TPU 060: Jak zbudować pewność siebie? Barbara Lech

TPU 060: Jak zbudować pewność siebie? Barbara Lech

„(…) Pewność siebie jest w naszym kraju wartością napiętnowaną. Niby każdy jej pragnie i do niej dąży, a nawet zazdrości jej innym, ale jest ona trochę, jak… zakazany owoc. Ludzie myślą, że kiedy będziesz ją miał, Twój świat zmieni się nie do poznania. Będziesz innym człowiekiem, zmienisz swoich znajomych, pracę, zaczniesz zarabiać miliony, będziesz mieć powodzenie w każdym obszarze swojego życia, ale poniesiesz tego ogromne koszty. Przyjaciele się od Ciebie odwrócą, staniesz się snobem, człowiekiem, który zadziera nosa i wszystko wie lepiej (…).” 

W dzisiejszym odcinku porozmawiam z Barbarą Lech o pewności siebie, która pracuję jako coach, pomagam ludziom być bardziej pewnym siebie, asertywnym i mieć więcej czasu dla siebie. Jest trenerem MindSonar®, dyplomowanym coachem z wieloletnią praktyką. Dyrektorem Oddziału Śląskiego Izby Coachingu. Prywatnie jest spełnioną kobietą i mamą Ewy i Bartka. 

Nie krytyk się liczy, nie człowiek, który wskazuje, jak potykają się silni albo co inni mogliby zrobić lepiej. Chwała należy się mężczyźnie na arenie, którego twarz jest umazana błotem, potem i krwią, który dzielnie walczy, który wie, co to jest wielki entuzjazm, wielkie poświęcenie, który ściera się w słusznych sprawach, który w swych najlepszych chwilach poznał tryumf wielkiego wyczynu, a w najgorszych, gdy przegrywa, to przynajmniej przegrywa z odwagą, nie chcąc, aby jego miejsce było wśród chłodnych i nieśmiałych dusz, które nigdy nie poznały ani smaku zwycięstwa, ani smaku porażki. Theodore Roosevelt

W odcinku:

  • Czym jest pewność siebie?
  • Po co budować pewność siebie?
  • Czym pewność siebie się różni od poczucia własnej wartości?
  • Filary wewnętrznej pewności siebie
  • Stereotypy i przekonania związane z myśleniem o pewności siebie?  
  • Z jakich elementów składa się pewność siebie?
  • Jak znajomość swoich talentów i mocnych stron może pomóc w budowaniu pewności siebie?
  • Jak znajomość swoich ograniczeń, słabości może pomóc w budowaniu pewności siebie?
  • Akceptacja – jak możemy zaakceptować siebie? Dla wielu osób jest to bardzo trudne i dochodzi do tego dopiero w dojrzałym wieku?
  • Nasza pewność siebie a inni. (Porównywanie się, feedback, krytyka, hejt, “dobre rady” )
  • Pewność siebie a… stres, skuteczność osobista
  • To co możemy robić? Czy możemy się jej nauczyć?
  • 16,5 sposobów na budowanie pewności siebie.
  • Jak osoba pewna siebie może pomagać mniej pewnym? Co konkretnie może robić?

Linki:

Konkurs

Starujemy z konkursem w którym możesz wybrać książkę Barbary Lech – Żółta książka o pewności siebie”.

Książka jest zbiorem doświadczeń 12 osób: Barbary Lech, Joanny Nowak-Szewczyk – psychoterapeuty, Agaty Limanówki, Anny Urbańskiej, Beaty Jurasz, Celestyny Osiak, Fryderyka Karzełka, Ilony Adamskiej, Kamila Lizurej, Kamili Rowińskiej, Marty Krasnodębskiej i Michała Zwierza.

Wybierzemy 1 osobę która otrzyma książkę, wyniki podam we wtorek 31 października. Zadanie konkursowe jest proste. Chciałabym się byście napisali,  w komentarzu do tego artykułu:

Jaki jest Twój sposób na budowanie pewności siebie?

Zostań Patronem podcastu:

Zostań moim patronem na Patronite – to najlepszy sposób na wsparcie. Twoje wsparcie pozwala nam płacić za hosting i sprzęt, wykonywać bardziej ambitne prace i częściej publikować treści. Otrzymujesz dostęp do zdjęć, nagrań, informacji zza kulis podcastu i mojej działalności, stając się Patronem!

Jeśli nie jesteś w stanie wspierać podcast finansowo, nie martw się. Będę szczęśliwa, gdy polecisz lub zachęć do posłuchania podcastu, chociaż 1 osobę!

Podcast możesz subskrybować poprzez:

8 komentarzy

  1. AleksandraK pisze:

    Budowanie pewności siebie, to nieodwieczne przeciąganie liny. Moim zdaniem, aby budować pewność siebie powinniśmy najpierw zadbać o
    1. Otoczenie: mam na myśli ludzi. Otaczać się takimi co nie zaburzają naszego systemu wartości, akceptują nas, mobilizują do działań, pozwalają na swobodna zdrowa wymianę zdań. Chemiczne kontakty lepiej odrzucić bądź zminimalizować.
    2. Nas samych: gdy już zapewnimy sobie dobre i zdrowe środowisko, jak rybka w swoim ukochanym akwenie wodnym, to możemy działać dalej. Ja w tym celu:
    – prowadzę Swój Zeszyt, w którym mam zanotowane proste zasady, które stosuje w codziennym życiu. Następnie mam napisane cele, a do nich zadnia.
    – Day Off, robię sobie dzień restartu, gdzie poświęcam czas dla siebie. Małe przyjemności, piżama, wyłączony internet, małe przyjemności, mój zeszyt i czas. Dzień na naładowanie bateryjek
    – Na kryzys dnia codziennego: pasja.
    Pisze to, jako dorosły człowiek, 30 plus, żona i matka niemowlaka.
    Gdybym miała kierować to do młodszych, mniej doświadczonych zawodników życia, to przekazałaby właśnie ten podcast.

  2. Katarzyna pisze:

    Cześć! Słucham twojego podcastu już od dłuższego czasu i bardzo mi pomógł we własnym rozwoju, dziękuję! Ten odcinek wyjątkowo pasuje do sytuacji w której jestem. Niedawno zrezygnowałam z pracy, która nie dawała mi satysfakcji i właśnie szukam nowego sposobu na siebie. Nie sądziłam, że było to związane właśnie z budową pewności siebie, a to przecież takie oczywiste. Nie spełniałam się w swoim środowisku, więc moja pewność siebie spadała z dnia na dzień. Stwierdzenie przed samą sobą, że to nie jest to, jak chcę, żeby wyglądało moje życie, to jak ja w nim wyglądam, było świetnym aktywatorem do zmiany i dało mi potężny ładunek pewności siebie. Teraz, chodząc na różne rozmowy kwalifikacyjne, przeglądając swoje portfolio i zastanawiając się co chcę robić, analizując w czym jestem naprawdę dobra, buduję coraz silniejszą pewność siebie i swoich mocnych stron. Ale też decyduję co nie jest dla mnie dobre, z czego chcę zrezygnować, żeby znaleźć dobre miejsce dla siebie. Jeśli nie uda się raz, spróbuje kolejny, bogatsza o nowe doświadczenia.
    Dziękuję Ci serdecznie za zaproszenie pani Barbary Lech. Ten krótki wstęp do budowania pewności siebie, który przedstawiłyście w tym odcinku, na pewno bardzo mi pomoże w sprecyzowaniu swojej własnej drogi.

  3. Magda pisze:

    Mój sposób na pewność siebie to dotrzymywanie sobie danego słowa.
    Kiedyś wywiązywałam się z obietnicy danych innym ludziom, a zobowiązania wobec siebie traktowałam na pół serio. Efekt był prosty: kolekcjonowałam dowody na to że nic mi się nie udaje, że nie dam rady itp. Wyposażyłam siebie w zbiór potwierdzeń na to, że mi “nie wychodzi” i już.
    Na szczęście karta ta ma też druga stronę.
    Zaczęłam robić to co sobie obiecałam, przejęłam odpowiedzialność za to co sobie postanowiłam. Krok po kroku zaczęłam kolekcjonować nowe dowody – na to, że umiem, potrafię i dam radę.
    I to te przykłady z życia – cegiełka po cegiełce budują moją pewność siebie.

  4. Daniela pisze:

    Nie odkryję tu Ameryki, budowanie pewności siebie to dla mnie przede wszystkim działanie – obserwuję zarówno trudności, jakie napotykam realizując jakiś pomysł, jak i później efekty pracy – reakcję odbiorców, wykorzystanie rezultatów moich działań w praktyce. Wpływ na rzeczywistość. Taka informacja zwrotna pomaga mi nie tylko wyciągnąć wnioski na przyszłość, ale jest też namacalnym dowodem na to, że dałam radę. A widząc drogę, jaką pokonałam, pamiętając o wątpliwościach po drodze, łatwiej uwierzyć, że dam sobie radę z kolejnym wyzwaniem.
    Nie jest to łatwe. Przy braku pewności siebie ciężko zacząć działać – “bo nigdy tego nie robiłam”, “bo pewnie się nie uda”, “bo co inni pomyślą”. I tak trafiamy w błędne koło – boimy się działać, a bez działania nie pokażemy sobie, że damy sobie radę. Dobrze wtedy działa zmiana perspektywy – rozmowa z kimś życzliwym, kto nas zna i będzie w stanie spojrzeć na nasze obawy z boku. Podsumowując – w budowaniu pewności siebie są dla mnie ważne 2 rzeczy – działanie + obserwowanie.

  5. Kasia Sienkiewicz pisze:

    Bardzo fajny odcinek! Dobre przypomnienie dlaczego warto zbudowac pewnosc siebie i trenowac ja w roznych sytuacjach.

    Chcialam dac komentarz do momentu rozmowy, w ktorym byla poruszona sprawa pokolen. Zgadzam sie ze stwierdzeniem, ze jako narod brakuje nam pewnosci siebie (pracuje w Danii i wiem to z doswiadczenia), wciaz mamy kompleksy i za duzo analizujemy i wyolbrzymiamy.

    Moim zdaniem, pewnosc siebie ma tylko i wylacznie indywidualne podejscie. Moja mama jest dla mnie idealnym wzorem do nasladowania. Pracujac w szkole ponad 30 lat, zbudowala swoja marke. Oczywiscie kosztowalo to sporo czasu, stresu i poswiecenia, ale doszla do momentu, gdzie poznala swoja wartosc i jest w stanie wyjsc zwyciesko z kazdej sytuacji.

    Dla mojego pokolenia (X) wydaje mi sie, ze w czasach dygitalizacji, masowej informacji, slepego dazenia do idealow, pewnosc siebie jest ciezka do wyrobienia. Konkurencja, presja, opinie i latwosc dostepu do roznych dobr moze powodowac, ze mlode osoby wrecz sie zamykaja i jest im potem bardzo trudno przebic sie przez ten mur pewnosci siebie.

  6. Krzysiek pisze:

    Coś się zepsuło i nie da się posłuchać ani pobrać tego odcinka podcastu

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa