Talent Wizjoner (FUTURISTIC) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

Talent Wizjoner (FUTURISTIC) – CliftonStrengths Finder #talentyGallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje MOCNE STRONY – Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

 

Wizjoner (FUTURISTIC)
DOMENA MYŚLENIA STRATEGICZNEGO

Osoby które wyróżnia cecha Wizjonera, są zainspirowane przyszłością i tym, co mogłoby by się wydarzyć. Swoją wizją przyszłości inspirują innych.

Ich emocjonalne przewidywanie i wizualizacja lepszej przyszłości, motywują innych do realizować marzeń. Ich wizja jutra może wnieść ich (i innych dookoła) na nowy poziom.

Definicja CliftonStrengths Theme Futuristic

„Czy nic byłoby wspaniałe, gdyby…” Jesteś typem człowieka, który lubi patrzeć poza horyzont. Fascynuje cię przyszłość. Niczym na filmie, widzisz w detalach wszystko to, co może przynieść dzień jutrzejszy, ten pełen szczegółów obraz każe ci iść naprzód, ku przyszłości. Poszczególne jego elementy zależą od twoich innych cech i zainteresowań. Lepszy produkt, lepszy zespół ludzi, lepsze życie albo lepszy świat – zawsze będą dla ciebie inspiracją. Jesteś marzycielem, który ma wizje przyszłych wydarzeń, pielęgnujesz je. Jeśli teraźniejszość okazuje się zbyt frustrująca, a ludzie wokół ciebie zbyt pragmatyczni, wywołujesz swoje wizje przyszłości. Napełniają Cię one energią. Mogą także napełniać energią innych. W rzeczywistości ludzie chcą, żebyś te wizje opisywał/a. Chcą obrazu, który pobudziłby ich wyobraźnię, a przez to ożywił ducha. Możesz go dla nich stworzyć. Starannie dobieraj słowa. Spraw, żeby Twój obraz był możliwie jak najbardziej żywy. Ludzie chwycą się nadziei, którą im dasz.”

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

„W każdej sytuacji jestem tym, który mówi:
„Czy kiedyś pomyślałeś o…?
Zastanawiam się, czy moglibyśmy…?
Nie wierzę, że to niemożliwe. Po prostu nikt tego dotychczas nie zrobił… Zastanówmy się więc, jak my możemy to zrobić”.


“Zawsze poszukuję możliwości, sposobów by nie dać się spętać przez „status quo”. Tak naprawdę nie ma czegoś takiego jak status quo. Idziesz do przodu albo cofasz się. Takie są realia, przynajmniej z mojej perspektywy.
W tej chwili na przykład jestem przekonany, że mój zawód przeżywa okres cofania się. Szkoły państwowe pozostają daleko w tyle za szkołami prywatnymi, społecznymi, domowymi, internetowymi.
Musimy uwolnić się od naszych tradycji i stworzyć nową przyszłość”.


„Tu, w Klinice Mayo, promujemy grupę zwaną Hospitalistami. Zamiast przekazywać pacjentów szpitala od jednego lekarza do drugiego, wolę wyobrazić sobie, że powstaje grupa zapewniająca pełną obsługę medyczną. Piętnastu – dwudziestu lekarzy z tytułem doktora, różnych płci i ras, dwadzieścia do dwudziestu pięciu pielęgniarek. Zaoferujemy kilka nowych usług szpitalnych, w większości świadczonych przez chirurgów, oraz właściwą opiekę przed i pooperacyjną, a także opiekę nad przebywającymi w szpitalu ludźmi starszymi.
Tworzymy zupełnie nowy model opieki, która nie ogranicza się tylko do czasu, gdy pacjent przebywa w szpitalu. Jeśli mamy pacjenta, który przychodzi do nas na operację kolana, ktoś z grupy Hospitalistów zbada go przed operacją, a potem będzie go prowadził od dnia operacji aż do wyjścia ze szpitala, a po sześciu tygodniach, gdy pacjent zgłosi się na kontrolę pooperacyjną, również się nim zajmie. Zapewnimy pacjentom całościową opiekę, tak by nie czuli się zagubieni, chodząc od lekarza do lekarza.
Początki były takie, że w szczegółach stworzyłem cały ten obraz w swojej głowie i sprzedałem go dyrektorowi departamentu. Myślę, że zrobiłem to bardzo przekonująco, bo nie miał innego wyboru, jak tylko przyznać mi odpowiednie środki.”

Jeśli Wizjoner to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

 • Poświęć czas, najlepiej wyznacz stałe dni i godziny na myślenie o przyszłości. Potraktuj to jak swoją pracę. Miej świadomość, że dla Ciebie myślenie to też forma działania. Im więcej czasu poświęcisz na przemyślenie, zastanowienie się nad wizją przyszłości, tym żywsze, realniejsze będą Twoje pomysły. 
 • Załóż sobie dziennik, zeszyt, notes z WIZJAMI, MARZENIAMI, CELAMI mniej go pod ręką i w nim zapisuj wszystkie pomysły, tak by nie uciekły. Regularnie do niego zaglądaj.
 • Ćwicz opisywanie w sposób jasny, prosty swoich wizji. Tak by były równie jasne, realne dla innych, jak są dla Ciebie.
 • Zadawaj sobie takie pytania:
  – Jaka jest moja wizja przyszłości?
  – Jak myślę o przyszłości co widzę? Opisz to z wszelkimi detalami.
 • Poszukaj osób z którymi możesz rozmawiać i dzielić się marzeniami, pomysłami, celami.
 • Zastanów się które z pomysłów, marzeń warto zrealizować. Jak możesz to zrobić? Kto może Ci w tym pomóc?
 • Jesteś świetnym “prognostykiem” masz dobrą intuicję, obserwujesz, przewidujesz trendy, to co może się pojawić w przyszłości. Pomyśl gdzie i jak możesz wykorzystać tą umiejętność. 

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu:

Czy Wizjoner to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz, a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów najbardziej pasuje do Ciebie?

UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

2 komentarze

 1. zosia pisze:

  Bardzo wartościowy artykuł 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa