katarzyna@bieleniewicz.com

Zgodność (HARMONY) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

Zgodność (HARMONY) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje MOCNE STRONY – Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

 

Zgodność (Harmony)
DOMENA BUDOWANIA RELACJI

Osoby które wyróżnia cecha Zgodność, szukają porozumienia. Wyżej niż inne rzeczy stawiają harmonię. Nie lubią konfliktów, raczej szukają wspólnych płaszczyzn. Są w stanie poświęcać indywidualne plany, by osiągnąć zgodę. Dzięki ich umiłowaniu pokoju rozmowy są ukierunkowane na wspólne poszukiwanie rozwiązań.

 

Definicja CliftonStrengths Theme Harmony

“Szukasz obszarów porozumienia. Z twojego punktu widzenia niewiele można wynieść z sytuacji konfliktowych oraz sporów, więc starasz się ograniczyć je do minimum. Gdy spotykasz się z ludźmi o odmiennych poglądach, dążysz do znalezienia dla nich wspólnej płaszczyzny porozumienia. Próbujesz odciągnąć ich od konfrontacji w stronę harmonii. W istocie, harmonia jest jedną z twoich kluczowych wartości. Nie mieści ci się w głowie, ile czasu tracą ludzie, którzy starają się narzucić innym swój punkt widzenia. Czyż nie bylibyśmy bardziej efektywni, gdybyśmy zamiast kontrolować wyrażanie swoich opinii, szukali konsensusu i wsparcia? Jesteś przekonany/a, że tak i tym przekonaniem żyjesz. Podczas gdy ludzie głośno mówią o swoich celach, zadaniach, żarliwie podtrzymywanych opiniach, Ty zachowujesz spokój. Gdy inni obiorą sobie jakiś kierunek, Ty – w imię zgody – chętnie dopasowujesz do niego swoje własne cele (dopóki wasze podstawowe wartości nie zaczynają ze sobą kolidować). Gdy inni spierają się na temat swoich ulubionych teorii lub koncepcji, Ty usuwasz się z kręgu takich dyskusji, woląc rozmawiać o rzeczach praktycznych, realnych, co do których wszyscy są zgodni. Z Twojego punktu widzenia jesteśmy na tej samej łodzi i potrzebujemy jej, aby dotrzeć do celu. To jest solidna łódź. Nie ma potrzeby kołysać nią tylko po to, aby pokazać innym, że potrafisz.”

 

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

„Lubię ludzi. Łatwo nawiązuję z nimi kontakty, bo łatwo się dostosowuję. Przybieram kształt naczynia, w którym się znajduję, dlatego trudno wyprowadzić mnie z równowagi.”

„Dokładnie pamiętam jak to było, gdy miałem dziesięć albo jedenaście lat i ktoś z mojej szkoły zaczynał kłótnię. Z jakichś powodów czułem, że muszę wkroczyć i znaleźć płaszczyznę porozumienia. Byłem rozjemcą i mediatorem.”

Jeśli Zgodność to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

  • Świetnie sprawdzisz się w roli mediatora, negocjatora lub innej wymagającej umiejętności dyplomatycznych. Między stronami będziesz szukał wspólnych płaszczyzn porozumienia.
  • Ćwicz aktywne słuchanie oraz umiejętność zadawania pytań. Możesz wykorzystaj zebrane informacje do wyrażanie swojego zdania i przedstawiania trafnych argumentów.
  • Pytaj o opinie innych, zachęcaj wszystkich do zabrania głosu i wyrażenia swojego zdania, dzięki Twojemu moderowaniu, dyskusja może przebiegać w większym spokoju.
  • W dyskusjach szukaj praktycznej strony, pomóż innym ją zobaczyć. Jest to punkt wyjścia do porozumienia.
  • Wykorzystaj swoją siłę harmonii, aby stworzyć sieć ludzi o różnych perspektywach, na których możesz polegać, gdy potrzebujesz wiedzy. Twoja otwartość na te różne perspektywy pomoże ci się uczyć.
  • Kiedy dwoje ludzi kłóci się, poproś innych w grupie, aby podzielili się swoimi przemyśleniami. Zwiększając liczbę głosów w rozmowie, masz większe szanse na znalezienie obszarów, w których wszystkie strony mogą się zgodzić.
  • Ćwicz swoje techniki rozwiązywania konfliktów bez konfrontacji. Bez tych dopracowanych technik może się okazać, że po prostu unikasz konfliktów, pozostawiając je nierozwiązanymi.
  • Współpracuj z kimś o silnym motywie Command lub Activator. Ta osoba może pomóc ci w konfrontacji z konfliktem, kiedy wszystkie twoje starania, aby go rozwiązać, nie udały się.
  • Poszukaj środowisk i pracy, w której będziesz miał szansę stać się czynnikiem stabilizującym w grupie, zespole lub organizacji.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu: 


Czy Zgodność to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów rezonuje z Tobą?
UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *