TPU 041: Dlaczego warto słuchać podcastów? Agata Gibek

TPU 041: Dlaczego warto słuchać podcastów? Agata Gibek

Agata – mama, żona, holistentka.

“Spędzając czas w domu krok po kroku zaczęłam wchodzić w świat ludzi, którzy mają genialne pomysły, a swoją wiedzę i produkty oferują innym w sieci. Zakochałam się. Chłonęłam jeden biznes online za drugim. Coraz częściej pojawiało się w mojej głowie pytanie: „Co mogę dać od siebie?”. Aż w końcu pstryk – „Ogarnę chaos”! Każdy przedsiębiorca, z którym rozmawiałam, zaczynał od marzenia i pasji. Później niestety przychodził moment, gdy pojawiała się frustracja – zamiast skupić się na tym, co uwielbia robić, musiał tonąć w innych, przyziemnych zadaniach. Dla jednego przymusem było odpowiadanie na miliony maili, dla innego ogrom papierologii i formalności do dopilnowania. Kolejna osoba mówiła, że woli spędzać czas na twórczym działaniu niż na obsłudze sklepu czy fanpage ’u albo przygotowaniu pism do urzędów czy kompletowaniu dokumentów do księgowości. A przecież… ja to uwielbiam!”

I tak zaczęła się nasza współpraca, za którą jestem ogromnie wdzięczna.

Agaty talenty Gallup Clifton StrengthsFinder 2.0
Input | Developer | Belief | Activator | Restorative | Individualization | Responsibility | Strategic | Woo | Empathy

W tym odcinku:

  • Polecane podcasty
  • Polecana aplikacje do słuchania podcastów.

Linki:

Inne podcasty:

  • Ariadna Wiczling – prowadzi podcast Po nitce Ariadny, jeden z administratorów grupy na Facebooku „W ruchu słucham podcastów”
  • Mała Wilka Firma – odcinek 163 z możliwością pobrania prostego biznes planu.
  • Uniwersytet SWPS – odcinek „Nowoczesna tożsamość – Człowiek 3.0”
  • Joanna Chmura – wywiady, które przeprowadziła i których udzieliła.
  • Ola Budzyńska – Pani Swojego Czasu „Od kuchni”
  • Michał Szafrański i Krzysztof Gociarz – podcast „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy”, odcinek 122: „Kulisy biznesu Krzysztofa Gonciarza – droga od samodzielnego influencera do międzynarodowego przedsiębiorcy”
  • Książki, które uczą – podcast Kamila Dudzińskiego

Inne linki:

Omawiane aplikacje do słuchania podcastów:

Transkrypt:

KATARZYNA BIELENIEWICZ: Witam Was serdecznie! Dzisiaj moim gościem jest Agata Gibek. Spotkamy się jak z moim poprzednim gościem w Ełku.

 

AGATA GIBEK: Cześć Kasiu, bardzo dziękuję Ci za zaproszenie.

 

Dzisiaj będziemy rozmawiać o kilku takich ciekawych tematach. Agatę zaprosiłam dlatego, że mamy ze sobą od pewnego czasu kontakt nie tylko jednostronny, czyli tak jak to było wcześniej ty słuchałaś podcastu, a ja ciebie jeszcze nie znałam. Teraz mamy okazję w obydwie strony mieć kontakt, czyli zdarza nam się czasem porozmawiać, współpracujemy razem, więc jest ten kontakt częstszy niż kiedyś. Agata jest taką osoba, która jest po pierwsze bardzo ambitna, po drugie lubi się uczyć, lubi rozwój, zdobywanie informacji. Też uśmiech jest taką, moim zdaniem, cechą mocno wyróżniającą. Będziemy dzisiaj rozmawiać o podcastach, uczeniu się, o sposobach przyswajania wiedzy i mądrego zarządzania czasem, takim wartościowym, jakim jest własna edukacja. Zanim zaczniemy to jeszcze chciałam, żebyś się przedstawiła i powiedziała kilka słów o sobie.

 

Jak powiedziałaś, nazywam się Agata Gibek i w tym momencie akurat stoję w czasie z ty kim jestem, dlatego, że jestem na urlopie macierzyńskim i to, że jestem mamą, jestem żoną bardzo mocno mnie identyfikuję, i też za niedługo zaczynam swoją działalności internetową z tym związaną razem z siostrą. Będziemy prowadzić bloga i będziemy chciały stworzyć społeczność takich bardzo świadomych rodziców. Poza tym zawodowo do tej pory pracowałam w firmie szkoleniowej, zajmowałam się też administracją i no właśnie, ponieważ jestem teraz z córką w domu to odkryłam, że istnieje taki zawód jak „wirtualna asystentka”. Tworzę teraz własną stronę, ostatnio wrzuciłam swoje logo, z która jestem bardzo zadowolona, więc to są dwa takie główne obszary, którymi się teraz zajmuję, czyli jeden to dom i rodzina, drugi to takie ogarnięcie chaosu innych ludzi.

 

A na koniec o mnie dla sympatyków mocnych stron Instytutu Gallupa pięć słów o mnie: Zbieranie, Rozwijanie Innych, Pryncypialność, Aktywator, Naprawianie – to jest moje top pięć.

 

To jest ważna informacja, bo też będziecie pewnie słyszeć niektóre takie rzeczy, które będą wynikać z talentów Agaty. Jej taka ogromna chłonność na wiedzę, informację, edukację i też u niektórych osób ta potrzeba uczenia się, zdobywania nowych rzeczy, rozwijania siebie, ale też innych jest ogromna. Dlatego warto o tym wiedzieć na samym początku, nim zaczniemy naszą rozmowę.

 

Świetnie. Nie wiem jaka jest Twoja obserwacja, ale często ja zauważam, że sporo kobiet, może w moim otoczeniu, które zostają mami ich światopogląd, trochę ich zarządzanie czasem się zmienia, otwierają się na wiele możliwości. Często ten okres macierzyński jest ekstra czasem, żeby tworzyć nowe rzeczy, wymyślać pomysł na siebie. To jest taki fajny czas, żeby coś zrobić. Dlatego o tym mówię, bo ty powiedziałaś o tym, że jesteś w macierzyńskim okresie. A często nam to się kojarzy z takim okresem całkowitego wyłączenia. A to jest świetny czas. Ja go bardzo mocno wykorzystałam. Gdy byłam z dziećmi wykorzystałam go na szukanie pomysłów, własną edukację, uczenie się, odkrywanie siebie na nowo, bo też dziecko bardzo nas zmienia, nasz światopogląd, to co myśleliśmy, że wiemy o sobie, o innych, a to co teraz wiemy. Nie wiem jak było u Ciebie?

 

U mnie było tak, że właściwie dziecko już mnie zmieniło na samym początku, czyli w momencie jak dowiedziałam się, że jestem w ciąży, dlatego, że ja zawsze zakładałam, że będę pracować tak długo jak się da, dlatego, że uwielbiam pracować i do tej pory to był bardzo ważny element w moim życiu. Jednak ciąże miałam taką, że bardzo szybko przeszłam na to zwolnienie lekarskie, łącznie z tym, że mój mąż się śmiał, że praktycznie żony nie widzi, bo większość czasu spędzałam jednak w łóżku i dopiero gdzieś w drugiej połowie drugiego trymestru zaczęłam gdzieś powoli być mobilna i wracałam do życia. Tak samo, przez to, że miałam bardzo duży kontakt z dziećmi wcześniej, bo i byłam animatorem zabaw, i na oazach opiekowałam się wcześniej dzieciakami, więc miałam takie wyobrażenie jak macierzyństwo może wyglądać, bo jednak rodzice dzieci pierworodnych mają swoje wyobrażenia, a potem one nie zawsze się zgadzają. U mnie się nie zgodziły, bo okazało się, że moja córka jest bardzo wymagająca i stąd zaczęłam szukać jakiś alternatyw skąd pobierać wiedzę. Tak, bo nie mogłam po prostu siedzieć i czytać książek, bo trzeba było nosić, bujać, kołysać, więc szukałam takiego źródła, które umożliwiłoby mi przyswajanie wiedzy bez konieczności trzymania w rękach czegoś więcej, poza dzieckiem. Stąd wzięły się podcasty.

 

A jak się zaczęłam Twoja przygoda z podcastami? Wiem, że to nie była długa przygoda, tylko dosyć krótka jak na słuchacza z dłuższym stażem.

 

Tak, staż mam niewielki, dlatego, że za chwile będzie mniej więcej rok słuchania podcastów. A zaczęło się od tego, że zaczęłam słuchać audiobooki. Kiedyś podczas rozmowy z siostrami mówiłam jakich aplikacji używam do słuchania audiobooków, że zachwalam i jest to bardzo fajne rozwiązanie. Jedna z sióstr powiedziała, że są jeszcze podcasty, że też są do tego aplikację. Zaprosiła mnie do grupy „W ruchu słucham podcastów” i po prostu zniknęła. Miałam tak, że… Teraz tych podcastów jest znacznie więcej, ale pamiętam, że jeszcze rok temu, co poniedziałek Ariadna Wiczling ma ustawione wrzucanie informacji o tym jakie są podcasty na dany tydzień. Ja przeglądałam i słuchałam wszystko. Teraz już to zmieniłam i po prostu wybieram z danego tygodnia, które są interesujące tematy i wrzucam do swojej playlisty, i potem je odsłuchuję.

 

Trochę zaczęłaś już temat, o którym będziemy dziś rozmawiać. Będziemy rozmawiać o podcastach, dlaczego to jest fajna forma edukacji, nauki, inspiracji, trochę już zaczęłaś mówić o tym jak na nie trafiłaś, jak je wybrałaś. A zastanawiam się teraz, dlaczego akurat ta forma wiedzy, czy to jest dla ciebie forma zdobywania wiedzy. Czym dla ciebie są podcasty? Dlaczego ich słuchasz? Dlaczego akurat ta forma jest dla Ciebie interesująca? Już trochę o tym powiedziałaś, ale pewnie jeszcze są inne elementy.

 

Jeden podstawowy to jest to w jaki sposób można przyswajać wiedzę, czyli, że mogę tego słuchać. Jadę samochodem – słucham podcastów. Wychodziłam z córką na spacer i od razu miałam przygotowany podcast. Godzina podcastu – godzina spaceru. Zabawiałam małą i mogłam słuchać. Jak najbardziej uważam, że jest to forma przyswajania wiedzy, ponieważ bardzo dużo podcastów jest bogatych merytorycznie. Też często osoby zajmujące się podcastami to są osoby, które już np. w kwestiach biznesowych, prowadzą swoje biznesy, przeszły przez bardzo dużo rzeczy, opowiadają o czymś z własnego doświadczenia, co się u nich działo, co się sprawdziło, jest to też wiedza teraz jedna z bardziej aktualnych. Do tego nie trzeba, tak jak w przypadku różnych blogów mieć wzrok skupiony na ekranie, tylko można przy okazji robić coś innego i to bardzo ułatwia.

 

To właśnie jest taka rzecz, która mnie też bardzo interesuje w podcastach – one nie są męczące. Wiele rzeczy, które mamy, nie wiem jak u ciebie, ale u mnie ilość informacji, miejsc gdzie jestem i coś tam robię czasami mnie przytłacza i tego jest za dużo, jestem zmęczoną tą ilością, którą mamy. Wszędzie mamy reklamy, w firmie ktoś coś od nas potrzebuje, wyskakują nam jakieś newslettery, na które trzeba się zapisać, a podcasty są takim medium, które jest trochę stare. Tak, bo dźwięk był wcześniej nim pojawiła się telewizja, video. Mniej nas to absorbuje, możemy się na tym bardziej skupić. Ja też bardzo odpoczywam słuchając, dużo bardziej niż oglądając, bo mniej rzeczy jest zaangażowanych w odbiór podcastów.

 

Tak, dokładnie, a jeżeli np. chce się wrócić do jakiś informacji to coraz częściej powstają transkrypcje nagrań albo podcasterzy udostępniają bardzo dużo dodatkowych materiałów, które nie raz skracają przejście drogi do czegoś. Tak, że zamiast poświęcić kilka dni na szukanie wiedzy, albo jakiś wzorów dokumentów, pamiętam też, że kiedyś z Małej Wielkiej Firmy był udostępniony excel właśnie o planowaniu biznesu. To jest wiedza, która jest w cenie, która naprawdę może dużo dać.

 

Też wiele wiedzy szczególnie w tych polskich podcastach, które mamy też na myśli obie… Tak jak powiedziałaś, rok temu nie było tak dużo osób, a teraz coraz więcej osób się pojawia. Na grupie „W ruchu słucham podcastów” w podcastowym poście poniedziałkowym, tam gdzie można się reklamować, ich jest tak dużo, żeby wszystkie przeczytać to trzeba komentarze rozwijać, a wcześniej było ich trochę mniej. Fajnie, że się pojawia tak dużo i różnorodnych rzeczy. Tematycznie jest teraz mnóstwo rzeczy. Może nie na każdy temat, ale na wiele tematów są już informację. Chciałam jeszcze dopytać cię o tą motywację, dlaczego słuchasz podcastów, trochę o tym powiedziałaś już, ale jak ja przeglądnęłam tutaj źródła, komentarze i wpisy innych osób to jednych z takich głównych powodów jest źródło wiedzy. To rzeczywiście jest źródło wiedzy, która jest często praktyczna, ale też źródło nowej, świeżej wiedzy merytorycznej, nowe trendy, rzeczy, które też są dostępne za pieniądze, na różnych szkoleniach. A tu ludzie udostępniają to bezpłatnie, jeszcze.

 

Zdecydowanie jest tak, że w moim życiu pojawiła się jakaś potrzeba i podcasty ją realizują. Jeśli wrócić znów do tematu macierzyństwa to są również podcasty, które zajmują się typowo rodzicielstwem. Jeszcze nie ma ich zbyt dużo, ale można również słuchając dowiedzieć się jak rozwiązywać pewne problemy wychowawcze albo jak sobie poradzić z jakąś sytuacją, która w tym momencie dzieje się z dzieckiem. Tak samo jeśli bardziej zaczynam interesować się tym jak wygląda biznes w świecie online to najprościej jest znów albo na grupie napisać: „Słuchajcie, chcę rozkręcić swój FanPage lub Instagram, jakie polecacie do tego podcasty?” i zaraz osoby zaangażowane w grupę podrzucą ileś różnych podcastów, które można przesłuchać na dany temat. To ponownie, skraca drogę do osiągnięcia swojego celu. To też pokazuje osoby, od których można się potem uczyć, bo np. jeżeli ty przeprowadziłeś kiedyś wywiad z Martą Kaczmarski, to ja teraz śledzę ją na Instagram i jeżeli tylko wrzuca jakąś nową informację o tym co się dzieje na Instagramie to do razu patrzę: „Ok, to jak to można zrobić”, jak ona tego uczy. Mam już kilka takich osób, których wywiady kiedyś słuchałam i teraz je na bieżącą obserwuję, bo mogę już od nich bezpośrednio czerpać konkretną wiedzę.

 

Powiedziałaś jeszcze o tym jak wyszukujesz podcasty – szukasz podcastów tematycznych na grupie, kto może ci polecić konkretne podcasty. Form wyszukiwania wiedzy z podcastów jest dużo. Takich informacji, tematów itd. Wiem, że sporo osób słucha przez stronę internetową. To jest bardzo miłe, bo wtedy trzeba specjalnie wejść, sprawdzić czy coś nowego się pojawiło, ale też można pominąć jakieś odcinki, które się pojawiają. Tutaj jest takie pytanie à propos miejsc, w których słuchasz podcastów oraz form osłuchiwania wiedzy i aplikacji itd. Ja zaczęłam właśnie od aplikacji słuchanie podcastów, nie od stron. Na stronach nie słucham zupełnie tego i ja często w tej aplikacji Player FM, która jest dosyć sympatyczna, ma troszeczkę błędów, ale jest dosyć fajna tam można wyszukać tematu podcastu konkretnego, po hashtagach, czy też w innej formie na temat, który mnie mocno interesuje. A jak Ty wyszukujesz nowych podcastów? Informacji, tematów, które ciebie interesują?

 

Ja akurat korzystam z Podcast Addict, ale długo właściwie słuchałam przez stronę internetową, ponieważ właśnie, tak jak mówiłam, wchodziłam sobie na podcastowy poniedziałek i po kolei, tak jak w komentarzach było z linku udostępniony podcast dokładnie do niego wchodziłam. Teraz przez Podcast Addict też wyszukuję innych podcastów, ale lubię pytać grupę dlatego, że zawsze dostanę już sprawdzone odcinki. Jednak szukając przez aplikację bardzo często nie wiem kim jest ta osoba, czy na pewno warto to posłuchać, a teraz też ze względu na to, że czas z dzieckiem mierzy się troszeczkę inaczej, w szczególności jak dorasta i staje się bardziej absorbujące, więc też zależy mi na tym by słuchać rzeczy, które są dla mnie ważne i które dadzą mi tą konkretną wiedzę. Tak by nie zapychać się informacjami, które gdzieś będą w głowie i za chwile wylecą. Niektóre podcasty są na youtube. Mam jedną osobę, u której zawsze z newslettera albo z fanpage’u przesłuchuję podcasty, dlatego że wydaje mi się, że nie jest w Podcast Addict i nie zabiega o miano podcastera. Podcasty to jest jeden dodatek do działalności. Właściwe tak, albo strona, albo aplikacja, która też przynajmniej raz dziennie odświeżam, czy przypadkiem coś się nie pojawiło. Większość osób jednak ma tak, że stara się publikować podcasty tego samego dnia, ale czasami pojawia się jakiś odcinek bonusowy. Najbardziej mnie śmieszy jak odcinek pojawił się 30 minut temu, a ja po półtorej godziny już komentuję: „O, to był dobry odcinek, warto było odsłuchać”, bo akurat miałam możliwość, żeby go przesłuchać.

 

Czyli często przechodzisz zaciekawiona odcinkiem z grupy „W ruchu słucham podcastów” i tam przechodzisz do strony i tam słuchasz. Mówiłaś też o aplikacji Podcast Addict. Z jakiej funkcji najczęściej korzystasz w aplikacjach do słuchania podcastów?

 

To zależy od potrzeby, ale np. jeżeli wiem, że mam mało czasu, a zależy mi, żeby przesłuchać dany odcinek no to troszeczkę go sobie przyspieszam, bo większość aplikacji dotyczących podcastów ma tę możliwość. To jest bardzo wygodne, a też podcasty bardzo często są też nagrywane, że umożliwiają też słuchanie tego tak naprawdę bez żadnej straty na wiedzy, czy też jakości słuchania. Tak jak mówiłaś, wyszukiwanie po tematach, wyszukiwanie po kategoriach podcastu, bo jeżeli w tym momencie interesuje mnie np. muzyka to spokojnie mogę wejść na te podcasty. Tak samo jak możliwość by zobaczyć najnowsze odcinki, najnowsze podcasty, najlepiej oceniane, najczęściej słuchane. Każda aplikacja ma swoje możliwości, ale wydaje mi się, że te są takie najczęściej występujące. Ja lubię sobie po kategoriach zobaczyć jakiś temat.

 

Ja bardzo jeszcze lubię tą funkcje w podcastach, w szczególności jak gdzieś wyjeżdżam i wiem, że nie wiem jak będę miała z dostępem do Internetu, pobieranie na później. Tak, że pobieram sobie odcinek, zawsze go potem można usunąć, żeby nie zajmował pamięci. Pobieram go sobie gdy mam dostęp do Wi-Fi i odsłuchuję gdy jestem offline, bo często np. w pociągach nie ma Internetu, na niektórych liniach.

 

Dokładnie, można sobie zrobić całą playlistę, także odcinek po odcinku się go przesłuchuję.

 

Jest jeszcze jedna funkcja, z której ja bardzo korzystam i lubię, też na youtubie – jest taka funkcja, czyli zatrzymywanie w tym momencie, w którym skończyłam, a potem odsłuchuję dokładnie od tego momentu, więc mam taką zakładkę włożoną w dane miejsce, w którym skończyłam słuchać.

 

Tak i to działa nawet jeżeli słucha się kilku odcinków jednocześnie, bo czasami jest tak, że ja zaczynam słuchać trzy różne podcasty, bo jeden mogę słuchać jak jestem w samochodzie, drugi jak jestem w domu, bo mam innych komfort słuchania i każdy jest zapamiętany w tym miejscu, w którym skończyłam.

 

Szkoda, że nie ma takiej funkcji notowania, bo też wiele osób słucha podcastów i nie wchodzi już na stronę. Szkoda, że nie ma takiej opcji. Tak jak w Kindlu mamy opcje zaznaczania i robienia notatek, w książce, a tutaj tej opcji nie ma. Może to jest kwestia czasu.

 

Pewnie wygodne tutaj by było jakieś notowanie głosowe, dlatego, że znów… jak jesteś w ruchu to nie zawsze chcesz się zatrzymywać i pisać to ręcznie.

 

Może zaznaczanie jakiś fajnych miejsc w odcinku do powrotu.

 

A może już są, tylko jeszcze nie doszłyśmy do tego.

 

Myślę, że jeszcze nie ma, ale może, nie wiadomo. Powiedziałaś jeszcze o takiej rzeczy, że słuchasz właśnie w aplikacji. Kilka nowych aplikacji się teraz pojawiło. Audioteka też dodała podcasty.

 

W Spotify też są. Było sporo zagranicznych, tak mi się wydaje. A teraz widzę coraz częściej, że polscy podcasterzy dają znać: „Tak, już jestem w Spotify możecie słuchać”.

 

Audioteka ma swoją aplikację, która się nazywa Lecton i tak samo jest Audiobooki w pracy – to jest taka druga baza informacji wiedzy dla firm, tam głównie są informację, wiedza, książki biznesowe. Też google stworzył swoją aplikację do podcastów – Google Podcasts. Bardzo ładna wizualnie, czysta. Podcast Addict nie podoba mi się wizualnie. Nie za bardzo lubię słuchać, ale właśnie Google Podcasts ma wszystkie rzeczy, strasznie dużo tylko waży i zajmuje pamięci w telefonie, ale jest bardzo ładna. Trzymam kciuki, żeby się rozwijała.

 

Myślę, że możemy potem dołączyć taką listę polecanych aplikacji.

 

Powiedziałaś też jeszcze wcześniej, przed naszym nagraniem, więc słuchacze jeszcze o tym nie wiedzą, à propos wybierania podcastów do słuchania. Też kilka osób robi taki test; słucha kilka odcinków, przeważnie od początku, a te na początku są często najsłabsze, bo ktoś dopiero się rozkręca i chciałam się ciebie zapytać jak ty wybierasz, weryfikujesz, który podcast będziesz słuchać. Którego podcastera będziesz słuchać, bo często są podcasty na jeden temat, które prowadzi kilkanaście osób, ich punkt widzenia trochę się różni, ich sposób mówienia, prowadzenia podcastów. Jak sobie weryfikujesz takie osoby?.

 

Na ile jest to możliwe weryfikuje sobie osobę, która prowadzi dany podcast. Tak jak wtedy ci wspominałam, pod kątem wartości, które przekazuję i tu się pojawia taki mój talent, czyli Pryncypialność („Belief” po angielsku). Bardzo mi zależy na tym, żeby zweryfikować źródło informacji, ponieważ Internet jest pełne informacji i często nie są one prawdziwe albo jest pełen różnych mitów, które ciągle powielamy. Dlatego też biorę sobie podcasty na pewien okres próby, ale nim go zacznę to sprawdzam kim jest dany człowiek. Również z kim jest prowadzony wywiad. Jeżeli stwierdzam, że wiedza jest merytoryczna, że dane źródłowe istnieją i faktycznie zgadzają z współczesnym stanem wiedzy, bo też mogą być bardzo stare informację, gdzie kolejne badania naukowe już pokazały, że to nie jest prawda albo dowiedzieliśmy się już troszeczkę czegoś innego, to wtedy z takimi osobami zostaję. Mam też takie podcasty, które dotyczą bardzo rozległej wiedzy i z nich tylko czerpie inspirację. Tak, że dana rzecz po prostu istnieje albo „nie, to nie jest dla mnie”, więc dalej w niego nie wchodzę.

 

Zaspokajasz bardziej taką swoją ciekawość.

 

Tak, dokładnie. To jest tylko takie zainteresowanie.

 

A wiesz co, u mnie chyba jest podobnie, bo też często są podcasty, które słuchałam wcześniej, potem przestałam słuchać, bo coś mi zaczęło przeszkadza. Tylko, że ja mam specyficzny gust, bo uwielbiam wykłady akademickie. Taki żargon akademicki. Dlatego bardzo lubię podcasty, które Wyższa Szkoła Psychologii Społecznej prowadzi i ma swój podcast. Wiedza przeważnie psychologiczna, wczoraj słuchałam odcinka o Człowieku 3.0 – nowoczesnej tożsamości. Bardzo ciekawy odcinek, jak Ty i słuchacze posłuchacie go to pewnie stwierdzicie: „ok, to o mnie”. „Współczesny człowiek tworzy własną markę osobistą, korzysta z dóbr rynku, rozwoju osobistego, buduje własną niezależność, poszukuje kontaktu z wewnętrznym dzieckiem…” itd. to są takie elementy, które często nas określają. Poszukiwanie siebie, podejście takie do życia. Dużo takich ciekawych tematów pojawia się właśnie między innymi w tym podcaście, który bardzo lubię. On szeroko patrzy na wiele aspektów, też wiele jest źródeł wiedzy, badań naukowych. Ja też mam Input, więc wiem co to znaczy.

 

Z takich podcastów z psychologii to ja bardzo lubię słuchać Joannę Chmurę, która zajmuję się autentycznością i jest w Polsce chyba jedynym trenerem certyfikowanym przez Brené Brown. Boleję nad tym, że bardzo rzadko wypuszcza swoje podcasty, ale już jak się pojawi albo już jest gościem u kogoś innego to zawsze jest taki podcast, który na długo zapamiętuję i też chętnie go parę razy później odsłuchuję. Myślę, że współcześnie znów wracamy do tego tematu autentyczności, z czego później śmieje się mój mąż, że autentyczna marka, jak kreować swój własny wizerunek. Takie zaprzeczenie.

 

Takie modne.

 

Tak, ale jest to ważny temat, właśnie taki: wstyd, odwaga, jak być sobą.

 

Jak być sobą w dobie tego wszystkie co mamy, w dobie tych wszystkich informacji. Powiedziałaś jeszcze o tym weryfikowaniu osób, że jedną z takich rzeczy, które weryfikujesz to są wartości, czy informację jakie ktoś przekazuję są rzetelne, czy ta osoba też ci odpowiada, sposób przekazywania. W jaki sposób to robisz? Powiedziałaś, że też sprawdzasz tą osobę, skąd ona pochodzi i co robi, ale też pewnie wiele rzeczy wynika z intuicji, z tego czy ktoś nam pasuję, czy jest podobny do nas. Szukamy często podobnych do nas.

 

Tak, jeżeli tutaj chodzi o wartości to tutaj głównie myślałam o podcastach dotyczących rodzicielstwa, dlatego, ze spektrum wychowywania dzieci i metod wychowawczych jest niesamowicie duże i tutaj muszę wiedzieć czy idziemy w tym samym duchu czy mam zupełne zaprzeczenie tego jakie wartości ja wyznaję przy dziecku. Jeżeli chodzi o takie podcasty bardziej naukowe czy też biznesowe to lubię popatrzeć kim jest ten człowiek w sieci, jaka jest jego społeczność, co jego społeczność o nim mówi. Tutaj możemy też podać przykład Ola Budzyńska, która przez ileś lat była trenerem umiejętności miękkich i zarządzania czasem w moim odczuciu jest osobą jak najbardziej kompetentną, żeby mówić o zarządzaniu czasem i co prawda ma swój krótki podcast o tym jak wygląda jej biznes od kuchni, ale z tego co mówi na swoich Kawach z Budzyńską pojawiających się też co poniedziałek, najprawdopodobniej będzie się przymierzała do tego, żeby poprowadzić podcast częściej, żeby on też był cykliczny.

 

Tutaj też pojawia się takie pytanie moje moje à propos budowania więzi z podcasterami. Dzięki słuchaniu podcastów można kogoś bardzo mocno poznać i jakby ta osoba jest nam bardzo bliska. Bardzo mnie ten element fascynuję, jak to jest z drugiej strony. Jak to wygląda? Ja też mam takich podcasterów, których lubię, szczególnie jak publikują takie odcinki bardziej osobiste jak Michał Szafrański. Niektóre jego odcinki merytoryczne, finansowe są dla mnie nie do przejścia, są dla mnie za gęste po prostu, to nie jest temat moich zainteresowań, ale bardzo lubię te życiowe jego rozkminy i tę podcasty. Bardzo chętnie go słucham i mogę go poznać. Zawsze jest to dla mnie coś ciekawego, a jak to wygląda z Twojej strony? Budowanie więzi z podcasterem, co jest dla ciebie najciekawsze z takich rzeczy mniej merytorycznych? Na co zwracasz uwagę?

To zacznę od czegoś innego. Ja już mam swój Instagram i prowadzę go bardzo krótko i wrzucam jak na razie bardzo mało rzeczy, ale od czasu do czasu wrzucam też coś na instastory i pamiętam taką sytuację jak miesiąc temu mój siostrzeniec miał urodziny i przyjechała jego chrzestna. Ja zaczęłam właśnie opowiadać o talentach Gallupa, a ona: „O tak, ale mówiłaś już kiedyś o tym, na instastory, prawda?”. Wtedy to było dla mnie takie duże zaskoczenie, że ona już miała ze mą nawiązany jakiś kontakt, bo przecież ja powiedziałam o tym w sieci, ale ja tego tak nie odczułam, bo jednak mówię coś do telefonu i wydaję mi się, że tak samo jest z podcasterami. Mówicie coś do mikrofonu, spotykacie się niby z jednym człowiekiem, ale tak naprawdę za tym jednym człowiekiem jest grono odbiorców, którzy tworzą z wami więzi. W każdym takim wywiadzie czasami przemyca się jakieś informację na temat swojego życia prywatnego, swoich poglądów, tego co się lubi, jak się spędza czas. Tak cegiełka do cegiełki buduję się ten kontakt. Teraz jakąś więź mamy my zbudowaną, więź która zaczęła się od grupy Dominika Juszczyka i mocnych stron. Wtedy kiedy się przedstawiłam i powiedziałam jakie mam talenty, akurat ty do mnie napisała, ponieważ interesował cię talent Input i tak zostałyśmy. I zaczęłyśmy tą relację.

 

Porozumienie.

 

Tak. Zaczęłyśmy tą relacje budować. Faktycznie jest coś takiego, że czasami już bardziej zaczyna mnie interesować coś takiego prywatnego w danej osobie, ponieważ mi się wydaje, że my się już znamy. „Co u ciebie słuchać? Co u ciebie się dzieje?”. W szczególności jeżeli jeszcze z takiego nurtu słuchania podcastów przejdzie się na oglądanie tej osoby w innych mediach społecznościowych, na których właśnie pochwali się, że gdzieś wyjechała, zdobyła jakieś certyfikaty, albo właśnie, że była na wycieczce w górach z rodziną, tak jak ostatnio Ty nagrywałaś swój podcast o przygodzie w górach.

 

Nieciekawej przygodzie.

 

Niektórzy z podcasterów również oferując swoją wiedzę, oferują inna formę niż podcast. Albo są to kursy online albo są to webinary, organizują live’y . Myślę, że też dla podcasterów powinno być bardzo ważne to tworzenie swojej społeczności. Założenie grupy gdzie te osoby, które słuchają danego podcastu mogłyby się razem komunikować, ponieważ jeżeli słuchają tego podcastu to oznacza, że mają wspólne tematy, wartości i to jest niesamowite jak potem taka społeczność może żyć własny życiem. Znów, wracają do grupy Dominika, ja mam bardzo często tak, że zaczynam z kimś rozmawiać w komentarzach, a potem nagle przechodzimy do rozmów już na Messegerze. Tak samo bardzo lubię takich podcasterów, którzy odpowiadają na pytania. Nawet jeżeli pojawią się komentarze na stronie, w aplikacjach, czy potem również na grupie, że ten podcaster dba o tę społeczność.

 

Wiesz co, à propos tego co powiedziałaś przed chwilą o tej więzi. W jednym z wywiadów Michała Szafrańskiego Krzysiek Goncarz (chyba on) mówił, że jego społeczność umawia się wspólnie na bieganie. Tam chłopaki z jednego miasta umawiają się na wspólne bieganie, tam też są pary, które powstały poprzez znajomości. To jest fajna forma poznawania ludzi, też takiej ostrej selekcji osób, które czymś się konkretnym interesują, mają jakieś podobne poglądy i wartości. To jest bardzo ciekawe co powiedziałaś, bo też często z drugiej strony jak to powiedziałaś, jest też dużo osób, których ja nie mam okazji poznać, nie każdy się też odzywa, są osoby, które są tylko odbiorcami. Mimo, że mają więź to ja o tym nie wiem i to jest ciekawe. Dla mnie to jest mocna informacja, żeby też zainwestować czas w budowanie społeczności i formę kontaktu większego.

 

Myślę, że tutaj, wracając do tego tematu z psychologii, o którym mówiłyśmy wcześniej, ludzie potrzebują teraz kontaktu z żywym człowiekiem, a Internet jest taką furtką, która może to umożliwić, bo np. jeżeli ja mieszkam na wsi pod Krakowem to mam trochę ograniczone możliwości spotykania się z ludźmi, bo zawsze to się wiąże z tym, że muszę gdzieś dojechać. A Internet daje mi taki impuls, ok, tutaj tworzymy społeczność, już wiem, że to są ludzie, których interesuje bardzo podobny temat. Potem właśnie możemy się umówić, możemy się spotkać.

 

Powiedziałaś jeszcze o takiej ważnej rzeczy, takim ciekawym aspekcie, który ja też bardzo cenię, bo ja pracuję zdalne z domu i też mieszkam w mieście, które nie jest ogromne, to nie jest Warszawa. Większość moich największych przyjaciół jest w Warszawie, bo tam się całe życie wychowałam. Tam mam moich bliskich znajomych, ale poprzez to, że mam Internet, mam podcasty, mam okazję poznać mnóstwo świetnych ludzi i nawet z gośćmi podcastu mam później dobrą relację dalej, dłużej, z niektórymi się przyjaźnie i nie znaliśmy się wcześniej. To też jest taka fajna forma poznawania ludzi, których ja bym chciała poznać, takiego zdobywania wiedzy bezpośrednio od nich, zadawania pytań bezpośrednio im, osobą, które mnie interesują. To jest świetna rzecz. Budowanie relacji, które są do nas podobne, ale też które nas mogą ubogacić czymś więcej co same wnoszą sobą, swoim doświadczeniem.

 

Ja jeszcze czasami mam tak, że słuchając podcastów np. ktoś zrobi jakieś drobne wtrącenie na jakiś temat, więc ja nie mam oporów, żeby znaleźć tą osobę w jakiś mediach społecznościowych, czy po prostu napisać na mail kontaktowy, że słuchałam tego i tego podcastu i tak naprawdę zainteresował mnie trochę inny temat niż był tam poruszony i czy możesz coś polecić. Tak, czy możesz polecić jakieś książki albo właśnie jakieś aplikacje. To bardzo cieszy jak potem ktoś odpisuję: „Tak, jak najbardziej, tutaj słuchaj są rzeczy albo sprawdź sobie te i te linki, to będzie dla ciebie pomocne”.

 

Akurat teraz zastanawiam się nad moim podcastem, ponieważ mam jeszcze inne pomysły i zastanawiam się jeszcze czy w tej formule to prowadzić czy też mieć inne serie. Czy założyć oddzielny, który nie będzie mnie ograniczał formą i tematem. Będę mogła robić różne rzeczy i np. ostatnio bardzo duża liczba osób pyta się mnie o słuchawki i takie do słuchania podcastów, i do biegania, i do pracy, i muzyki. Mam bardzo dużo takich pytań. Aż w końcu stwierdziłam że zrobię testy różnych słuchawek i z potrzeby odpowiadania na pytania opublikuje odcinek albo wpis na blogu. Niedługo się coś takiego pojawi, z potrzeby. Tak w jakimś odcinku powiedziałam o pracy zdalnej a’propos słuchawek i tych zapytań jest sporo, już żeby to wszystko zebrać w jednym miejscu to stwierdziłam, że coś takiego zrobię. Czasami się pojawiają tak jak powiedziałaś pytania od słuchaczy, więc podążając za ich myślą, za ich potrzebami też warto takie odcinki publikować.

 

Tak i tak samo jeżeli zastanawiasz się jaką formę podcastu dalej przyjąć i czy rozdzielić go na pojedyncze podcasty… najłatwiej jest zapytać się swoich odbiorców, tego czego oni w tym momencie oczekują, czy to będzie dla nich dobre rozwiązanie czy nie.

 

Tutaj możemy przejść do kolejnego punktu, który jest dla mnie ważny i pamiętam, że jak ja studiowałam to wtedy taka koncepcja dopiero wchodziła do polski , koncepcja uczenia się przez całe życie, edukacji, która nigdy się nie kończy, czegoś co jest bardzo mi bliskie i daje taką ogromną wolność, żeby się przekwalifikować w każdym momencie, taka duża elastyczność. To jest chyba jedna z ważniejszych cech pracownika, cech osoby, być elastycznym i kreatywnym w tym wszystkim. Umiejętność uczenia się i zdobywania wiedzy z różnych obszarów powoduje to, że można wyczuć nisze na rynku albo tak jak są wirtualne asystentki zawód, który nie istniał wcześniej, a tak jest zapotrzebowanie. Ktoś może wyczuć, że taki zawód tworzymy, dlatego, że jest nisza na rynku i ludzie potrzebują taki usług konkretnych.

 

Tak i dla mnie jest to idealny zawód, dlatego, że tam trzeba cały czas się uczyć. Powiedziałabym tak, to nie jest wiedza cały czas jednolita, że tylko pogłębiam informację, które zdobywam tylko rynek cały czas ewoluuję i trzeba właśnie wyczuć, że w tym momencie jest właśnie zapotrzebowanie na obróbkę zdjęć graficznych, w tym momencie idą podcasty, więc trzeba się nauczyć jak je obsługiwać, jak je przycinać, jak działać z dźwiękiem, a może za chwilę powstanie co jeszcze nowego i wtedy… uczymy się czegoś nowego. Co jest ciekawe, bo akurat u mnie talent odpowiadający za uczenie się jest dopiero na 12 miejscu Learner, ale w raporcie indywidualnym mam wymienione przy każdym talencie przynajmniej jedno zdanie, że ja mam potrzebę ciągłego rozwoju i nauki. Czasami to jest ze względu na zbieranie informacji, kiedy indziej jest to spowodowane tym, że chce uczyć inne osoby, więc jeśli chce je uczyć to najpierw muszę sama zdobyć konkretną wiedzę. Jak najbardziej mi tak przekonanie, że można uczyć się przez całe życie bardzo odpowiada, tym bardziej, ze jeśli skończy się już taką edukację standardową to już w 100% samemu wybiera się wiedzę i informacje jakie chce się zdobywać.

 

A mogą być one bardzo różne. Jeden z kierunków jakie studiowałam to było Kulturoznawstwo: Historia Kultury. Moje zainteresowania… Gdyby ktoś zobaczył co ja oglądam, co ja słucham to by się zdziwił mocno. Mnie bardzo interesuje takie niszowe rzeczy. Wracając do tego co tutaj powiedziałyśmy, to mnie bardzo interesuje po co ludzie słuchają podcastów, po co uczą się różnych rzeczy, czy to jest zaspokojenie takiej czystej ciekawości czy to też jest uczenie w jakiś sposób celowe, nastawione na jakieś rozwiązania. Też jest kwestia właśnie szukania intencji mojej nauki i po co mam się uczyć i tak jak wspominałaś wcześniej, często słuchając podcastów słuchamy ich z intencją inspirowania się, posłuchamy tylko na zasadzie, posłucham informacji, czy to mnie interesuje czy nie, ale często jak ja słucham odcinków, które są bardzo mocno merytoryczne to siedzę po prostu z kartką i długopisem, i wyszukuję swoje rzeczy albo tylko czytam transkrypcje, bo mam wtedy same suche informacje i nie muszę słuchać odcinka. Tutaj jedna z takich ważnych rzeczy dla słuchacza i podcasterów myślę, jest informacja taka, żeby mocno angażować wszystkie zmysły, które mamy i emocje, i ruch, i słuch, i wzrok. Tak, żeby te wszystkie elementy były, dlatego te transkrypcje oprócz samego audio są ważne, bo nie każdy ma możliwość odsłuchiwania, nie każdy super przyswaja wiedzę słuchając , niektórzy zdecydowanie wolą czytać.

 

Tak, ja jeżeli słucham to sobie najczęściej wyobrażam to co się dzieje i od razu sobie robie… tak by to określiła… notatki wizualne w głowie, ponieważ tak mi się najlepiej zapamiętuje słowo słuchane. Potem faktycznie, jeżeli jeszcze w trakcie rozmowy pojawi się informacja, że można ściągnąć jakieś dodatkowe materiały, albo że jest transkrypcja zrobiona to bardzo chętnie, jeżeli mam tylko wolną chwilę, siadam i jeszcze sobie doszukuję pewnych rzeczy. Zwróć uwagę, że coraz częściej w podcastach są polecane różne książki. Ze słuchu faktycznie nie jesteś w stanie tego wszystkie zapamiętać i trzeba by było mieć kartkę, zeszyt, długopis i to wszystko zapisywać, a jeżeli jest spisane na stronie to potem tylko wchodzisz… a jak jeszcze są hiperłącza zrobione to już w ogóle jest super… Potem nie trzeba już szukać gdzie znaleźć dane pozycje tylko wchodzi się do nich bezpośrednio.

 

Ja razem z Tobą i z Damianem mieliśmy taką długą rozmowę à propos transkryptów. Ja też ciągle rozmyślam jak zrobić, żeby to słuchanie podcastów było najbardziej optymalne dla słuchaczy i w ogóle wymyśliłam, żeby całkowicie zmienić koncepcje i robić oddzielnie wpis gdzie jest tylko podcast i notatki są z hiperłączem. Notatki są takie, że można się z aplikacji dostać i nie ma żadnych grafik. Jest czysty sam wpis, żeby można było sobie kliknąć. A oddzielny wpis, gdzie jest transkrypt, zdjęcia itd. Plus jeszcze ta jedna rzecz, którą wymyśliliśmy, która się jeszcze nie pojawiła. Nadążanie za potrzebami jest bardzo ważne, szczególnie, że wiele osób słucha podcastów w aplikacji i dla nich wygodnie by było mieć wszystkie linki w jednym miejscu i nie wchodzić już na stronę, bo po to jest aplikacja.

Tak, dokładnie. A z drugiej strony mieć taki PDF, w którym jest cała transkrypcja nagrania i wszystkie niezbędne informacje to jest super, bo ściąga się go na komputer. Mam wolną chwilę, no to go przeglądam, nie mam to to nie ginie. Jeżeli muszę wejść i wszystko zrobić na stronie internetowej to istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że ktoś mnie na chwile oderwie od tych obowiązków, zamknę sobie zakładce albo nie mogę siąść przy komputerze, a tak to jedno ściągnięcie, cały dokument mam na telefonie czy na komputerze i w dowolnej chwili go przeglądam.

 

U mnie też niedługo pojawią się takie elementy, które będą przydatne dla każdej osoby i dla tych osób, które potrzebują mieć szybko wszystkie informację zebrane w jednym miejscu. Mam nadzieje, że to się pojawi w najbliższym czasie. Jednym z elementów, o którym chciałabym wspomnieć to są transkrypty, bo ty jesteś jedną z osób, która się zgłosiła do robienia transkryptów i jak dla ciebie praca nad robieniem transkryptów zaspokaja twoje potrzeby i też jak ty się dzięki temu uczysz. Bo słuchając kilka razy odcinka masz tak bardzo mocno przyswojona wiedze jak nikt.

 

Tak, ja zgłosiłam się do ciebie, żeby pomóc ci robić transkrypty… Właściwie to było tak, że rozmawiałyśmy o twoim podcaście i ty powiedziałaś jakie masz jeszcze plany i powiedziałaś o tym, że chciałabyś jeszcze robić transkrypt, a ja, ponieważ wiem, że mam aktywatora i już chciałam się rzucić, że to ja ci to zrobię, ja ci w tym pomogę, to dałam sobie czas na przemyślenie. Oczywiście przemyślałam to tak, że i tak ci w tym pomogę, dlatego, że mam takie przekonanie, że jeżeli od kogoś coś czerpię to potem chcę też dać coś od siebie i to znów jest to tworzenie więzi z podcasterami. Ja robię transkrypcje tak, że codziennie siadam na chwile, ponieważ przy niemowlaku w domu nie mam czasu by siąść i ciągiem spisać 1,5 godzinny podcastu. Dzięki temu, że codziennie poświęcam na to pół godziny to ta wiedza jest bardziej ugruntowana. To jest to co się mówi, że mózg uwielbia powtarzacie, więc mój mózg codziennie powtarza. To jest ciekawe, bo pierwsza transkrypcja to był Storytelling, twoja rozmowa z Pawłem Tkaczykiem i ja do tej pory słyszę w głowie, jak Paweł akcentuje niektóre rzeczy, z czego składa się storytelling, albo jak ty opowiadasz historie o swojej babci, która…

 

Mięso z zoo.

 

Dokładnie. Bardzo dobrze to zapamiętuję, poza tym zawsze jak już skończę spisywać tekst to robię, ja to nazywam, taką drobną korektę, czyli sprawdzam przecinki, interpunkcję, czy word gdzieś nie zmienił jakiegoś zdania, więc ponownie widzę całość i do zapamiętywania i uczenia się świetna metoda. Sama bym takiej nie wymyśliła gdybym miał to robić, a dzięki Tobie mam ją.

 

To tylko dla mnie jest taka informacja, żeby tworzyć takie odcinki, żeby były dla ciebie ciekawe i też będą ciebie rozwijać. Dla mnie np. taką formą nauki, której się zupełnie nie spodziewałam jest robienie montażu w podcascie. Montując podcast tak dużo uczę się o sobie np. tego jak zadaję pytania, jakie błędy popełniam, jakich słów nadużywam i ja widzę ogromny progres od początku robienia podcastów, do tego miejsca. Nawet kontrola nad ty co się pojawi, jak ta rozmowa jest prowadzona, co w którym momencie ma być, co ma być dodane. Widzę, że to jest większe doświadczenie niż było kiedyś i jest mi dużo łatwiej uczyć się. Sama o sobie dużo więcej się dowiedziałam poprzez ten rok cały i o gościach, i o tym jak rozmowa przebiega. Jakby mnóstwo informacji można wyciągnąć nawet nie będąc tego świadomym, chociaż słuchanie siebie tyle razy jest katorgą ogromną i tak jak aktor, który musiałby sam montować filmy z sobą to by chyba… no nie wiem czy to by było dla niego miłe, ale dla mnie to jest przygoda fajna. Ja montując słucham, a później gotowego odcinka nie jestem w stanie odsłuchać.

 

Ja mam tak, że jak słucham was parę razy to zawsze jestem zaskoczona jak doskonale słychać, jak ktoś ma swoje ulubione powtórzenia, słowa, zwroty, sama jestem świadoma, że też takie mam, ale jak słucham innych ludzi to jest takie: „o wow, wy tez tak macie”. A jeszcze jednej rzeczy uczę się robią transkrypcje, dlatego, że jak tylko mam czas to sprawdzam sobie pewne niuanse w słowniku języka polskiego, albo na temat tego jak powinna wyglądać prawidłowa edycja tekstu, więc teoretycznie robię transkrypcje i nie jestem w tych fachowcem, dlatego, że u ciebie robie pierwsze transkrypcje, ale to powoduje, że szukam jak to można robić, żeby było to jak najprzyjemniejsze dla czytelnika.

 

W tym elemencie uczenia się myślę, że dla mnie bardzo ważna informacją jest takie rozróżnienie, że każdy z nas jest inny i dla mnie informacja, że coś jest dobre dla wszystkich to jest żadna informacja i każdy z nas rzeczywiście powinien szukać swoich dróg, szukać swoich pomysłów i sposobów na uczenie sie i myśleć sobie jak moje mocne strony, jak moje talenty, moje indywidualne sposoby uczenia się, coś co już działa, jak ja mogę wykorzystać, żeby się uczyć i czerpać przyjemność z różnych rzeczy.

 

Tak, jak mówiłaś, że ludzie mają różne formy przyswajania wiedzy, ja pamiętam jak zaczęłam odkrywać talenty i dowiedziałam się, że ten pierwszy mój talent, czyli Input (zbieranie) dotyczy właśnie zbierania informacji i to jest bardzo częste, że osoby, z tym talentem w jakiś sposób tworzą katalogi tych danych, jakieś pełne bazy. Zaczęłam czytać jak inni to robią i sprawdzać każdą metodę, że ktoś korzystał z tej aplikacji, ktoś korzystał z takiej, ktoś notował w ten sposób, ktoś inny w taki sposób. Dzięki temu wszystkiemu odkryłam, że ja nie notuję, że tak naprawdę moim sposobem na zapamiętywanie wiedzy nie jest zapisywanie, tylko ja mam szufladki w głowie. Przez pogłębianie wiedzy dopiero nadbudowuję sobie pewne informację. Od ogółu do szczegółu, ale też zastanawiałam się kiedy właściwie tworze notatki, no bo one powstają np. mam swój osoby zeszyt do talentów i tutaj zapisuję (zawsze też zapisuję źródło, z którego mam tą wiedzę). Ale jeżeli ktoś potrzebuję danych informacji to momentalnie powstaje notatka, jeżeli wiem, że dla kogoś to może być przydatne. Tak samo bardzo fajnie jest mi się uczyć przez uczenie innych, jeżeli widzę, że daną wiedzę można od razu wykorzystać, nawet nie jeśli ja ją wykorzystam, tylko np. wiem, że ktoś miał jakiś problem, ktoś czegoś szukał. Ja na przykład słuchając podcastów mam włączonego messengera, bo do razu komuś wrzucam: „Słuchaj, bo tutaj i tutaj słyszałam, że można zrobić coś takiego, to sprawdź, może ci to pomoże”.

 

Czyli puszczasz dalej tą informację. Dla mnie też ten talent zbierania jest tak naturalny i mocny, że nawet był taki okres, że ja działałam trochę jak wyszukiwarka google. Ktoś się pytał, ja dużo rzeczy wiedziałam i mówiłam szybciej niż w google. Dla mnie to jest tak mocna cecha u mnie widoczna, to tak oszczędza mi czas, bardzo mocno. jestem w stanie wszystko znaleźć jeśli czegoś potrzebuję Informacje na wiele tematów, wtedy ty masz informację i jeszcze zweryfikujesz je u źródła czy to jest rzetelna informacja czy nie, a ostatnio pracowałam z osoba, która ma talent Input na samym końcu, czyli na 34. I mówię jej, żeby sobie znalazła te rzeczy i ona była tak zagubiona, nie wiedziała gdzie ma jej znaleźć i to by trwało u niej wieki i stwierdziłam, że ok, ja skrócę dystans i szybko podam te informacje, gdzie to może znaleźć, linki konkretne, bo dla niektórych rzeczywiście osób znaleźć coś to nie jest tak jak dla nas, tak szybkie i wiedząc, że jesteśmy naprawdę różnymi ludźmi możemy wykorzystywać te nasze talenty, które mamy, te cechy, z którymi się urodziliśmy to służenia innym trochę. Ostatnio właśnie na jednym z festiwal w Ełku, była pierwsza edycja festiwalu w Ełku organizowanego przez Agorę „Będzie czytane” i jeden z elementów pojawił się też talenty. Nie takie talenty Gallupa tylko takie w innym kontekście i tak sobie pomyślałam, że rzeczywiście dostajemy takie rzeczy, z którymi się rodzimy i to jest nasz zasób, który możemy rozwijać i jeżeli będziemy rozwijać go, dzieli z innymi ludźmi, służyć tymi rzeczami. Wykorzystywać je, spieniężać to jest nasze wyzwanie życiowe, żeby korzystać z tych naszych rzeczy i pomagać też innym, po to też jesteśmy trochę.

 

Ja trochę do talentów mam takie podejście jak do emocji, czyli w emocjach, żeby je okiełznać i dać też dać sobie z nimi radę czasami trzeba znaleźć umiejętność nazywania ich.

 

Taką instrukcję obsługi.

 

Taką instrukcję obsługi, że jeżeli w tym momencie to jest złość, dlaczego się ona pojawiła, że np. w tym momencie bronię swojej granic to wiem jak zareagować i tak samo Gallup dał mi narzędzie, żeby nazwać pewne cechy, które ja miałam. Tak, bo to nie jest tak, że ja nagle zaczynam zbierać informację, bo tak mi wyszło w teście. Nie, ja miałam tak całe życie, ale teraz potrafię to nazwać i jeżeli czasami się zagalopować i zaczynam szukać na dwudziesty temat, który nie jest mi w tym momencie potrzebny po powinnam w tym momencie się skupić na czymś innym to teraz wiem: „Ok, input wycofaj się, to nie jest moment kiedy chce ciebie wykorzystywać, tylko chce działać inaczej”.

 

Powiedziałaś też o tych sposobach zbierania wiedzy też tutaj do razu chciałabym odesłać do dwóch odcinków podcastu, który też miałam okazję wcześniej nagrać. W miarę świeżego z Kamilem Dudzińskiem, numer 35. Kamil tworzy podcast związany z  książkami, w którym robi takie, recenzje nie, streszczenia nie, inspiracje z każdej książki, żeby można było sobie wybrać po przesłuchaniu już tego czy chcemy ją przeczytać czy nie. Najważniejsze rzeczy z nich wyciąga, esencje.

 

Jeżeli się nie mylę to właśnie Kamil jest osoba, która zainspirowała mnie do współtworzenia bloga z siostrą, dlatego, że wydaje mi się, że to on napisał mi na grupie o mocnych stronach, że jeżeli chce lepiej zapamiętywać wiedze to żebym zaczęła się z nią dzielić w sieci i że może jakiś blog.

 

O słyszysz Kamil, wiem, że nasz słuchasz, więc…informacja dla Ciebie.

Drugi odcinek jaki chciałabym polecić to odcinek numer 13, już jakiś czas temu się pokazał, z Kamilą Zielonką, która robi świetne notatki wizualne, pomaga innym osoba i firmą wyrazić to co chcą przekazać  w formie bardzo przystępnej i wizualnej. Tam tez sporo rzeczy jest też o robieniu notatek, więc myślę, że fajnym uzupełnieniem tego odcinka, którego teraz słuchacie są te dwa odcinki, numer 13 i 35.

 

Tak, a notatkami wizualnym naprawdę warto jest się zainteresować dlatego, że robią się one coraz bardziej popularne dlatego, że naprawdę ułatwiają przyswajanie wiedzy niektórym osobą. Tak jak mówiłyśmy, niektórzy są wzrokowcami, niektórzy przyswajają wiedzę poprzez słuchanie, a ja zawsze uważałam, że najlepsze jest takie wymieszanie.

 

Kombo.

 

Dokładnie, żeby dać sobie szansę przyjąć różne metody przyswajania wiedzy, a  notatki wizualne… nie dość, że to wygląda piękne artystycznie to jeszcze kawał wiedzy na jednej kartce A4. Super. 

 

Od razu też tutaj w linku dam wam jeden odcinek Radka Kotarskiego od niego z kanału na yt chyba się nazywa: „Jak się uczyć?”. Tam też jest fajnie wizualnie przedstawione à propos tych zmysłów, które mamy, siedmiu typów inteligencji. Też od razu może odsyłam do odcinka z Anią Piaseczny, tam rozmawiamy trochę o potencjale dziecka, ale  też sporo o inteligencji o inteligencji wielorakiej w siedmiu typach inteligencji. To co Agata. to może na koniec powiesz gdzie możemy Cię znaleźć.

 

W tym momencie jest w trakcie budowy moja strona holistentka.pl, wiec jak najbardziej zachęcam was, żebyście mnie tam znaleźli. Dowiecie się dlaczego akurat taki zawód a nie inny w tym momencie wybrałam dla siebie. A tak typowo zawodowo na Linkiedin, więc zapraszam.

 

Agata, jeszcze raz  bardzo ci dziękuje za wkład jaki jest twój w tworzenie tego podcastu, ponieważ jest on ogromny i też dziękuję ci za spotkanie, ze miałyśmy okazję spotkać się na żywo i bardzo lubię poznawać osoby, które znam z Internetu, z którymi mamy wirtualna znajomość i żeby spotkać  się na żywo. Bardzo jest mi miło.

 

Mi też było bardzo miło.

 

Do usłyszenia w takim razie.

 

Podcast możesz subskrybować poprzez:

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji “Sklep” wyszukaj podcast “Tuż Przy Uchu”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych 🙂

Dziękuję! 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa