Jak pracować nad mocnymi stronami CliftonStrenghts (talentami Gallupa) w związku?

Jak pracować nad mocnymi stronami CliftonStrenghts (talentami Gallupa) w związku?

Odcinek podcastu o pracy nad talentami w związku.

Czym jest test Strengthsfinder 2.0?

Warto skupić się na tym w czym  jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne skłonności i predyspozycje, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości. Badanie CliftonStrengthsFinder 2.0 pozwala spojrzeć na siebie w punktu widzenia psychologii pozytywnej. Badanie jest dostępne online i mierzy obecność talentów w 34 obszarach. Talentów czyli naturalnych, powtarzalnych wzorców myślenia, zachowania oraz odczuwania. Ich rozpoznanie jest podstawą do rozwoju mocnych stron. Ten test nie odpowiada na wszystkie pytania, ale pozwala rozpocząć przygodę jaką jest budowanie silnych stron na bazie waszych naturalnych talentów.Po co robić i co bada test CliftonStrengthsfinder rozmawiałam z Dominikiem Juszczykiem w czwartym odcinku podcastu TPU 004 Odkryj swoje mocne strony.

Wolisz słuchać niż czytać?

Dlaczego warto poznać swoje talenty?

Talent możesz zamienić w silną stronę a to możesz zrobić dopiero po określeniu swoich dominujących talentów. Samo poznanie swoich talentów jest dopiero początkiem pracy. By stały się silną stroną, powinieneś nad nimi pracować. Dodać do nich WIEDZĘ i UMIEJĘTNOŚCI. Ale praca nad nimi da Ci mnóstwo wiedzy na swój temat, pozwoli czerpać więcej satysfakcji z tego robisz i jak pracujesz. Pozwoli Ci świadomie decydować o tym co będziesz robić a jakie zadania nie.

Dlaczego warto poznać mocne strony partnera?
Co da Ci ta wiedza?

Praca z talentami to nieustanny proces, Ty się zmieniasz, Wy się zmieniacie. Uczymy się od siebie nawzajem i wspieramy się na co dzień – planując strategię, rozwiązując problemy czy konflikty – również te, które powstają między nami 🙂

Praca na talentach  i mocnych stronach bardzo tu pomaga – dzięki temu, zaczęliśmy lepiej się rozumieć. Rozumiejąc lepiej nasze potrzeby, możemy lepiej się wspierać, łatwiej rozwiązywać kwestie sporne i pracować bardziej produktywnie. Nasze talenty (moje i Rafała) uzupełniają się i potrzebują nawzajem.

Dlaczego warto zainwestować w pracę nad talentami w związku?

 • Zaczniesz obserwować i koncentrować się na swoich zachowaniach i wyciągać z nich wnioski.
 • Zaczniecie lepiej rozumieć siebie nawzajem. (swoje potrzeby, intencje, motywacje, zachowania, “dziwactwa”)
 • Jak tylko będziesz chciał stajesz się lepszym i bardziej efektywnymi partnerem nie tylko w domu, ale i w pracy lub swoim biznesie.
 • Pracując nad sobą będziesz miał poczucie, że jesteś lepszym małżonkiem, rodzicem, lepszym człowiekiem.
 • Korzystając z różnic między Wami możecie lepiej działać, uzupełniać się.
 • Łatwiej będzie Wam rozwiązywać konflikty (po poznasz intencje i motywacje drugiej strony)
 • Komunikacja między Wami może się o niebo usprawnić.
 • Rozdzielanie zadań i obowiązków jest też wygodniejsze, możesz bazować na tym co ktoś naturalnie lubi robić i co nie sprawia mu trudności.
 • Korzystanie z “zasobów” drugiej osoby jest efektywniejsze gdy wiesz co może Ci oferować w czym jest dobra.To tylko kilka zalet, myślę, że można dopisać kolejne. Ty możesz dopisać te które zauważasz u Ciebie.

Notatka wizualna z #12 Meet Upu 

Notatka przygotowana przez Kamilę Zielonkę z Draw Idea
TU możesz pobrać wersję z Pdf

Komunikacja

Podstawą każdej relacji jest komunikacja. Komunikujemy się nieustannie, słownie – słowem, intonacją, ale też bezsłownie– gestem, naszym wyglądem, zachowaniami. Sygnałów tych wysyłamy i odbieramy wiele w ciągu dnia, nie zawsze jesteśmy ich świadomi i nie zawsze jakieś działanie lub mowa ciała jest zamierzona. Ja sama muszę codziennie mieć więcej uważności na to co robię i jak mówię, oraz potwierdzać, czy jestem dobrze zrozumiana. I właśnie ten obszar jest tym w którym może pojawiać się najwięcej nieporozumień i konfliktów, szczególnie jeśli łączą nas bliskie relacje. Wypracowanie własnego “sposobu na komunikację” z partnerem jest kluczowe, własny system pytań które precyzują o co nam chodzi, czego potrzebujemy, jakie efekt chcemy osiągnąć, jaki jest cel naszych słów. Z pomocą przychodzi świetne narzędzie WNOSZĘ | POTRZEBUJĘ – niepozorne, proste i bardzo łatwe w zastosowaniu w Waszym codziennym życiu.

Potrzeby, motywacje i wkład

Często pakujemy się w sytuacje konfliktowe, kiedy nasze potrzeby nie pokrywają się z potrzebami partnera lub nie czujemy, że są zaspokojone. Jeśli potrzeba jest niezaspokojona, będziemy kierować nasze aktywności w kierunku jej zaspokojenia. Idealnie by było gdybyśmy poznali potrzeby partnera i uznali je za ważne, oraz jeśli będziemy starać się choć w części pomóc je zaspokoić. Związek to czasem sztuka mądrych kompromisów, bez pustego, bezrefleksyjnego poświęcania się dla drugiej osoby.  Zastanów się co wynika z talentów, jakie masz potrzeby, co jest dla Ciebie rzeczywiście ważne. Pomyśl teraz jakie potrzeby ma Twój partner, co z nich wynika, jakie może mieć intencje, motywacje. Zastanów się jaką  wartość wnosi, co ważnego jest wkładem który wzmacnia Wasz związek. Nie zawsze to co wyrażamy, robimy ma złe intencje, mimo, że czasem tak może być odbierane przez drugą stronę.

Aby zostać zrozumianym, trzeba być zrozumiałym.

Większość konfliktów bierze się z komunikacji, z trudności zrozumienia języka, sposoby wyrażania swojego zdanie, siebie. Dlatego narzędzie WNOSZĘ|POTRZEBUJĘ jest tak ważne i tak istotne. Polecam Ci pobrać je, wydrukować i dopisać swoje potrzeby oraz wkład który wnosisz dla innych.


Jak pracować z talentami w związku?
Pobierz PDF z praktycznymi ćwiczeniami.


Jeśli czujesz niedosyt albo potrzebujecie wsparcia w rozwoju talentów napisz do mnie: [email protected] chętnie Ci pomogę.

Wartościowe linki.

Gdzie warto zajrzeć, co posłuchać, przeczytać?

Zapraszam do wysłuchania podcastu Z pasją o mocnych stronach odcinek 027 – Talenty w związku w praktyce rozmowy, którą przeprowadził z nami Dominik Juszczyk na temat pracy nad talentami w związku.

Z nagrania dowiesz się min:

 • Jakie pracujemy nad naszymi talentami sami i razem?
 • Jaki nam to pomaga w zmniejszeniu liczby konfliktów?
 • Jak wykorzystać wiedzę o talentach w dzieleniu się obowiązkami i pracy?

Zapraszam!

Skomentuj

Jeśli masz jakieś pytania, albo coś w tekście wydaje Ci się nie jasne, zostaw pytania w komentarzu postaram się Ci pomóc. Jeśli masz jakieś pytanie a nie chcesz zostawiać komentarza i wolisz to zrobić bezpośrednio – wyślij mi wiadomość [email protected]

 

6 komentarzy

 1. Marta Id-chuck pisze:

  Dzięki za ten tekst, bardzo wyczerpujący i merytoryczny Kasiu!

 2. Pawel Czyza pisze:

  Witam. Super artykuł ja dopiero zaczynam przygodę z odkrywaniem swoich talentów, bardzo przydatne wskazówki . Dziękuję 🙂

 3. Carrol pisze:

  Świetny podcast! A partnerowi można test zafundować w prezencie ?
  Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa