Czy przemawiania rzeczywiście można się nauczyć?

Czy przemawiania rzeczywiście można się nauczyć?

Wielu menadżerów wie, że jeżeli nie będą rozwijać się w obszarze przemawiania publicznego, nie będą też rozwijać swojej kariery. Jeżeli szukasz środowiska w którym w dobrej i wzmacniającej atmosferze będziesz doskonalić się, ćwiczyć sztukę komunikowania się, przemawiania publicznego i umiejętności przywódcze to klub Toastmasters może Cię zaciekawić. Te spotkania dla uczestników, są nie tylko nauką przemawiania, ale często uruchamiają proces pracy nad sobą. Mocno wpływają na wzmocnienie wiary w siebie, pomagają opanować stres i tremę.

Czy przemawiania rzeczywiście można się nauczyć?

 

Nikt z nas nie rodzi się z umiejętnością publicznego przemawiania, niektórzy z nas mają do tego większe predyspozycje inni mniejsze. Ale tego tak jak i innych umiejętności trzeba po prostu się nauczyć. Tak samo jak ucząc się jazdy na rowerze trzeba ćwiczyć. Nie jestem ekspertem w tym temacie, wystąpienia publiczne przy większej publiczności ze sceny wychodzą mi tragicznie. Dlatego nagrałam odcinek podcastu na ten temat. I wiem, że u wielu z Was jest podobnie, szczególnie trudno zaczyna być gdy miejsce gdzie występujemy nie jest naszą salą szkoleniową, jest otwarte i nie znamy osób które będą za chwilę nas słuchać.
I tu pojawia się pierwszy element który jest szalenie istotny w wystąpieniach – element psychiczny – stan wewnętrzny – nastawienie, stres, obawa przed oceną. Będą zestresowanymi ciężko nam będzie w swobodny sposób mówić oraz nawiązywać kontakt wzrokowy z publicznością. Pierwszym krokiem, jest przełamanie lęku przez oceną słuchaczy. Być może tak jak ja, macie złe doświadczenia z występowaniem publicznym z przedszkola i zerówki, pamiętam kilka takich momentów kiedy mimo, że coś chciałam powiedzieć nikt nie słuchał, ktoś się zaśmiał. Często nawet nieistotne dla dorosłych sytuacje i mało istotne niepowodzenie w tym zakresie mogą mieć wpływ na nasze późniejsze doświadczenia w tym temacie. Z wielu takich sytuacji rodzą się błędne ograniczające przekonanie ,że nie jesteśmy wystarczająco dobrymi mówcami. Drugim ważnym elementem jest umiejętność przekazywania informacji w jasny i zrozumiały sposób oraz odpowiedni wybór elementów które mogą uatrakcyjnić Twoje wystąpienie.
 

Practice makes perfect

Szkoda, że nie ma takiego obowiązkowego przedmiotu w szkole, przecież komunikujemy się nieustannie i jest to jedna z najważniejszych umiejętności przydatnych w budowaniu relacji w życiu, w pracy, w biznesie.
Kiedyś, a zasadzie bardzo, bardzo dawno temu uczono retoryki – sztuki przedstawiania swoich poglądów, perswazji, ta umiejętność była bardzo ceniona. W linkach na końcu artykułu, wrzuciłam dwie pozycje Arystotelesa i Cycerona które możesz przeczytać.
W Polsce nie brakuje szkoleń, warsztatów na których można nauczyć się trudnej sztuki wystąpień publicznych. Wystarczy tylko poszperać i wybrać takie które będzie najbardziej odpowiadało na Twoje potrzeby.
Źródło: Rowińska Business Coaching
Najlepszym źródłem wiedzy o klubie jest oficjalna strona Toastmasters Polska.
Misja klubów:
Stworzenie środowiska do nauki w pozytywnej atmosferze wzajemnego wsparcia, w której każdy członek ma możliwość rozwijania sztuki komunikowania się, publicznego przemawiania i umiejętności przywódczych, czego rezultatem jest wzmocnienie wiary w siebie i rozwój osobisty.
Według danych z 10/01/2018:
  • Jest 60+ klubów w Polsce
  • 1900+ członków w Polsce

Posłuchaj

Posłuchaj rozmowy którą przeprowadziłam z Martą Chłodnicka – copywriterką, bloggerką, manedżerem ds. marketingu w Struktogram Polska. Marta wcześniej pracowała jako event menadżer, organizowała szkolenia, które gromadziłu do 900 osób. Od 3 lat jest członkiem Klubu POZnaj Toastmasters w Poznaniu.

Podcast jest dostępny poprzez:

 

Toastmaster to świetnie miejsce jeżeli:

  • Chcesz czuć się pewniej (w pracy, w rodzinnych sytuacjach).
  • Jeżeli zżera Cię stres jeśli masz coś powiedzieć.
  • Kiedy musisz coś ważnego przekazać grupie,więcej niż 2 osób i chcesz to zrobić dobrze, a wiesz, ze wystąpienia publiczne nie są twoją mocną stroną, a czasem musisz coś powiedzieć na forum.
  • Chcesz wypaść dobrze i być pozytywnie przyjęty.
  • Boisz się oceny i chciałbyś dostać feedback w prawidłowy sposób, mniej bolesny.
  • Nauczyć się jak sprawić by: w dobry sposób przekazać komunikat, nie mówić za długo, za krótko, zaciekawić słuchaczy, przekazać to co najważniejsze, być opanowanym i pewnym siebie.
  • Potrzebujesz nauczyć się efektywnej komunikacji.
  • Zależy Ci byś był dobrze zrozumiały, bo wiesz, że przekłada się to na lepsze relacje z rodziną, przyjaciółmi, klientami.
  • Wchodzisz w nową rolę zawodową i czujesz, że zwiększenie wiedzy i umiejętności przywódczych może Ci bardzo w tym pomóc.
  • Chcesz poznać zasady networkingu.
  • Chcesz przełamać nieśmiałości, wyjście nieco ze strefy komfortu.
  • Chcesz poprawić swój sposób mówienia, poprawność językową i gramatyczną.

Gdzie jeszcze możesz znaleźć więcej informacji
o występowaniu?

 

FISZKI

Wystąpienia publiczne – Bucki Piotr

“Idealne narzędzie dla wszystkich, którzy w codziennej pracy muszą zwięźle i skutecznie sprzedawać pomysły, przekonywać do swoich idei, motywować do nowych projektów i po prostu przemawiać.
Sprawdzone rozwiązania, bazujące na psychologii poznawczej i społecznej oraz wieloletniej praktyce autora.”
Źródło: Toastmasters Poznań

Skomentuj:

Jestem bardzo ciekawa czy macie okazję przemawiać publicznie?
Jeśli tak to jakie to sytuacje?
Czy macie wypracowane sposoby na pokonanie tremy?

Napisz je w komentarzu poniżej.

 

 

Jedna odpowiedź

  1. Anatol pisze:

    Mam 64 lata jestem Radnym drugą kadencje i problem z publicznym mówieniem

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa