TPU 079: Medytacja. Sposób na lepsze życie? Dorota Mrówka

TPU 079: Medytacja. Sposób na lepsze życie? Dorota Mrówka

Stres, przygnębienie, poczucie niskiej wartości – te doświadczenia od czasu do czasu zdarzają się każdemu z nas. Pandemia, lockdown, praca, trudny codzienności często potęgują negatywne emocje, a my często nie umiemy nimi zarządzać. Ale czy musimy się im poddawać?

Jedną z metod które praktykują moi znajomi, klienci jest medytacja. I właśnie o niej, tym czym jest, jakie może dać efekty. Codzienna, cierpliwa praktyka wyciszająca umysł, emocje ciało i psychikę.

Dorota Mrówka — nauczycielka medytacji, mindfulness, naturoterapeuta oraz technik redukcji stresu. Od lat eksploruje filozofię Dalekiego Wschodu oraz bada medytacje z różnych stron świata i stara się przełożyć ich mądrość na realia świata zachodniego, dzięki czemu mogą stać się bardzo przydatnym narzędziem w radzeniu sobie z codziennymi problemami. Na stałe współpracuje z Fundacją Hinc Sapientia, gdzie prowadzi warsztaty medytacji świeckiej. Jest autorką książek: „Joga bez napinki” (Sensus 2016), „Odczarować medytację” (Sensus 2017), „Medytacja dla zabieganych” (Sensus 2019). W 2019 roku otrzymała państwowe uprawnienia do wykonywania zawodu naturoterapeuty.

Proponowane przez Dorotę Mrówkę w książce oraz na warsztatach, techniki i sposoby medytacji pochodzą z różnych ścieżek duchowego rozwoju. Są tak opracowane, by mogły służyć każdemu – bez względu na światopogląd czy wyznanie. Pozwalają spojrzeć na codzienne sprawy z innej perspektywy, z dystansem, uczą zdolności do odpuszczania i akceptacji życia takim, jakie jest.

W tym odcinku:

 • Kim jest Dorota Mrówka?
 • Jak zaczęła się jej przygoda z medytacją?
 • Co jej dała medytacja?
 • Mity dotyczące medytacji
 • Medytacja i jej zalety – co badania naukowe mówią na ten temat?
 • Jak zacząć?
 • Jak wybrać odpowiedni rodzaj medytacji?
 • Co jest nam potrzebne do medytacji?
 • Co jest ważne w medytacji?
 • Czy jest możliwe bycie tu i teraz?
 • Jak medytacja może wpłynąć na pewne aspekty naszej pracy i życia?

Linki:

Konkurs:

Starujemy z konkursem w którym możesz wybrać książkę Doroty Mrówki „Medytacja. Sposób na lepsze życie” Zadanie konkursowe jest proste. Chciałabym się byście napisali,  w komentarzu do tego artykułu:

Jakie są Twój sposób na radzenie sobie ze stresem?

Wyniki podam we piątek 16 lipca. 

Zostań Patronem podcastu:

Zostań moim patronem na Patronite – to najlepszy sposób na wsparcie. Twoje wsparcie pozwala nam płacić za hosting i sprzęt, wykonywać bardziej ambitne prace i częściej publikować treści. Otrzymujesz dostęp do zdjęć, nagrań, informacji zza kulis podcastu i mojej działalności, stając się Patronem! Jeśli nie jesteś w stanie wspierać podcast finansowo, nie martw się. Będę szczęśliwa, gdy polecisz lub zachęć do posłuchania podcastu, chociaż 1 osobę!

Podcast możesz subskrybować poprzez:

 • bezpłatny i bardzo dobry Player FM (Android i www) – mój wybór
 • Spotify
 • Google Podcast
 • iTunes (iOS i Windows)
 • Stitcher (iOS i Android)
 • Twoją ulubioną aplikację do podcastów na smartphonie (wyszukaj frazę „Tuż przy uchu”)

9 komentarzy

 1. Nync pisze:

  Odpuszczenie, relax, zagranie w ulubiona grę, medytacja, cbd, spacer lub bieganie, przytulenie się do partnerki ?

 2. Krysia pisze:

  Niestety czekolada, morze czekolady… A najlepiej czekolada nad morzem 🙂

 3. Wawiuura pisze:

  Stres rozładowuje mi najlepiej wysiłek fizyczny i nie jest to sprzątanie czy gotowanie ( to robię jak jestem szczęśliwa 😉 ale samotne bieganie gdzieś z dala od ludzi, bez muzyki, bez zegarka bez treningu ale czysty, długi bieg. Mogę wtedy przegadać ze sobą dużo spraw. Mówią ze pot to łzy tłuszczu ale w moim przypadku to tez łzy duszy które pomagają spojrzeć na życie z jaśniejszej strony.

 4. Ant pisze:

  W związku z tym, że wiele godzin spędzam przy komputerze skupiona na liczbach, szukam odskoczni poza tym miejscem. Najlepiej na mój umysł i ciało działa wysiłek fizyczny, zmęczenie uwalnia stres. Moze byc to bieganie, odchwadzczanie ogródka, sprzątanie, długi spacer czy przejażdżka rowerem. Chciałabym rozpocząć przygodę z medytacją zobaczyc jakie efekty daje.

  • Katarzyna Bieleniewicz pisze:

   Gratuluję ? Książka leci do Ciebie. Podaj prosze przez formularz kontaktowy adres do wysyłki

 5. Lucy pisze:

  Ja odpoczywam w ogrodzie, pielę, przycinam, doglądam roślin, patrzę jak rosną, dają owoce. Tam też odpoczywam pośród śpiewu ptaków, brzęczenia pszczół, szumu wiatru. Czasem przyjdą znajomi, zjemy grilla, porozmawiamy o życiu. Najczęściej jednak lubie byc tam sama.

 6. Anna Gałażyn pisze:

  Moje sposoby na stres, to świadoma praca z oddechem, medytacje pozwalające dotrzeć do swojego „ja” oraz swojej wewnętrznej siły. Książki OSHO, które pozwalają spojrzeć na świat z innej perspektywy, pełnej miłości do siebie i świata. Poprzez drogę w głąb, dalej i dalej w stronę serca stres przestaje mieć nade mną kontrolę ❤️?☺️✨??.

  • Katarzyna Bieleniewicz pisze:

   Aniu gratuluję ? Książka leci do Ciebie. Podaj prosze przez formularz kontaktowy adres do wysyłki

 7. Ewelina pisze:

  Najlepiej działa czas spędzony z dziećmi, wejście w ich świat, co daje ogromny dystans.
  Poza tym sport i dobry film z lampką wina.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2023 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa