakby powiedzieć wieloletniemu liderowi, żeby na chwilkę usiadł w ostatnim rzędzie i dał przejąć stery innej osobie.

Warto zwrócić uwagę aby nie brać na siebie za dużo, ponieważ wtedy cierpi na tym zdrowie psychiczne oraz fizyczne. Za duża odpowiedzialność czy natłok obowiązków potrafi wykończyć.

Złotym środkiem dla mnie jest praca nad delegowaniem zadań i wyzbyciem się maksymy, że “ja zrobię wszystko najlepiej”.

Warto też usiąść raz na jakiś czas w ostatnim rzędzie, posłuchać innego punktu widzenia, zaakceptować go i przedyskutować, a dopiero potem działać. Po prostu słuchać innego człowieka oraz jego szczerych potrzeb. 

Nie znasz jeszcze swoich talentów? Nic nie szkodzi, kliknij link poniżej, odkryj swoje talenty



 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa