Empatia (EMPATHY) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

Empatia (EMPATHY) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje MOCNE STRONY – Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

 

EMPATIA (Empathy)
DOMENA BUDOWANIA RELACJI

Osoby które wyróżnia cecha Empatii, są jak radar – wyczuwają emocje osób wokół siebie. Potrafią odbierać uczucia innych ludzi wyobrażając sobie, że są na ich miejscu i w ich sytuacji. Ich wrodzona umiejętność do wyczuwania i rozumienia uczuć sprawia, że inni czują się dobrze rozumiani i cenią ich towarzystwo.


Definicja CliftonStrengths Theme Empathy

“Potrafisz wyczuwać emocje otaczających cię ludzi. Potrafisz odczuć to, co czują inni, jak gdyby ich emocje były Twoimi. Potrafisz intuicyjnie patrzeć na świat oczyma innych ludzi i podzielać ich punkt widzenia. Nie musisz się jednak z nimi zgadzać. Niekoniecznie też jest ci żal z powodu ich kłopotów – byłoby to wówczas współczucie, a nie empatia. Nie zawsze aprobujesz wybory, jakich dokonują ludzie, chociaż je rozumiesz. Ta instynktowna zdolność do rozumienia ma ogromną silę. Słyszysz niewypowiedziane jeszcze pytania. Przewidujesz czyjeś potrzeby. Podczas gdy inni mają trudności ze sprecyzowaniem swoich myśli, ty zawsze zdajesz się wiedzieć, jakich słów użyć i jaki ton im nadać. Podsuwasz ludziom odpowiednie określenia, które pomogą im wyrazić – przed sobą i innymi – to, co czują. Pomagasz im wyartykułować ich emocjonalne życie. Wszystko to sprawia, że przyciągasz ludzi.”

 

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

„Ostatnio byłam na spotkaniu zarządu, na którym jedna z uczestniczek prezentowała nowy pomysł, mający ogromne znaczenie i dla niej, i dla całej grupy. Gdy skończyła, okazało się, że tak naprawdę nikt nie zrozumiał jej opinii, nikt nawet jej nie słuchał. To było dla niej wielkie rozczarowanie. Poznałam po jej twarzy, że przez dzień czy dwa nie mogła dojść do siebie. W końcu zdecydowałam się porozmawiać z nią o tym używając słów, które właściwie opisywały to, co czuła. Zapytałam, czy coś się stało, a ona zaczęła mówić. Powiedziałam jej: „Naprawdę cię rozumiem. Wiem, jak ważne to jest dla ciebie, widzę, jak cię to zmieniło”. Mówiłam do niej w ten sposób. W końcu i ona potrafiła ująć we właściwe słowa to, co przeżywała wewnątrz. Powiedziała: „Jesteś jedyną osobą, która mnie słuchała i która powiedziała choć słowo na ten temat’”.

„Gdy mój zespół podejmuje decyzje, lubię mówić: „W porządku, a co powiedziałaby o tym ta osoba?” „A co powiedziałaby o tym tamta osoba?”. Innymi słowy, lubię stawiać się w położeniu innych. Warto pomyśleć o argumentach, jakie nasuwają się, gdy spojrzymy na wszystko z innej perspektywy. Wtedy możemy być bardziej przekonujący”.

Jeśli Empatia to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

 

  • Wybieraj zadania lub stanowiska, w których masz niezależność i możesz sam określać swoje zadania.
  • Pomyśl nad swoją rolą zawodową i życiową, jak możesz wykorzystać empatię w Twojej pracy,
  • Jeśli pracujesz w zespole, dzięki inwestycji w rozwój empatii, łatwej Ci będzie zrozumieć członków zespołu. Dzięki Twojej pomocy mogą lepiej się komunikować i współpracować
  • Słuchanie jest jedną z twoich największych umiejętności. Słuchając uczuć innych, pomagasz im stać się bardziej przejrzystymi i mniej konfliktowymi. Rozwijaj tą umiejętność
  • Pracuj nad swoim poczuciem własnej wartości oraz asertywnością, tak byś umiał stawiać granice innym, zbytnio nie angażować się i nie brał niepotrzebne emocjonalnego bagażu -który nie jest Twój.
  • Pamiętaj by wiedzieć kim jesteś, jakie jest Twoje dlaczego i wartości, jakie są Twoje mocne strony i słabości. Praca nad sobą i rozwój swojej samoświadomości pomoże Ci empatie wykorzystywać nie tylko w stosunku do innych, ale także dla siebie.
  • Ćwicz nazywanie uczuć oraz emocji których doświadczasz.
  • Jesteś świetnym obserwatorem i masz dobrą intuicję, obserwuj w innych i pomagaj im nazywać, rozumieć ich uczucia, będzie im się dużo łatwiej współpracować z innymi ludźmi.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:


Czy Empatia to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów rezonuje z Tobą?
UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

2 komentarze

  1. Karol Stryja pisze:

    Kasia, dzięki za ten artykuł – sam mam empatię w TOP 5 i muszę przyznać, że zabrało mi dużo czasu, żeby świadomie móc wykorzystywać ten talent. Pozdrawiam serdecznie!

    • Kamila pisze:

      Karol podpisuję się 🙂 Świetny artykuł. Ja dopiero z empatią zaczynam pracować, a mam nad czym, bo jest na 1 miejscu. Teraz niedojrzała, za bardzo współodczuwam, biorę na siebie, zalewają mnie emocje innych, brak mi granic.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa