katarzyna@bieleniewicz.com

TPU 013: Efektywne notatki – Kamila Zielonka

TPU 013: Efektywne notatki – Kamila Zielonka

Podcast Tuż przy uchu Sketchnotka odcinek13 Efektywne notatki

 

Gościem odcinka jest Kamila Zielonka Sketchnoter, Graphic Facilitator, Praktyk Wizualny, Psycholog. Kamila Zielonka z Draw Idea. To ona narysowała całego ebooka “Finansowy ninja – rysunkowe streszczenie”.

Rysuje od dziecka, wcześniej nauczyła się poprawnie trzymać pisak niż łyżkę! Na studiach psychologicznych na początku nie było jej łatwo. Jak sama mówi:

Na początku trzeba było umieć szybko przyswoić spore dawki wiedzy. Na wykładach próbowałam zapisywać każde słowo wykładowcy, co było walką z wiatrakami. Czasami nawet te najistotniejsze kwestie, gdzieś się gubiły. Szukając pomysłu zainteresowałam się technikami pamięciowymi i notowaniem za pomocą Map Myśli. Stąd już tylko krok dzielił mnie od MYŚLENIA WIZUALNEGO. Pod koniec studiów postanowiłam wymieszać moje zainteresowania grafiką, rysowaniem i psychologią poznawczą z nieustanną potrzebą uczenia się nowych rzeczy i dzielenia zdobytą wiedzą i doświadczeniami z innymi. Ubieram słowa i myśli innych w odpowiednie kształty. Dzięki temu snuta przez nich opowieść może zostać lepiej zrozumiana i zapamiętana na dłużej.

W tym odcinku:

 • Do czego może nam się przydać myślenie wizualne?
 • Jak wiedza psychologiczna pomaga uczyć innych myślenia wizualnego?
 • Dlaczego warto robić dobre notatki? Co to znaczy, że notatka jest efektywna?
 • Jakie są cztery elementy myślenia wizualnego?
 • Jakich technik pamięciowych, sposobów notowania, metod aktywnego i szybkiego czytania użyć by lepiej zapamiętać informacje?
 • Jakie są podstawowe narzędzia, przybory używane do notowania wizualnego?
 • Czym jest mapa myśli i jak może nam pomóc?

Pobierz notatkę wizualną do tego odcinka PDF 

Polecane narzędzia:

Pamiętaj to nie narzędzie czyni mistrza. PODSTAWOWY zestaw to papier i długopis. Gdy jednak chcesz troszkę zainwestować polecamy:

Cienkopisy, Brush Peny, pastele :

Linki:

Podcast jest dostępny poprzez:

KONKURS:

Razem z Kamilą przygotowaliśmy dla Was konkurs i fajne zadanie w którym do wygrania jest rysunkowy e-book Finansowy ninja, który Kamila stworzyła dla Michała. Ten e-book jest o tyle wyjątkowy, że nie możesz go nigdzie samodzielnie kupić, tylko w pakiecie z książką. Którą swoją drogą gorąco polecam.

Zadanie konkursowe:

Z wizualizuj w postaci prostej notatki wizualnej wybrany cytat z książki którą lubisz lub czytałeś w ostatnim czasie. Notatkę lub jej zdjęcie wrzuć pod post konkursowy na fanpage.

Nie musi być to arcydzieło, liczy się działanie 🙂 Możesz napisać cytat, dodać parę ikon i już masz ciekawą mini sketchnotke. Konkurs trwa do 8 września i tego dnia wieczorem podamy szczęśliwego zwycięzce.

Powodzenia!

Oceń podcast w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie Każda gwiazdka ma duże znaczenie.

 

8 komentarzy

 1. Agata Szadowiak pisze:

  Ostatnio czytałam książkę o tzw. niebieskich strefach, czyli miejscach na ziemi gdzie ludzi żyją dłużej niż przeciętnie. Takich stref jest 5 a moja notatka dotyczy jednej z nich na greckiej wyspie Ikaria.
  https://uploads.disquscdn.com/images/73e02e0360015ec22530f7f8d236887b21392dd3dc4debd680833bacbe0f26a3.jpg

 2. Mariola pisze:

  Ja ostatnio czytałam książkę Jadwigi Korzeniewskiej “Ograć nawyki” i na podstawie jej stworzyłam grę dla rodziny, związaną z dobrymi nawykami. Zilustrowałam początek rozdziału dotyczący prowadzenia tabeli wyników. https://uploads.disquscdn.com/images/e4a06430f5596d80e5aa4df9e7d887c371d809ee093fd6d79893622f70d69d84.png

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2016-2020 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin