TPU 016: 3 zasady Judo, które może zastosować każdy – Małgorzata Skierczyńska

TPU 016: 3 zasady Judo, które może zastosować każdy – Małgorzata Skierczyńska

Judo to szacunek, wytrwałość, odpowiedzialność, samoobrona.

Nigdy nie ćwiczyłam sportów walki, ale bardzo zaciekawiła mnie filozofia związana z tym sportem. 3 zasady podstawowe oraz 7 dodatkowych może w prosty sposób zastosować każdy. Moim gościem dziś jest Małgorzata Skierczyńska – Trenerka judo, menedżer sportu, mistrzyni Polski i dziennikarka sportowa. Do tego social ninja – prowadzi PZJudo w mediach społecznościowych. Tworzyła min.: relacje Mistrzostw Europy, które odbywały się w Warszawie w 2017.

Razem z mężem tworzy dwie firmy PewniSportu.pl – ubezpieczenia dla sportowców oraz Akademię Młodego Sportowca – piłka nożna i judo oraz od niedawna prowadzi bloga Judomama. 

Zajęcia judo prowadzi od 2006 roku, a sport ten trenuje od 10 roku życia. Po 12 latach treningu wyczynowego (BKS Hetman Białystok, AZS AWF Warszawa), zdobyciu tytułu Mistrzyni Polski (kadetek – 2000 r., juniorek – 2005 r., młodzieży – 2006 r., drużynowo seniorek – 2006 r.), rozpoczęła pracę trenerską. Pracowała również w Polskim Związku Judo. Posiada czarny pas (2 Dan).

3 podstawowe zasady judo stworzone przez prof. Kano:

Ustąp aby zwyciężyć.
Zasada JU

Maksimum skuteczności przy minimum wysiłku.
Zasada SEIRYOKU ZENYO

Przez czynienie dobra nawzajem do dobra ogólnego.
Zasada JITA KYOEI

Siedem zasad filozoficznych, dla zaawansowanych zawodników judo:

  1. Widza umożliwia kontrolowanie swoich działań i umiejętności, a samokontrola jest kluczem do zwycięstwa.
  2. Kto się boi wychodząc na matę, jest skazany na porażkę.
  3. Tylko ten, który szuka z pokorą wiedzy, jest bliski doskonałości.
  4. Kiedy uświadamiasz sobie ze smutkiem, że nie znasz niczego, robisz twój pierwszy krok w nauce. Ten kto szuka nowych rozwiązań, zbliża się do doskonałości.
  5. Nigdy nie bądź dumny z pokonania przeciwnika. Ten, z którym wygrałeś dzisiaj, może wygrać z tobą jutro. Jedyne trwałe zwycięstwo to przezwyciężanie własnej słabości i niewiedzy.
  6. Judoka właściwie nie doskonali się po to, by walczyć, lecz walczy po to by się doskonalić.
  7. Jeśli już się czegoś nauczyłeś, powinieneś przekazać to innym. Zrozum, że ty który już potrafisz, musisz być cierpliwy, by nauczać swoich umiejętności.

Linki i osoby wymienione w odcinku:

Podcast możesz subskrybować poprzez:

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Tuż Przy Uchu”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych 🙂

Dziękuję! 🙂

 

KONKURS

Wygraj książkę JUDO Nie tylko dla dzieci, której autorami są Krzysztof i Bogusław Wiłkomirscy. Zobaczcie resztę książek z tej serii na DO DZIECI – sztuki walki

Wystarczy, że w komentarzach do dzisiejszego odcinka napiszecie:

Podaj przykład jak zastosujesz jedną z zasad w Twoim życiu, pracy?


Konkurs trwa do piątku (29 września) i tego dnia w komentarzu do tego wpisu ogłoszę wyniki.

Powodzenia!

7 komentarzy

  1. Ale milo mi oglądać,czytac i sluchac o Gosi. Jesli chodzi o judo i zasady,które w nim królują? U mnie numerem jeden jest: maksimum skuteczności przy minimum wysiłku. Jak to przekłada się na moją codzienność? To proste,bedac podwójna mamą rok po roku,musialam nauczuc sie godzic macierzyństwo z wlasnym rozwojem i pracą zawodową. Wygodny etat w korpo zamienilam na pracę zdalną na własną rękę. Z powodu bardzo ograniczonego czasu automayyzuje wszystkie swoje dzialania tak,by przy malym nakladzie pracy mieć jak najlepsze rezultaty. Zupelnie jak w judo 😉 Pozdrawiam serdecznie 😉

  2. jejmosc.pl pisze:

    wysłuchane! no to za dwa lata wysyłam córkę na judo:) Moim zdaniem sport z jakimś dobrym trenerem bardzo kształtuje charakter!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa