Ważne, że się starasz, tak jak “Mama Mu”

Ważne, że się starasz, tak jak “Mama Mu”

Wydawnictwo Zakamarki wydaje szwedzką i francuską literaturę dla dzieci. Posiadają wyłączne prawo do publikowania w Polsce nieznanych nam dotąd książek Astrid Lindgren (nowe historie o Pippi, Emilu, dzieciach z Bullerbyn z oryginalnymi ilustracjami). Nie jest to literatura typowo komercyjna, z ładną oprawą ale bezwartościową i nudną treścią.  

Zrzut ekranu (122)Źródło: Zakamarki

Wybór książek jest ogromny, przeglądając najnowszy katalog ciężko zdecydować, które wybrać. Na szczęście opisy są dokładne oraz podzielone według wiek dziecka, na grupy:

  • obrazki > tekst, czyli książeczki „do pokazywania” – dla najmłodszych dzieci
  • obrazki = tekst, czyli książki obrazkowe – dla przedszkolaków
  • obrazki < tekst, czyli książki tekstowe – więcej tekstu, ilustracje czarno-białe
  • niebajki, czyli książki obrazkowo-faktograficzne
  • z ołówkiem w ręku – książki do wypełniania, rozwiązywania, kolorowania

W naszym domu, od kilku miesięcy w końcu nadszedł długo wyczekiwany czas na długie bajki, nie tylko obrazkowe. Czekałam na to długo, wcześniej ulubionymi bajkami, były te z dużą ilością obrazków lub bez treści, np. Ulica Czereśniowa i podobne.

Wydawnictwo Zakamarki znam od czasu książek o Albercie Albertsonie, które lubię oraz Pippi i Mama Mu, serię którą chcę Ci dziś polecić. Cenię te wydawnictwo za mądre książki z wartościową treścią, dziecko jest w nich traktowane indywidualnie ze zrozumieniem jego odmienności.

main_5_37Mama_Mu_czyta_400x400 750mmu-na-drzewie_420pxrgbmain_1_2 main_5_21

Źródło: Zakamarki

Przygody Mamy Mu cenię za pozytywny przekaz, pokazywanie dziecku, że zawsze warto się starać i nie poddawać. Mama Mu to przygody o miłej krowie, oraz Panu Wronie, który lubi wyrazić swoje zdanie, szczególnie to krytyczne. Mnie mogło by to zniechęcić, ale nie Mamę Mu która zamiast się zamartwiać, zawsze szuka rozwiązania problemów, myśli innowacyjnie i pozytywnie.

main_5_37

Wydawnictwo: Zakamarki
Mama Mu buduje
tekst: Jujja Wieslander, Tomas Wieslander
ilustracje: Sven Nordqvist
Wiek 3+
obrazki = tekst
Oprawa twarda
Liczba stron: 28-30
Wielkość: 22,5 x 29,5 cm
Cena rynkowa: 25,90 zł
Moja ocena: 9/10

Tym razem krowa Mu postanowiła zbudować domek na drzewie. To nic, że jest krową, nie jest stworzona do budowania a zamiast rąk i nóg ma kopyta. Czy to ważne czy krowy potrafią budować?

DSC_0550

Tak jak i w innych książkach z tej serii, mądra krowa pokaże, że niemożliwe jest możliwe, w myśl zasady: „To nic, że gwóźdź jest krzywo wbity. Domek i tak jest znakomity!”.

13152658_10209911250569052_2103748288_n 13140518_10209911249969037_278174104_n

Smakowite dialogi, piękne ilustracje, świetny humor i pozytywne przesłanie – to co lubię najbardziej. A póki ja czytam bajki, chcę też się przy nich świetnie bawić.  Ta miła krowa wyznaję taką samą zasadę jak ja, lepiej robić coś tak jak się umie, niż nie robić nic. Nie ważne jest czy jest to zrobione perfekcyjnie, ważne jest, że  się starałeś i zrobiłeś wszystko co możliwe, wedle swoich możliwości, po swojemu.  Podoba mi się jej asertywność, ma świetnie podejście do marudzącego, przemądrzałego, pesymisty Pana Wrony – nie wchodzi w nim w dyskusje.

– A co to takiego!?
– Młotek, Panie Wrono. Młotek jest potrzebny, gdy człowieka najdzie ochota na…
– Ale ty jesteś krową! Krowy nie potrzebują młotków.
– Owszem, potrzebują, kiedy je najdzie ochota na budowanie…

Zobacz inne książki z Mamą Mu w roli głównej.

Zrzut ekranu (121)

Tekst powstał we współpracy z wydawnictwem Zakamarki.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Copyright © 2016-2019 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin