TPU 036: Ważne lekcje których nauczyła mnie burza w górach

TPU 036: Ważne lekcje których nauczyła mnie burza w górach

Często przejmujemy się i martwimy rzeczami na które nie mamy wpływu, zamiast zająć się tym na co mamy i co jest rzeczywiście istotne. Zdarza nam się spełniać oczekiwania innych, żyć zgodnie z tym co musimy, powinniśmy robić, jak wyglądać, jak myśleć, co mieć. Zamiast pomyśleć i zastanowić się CO TAK NAPRAWDĘ JEST DLA CIEBIE WAŻNE.

Jak rozpoznać to co jest istotne a co nie?
Dla mnie świetnym czasem na przemyślenia są samotne wędrówki, chodząc, czy w górach, czy też w innych okolicznościach przyrody. Nieustannie przypominam sobie jak ważne jest myślenie o sobie i jakie są zalety mówienia nie.
Tak naprawdę cały czas dokonujemy wyborów a ja w ostatnich 2 latach miałam okazję mocno przekonać się na własnej skórze że warto w kalkulacji zawszeć najpierw swoje potrzeby i punkt widzę a dopiero później myśleć o spojrzeniu innych. I nie chodzi tu o bycie egoistom i zapominanie o innych. 

Dziś chciałabym podzielić się moją historią którą miałam okazję  całkiem niedawno przeżyć w Tatrach. Odwołuje się również do książki Subtelnie mówię fuck Marka Mansona. To ciekawe spojrzenie, ja czytając ją, zastanawiałam się, czym jest dla mnie szczęście i dlaczego tak bardzo boimy się porażek.

„Nasza kultura obsesyjnie koncentruje się dziś na nierealistycznie pozytywnych oczekiwaniach. Bądź szczęśliwszy. Bądź zdrowszy. Bądź najlepszy, lepszy od innych. Bądź mądrzejszy, szybszy, bogatszy, bardziej seksowny, bardziej popularny, bardziej wydajny, bardziej godny zazdrości, bardziej podziwiany. Bądź doskonały i niesamowity (…) A potem leć helikopterem do cudownie satysfakcjonującej pracy, w której spędzisz czas, robiąc niezwykle istotne rzeczy, dzięki którym prawdopodobnie pewnego dnia zbawisz świat.”

 

W tym odcinku:

 • Moje lekcje z trudnej sytuacji w której się znalazłam.
 • Czego można się nauczyć w górach?
 • Czy na wszystko mamy wpływ i wszystko możemy kontrolować?
 • Subtelna sztuka olewania
 • Bycie sobą, pogodzenie się z tym kim jestem, co robię, zgoda na życie po swojemu.
 • Oczekiwania i presja innych a nasza własna wizja świata

Linki i książki wymienione w odcinku:

Podcast możesz subskrybować poprzez:

Listen on Google Play Music

Zostaw swoją recenzję w iTunes

Jeżeli podobał Wam się podcast, możesz zostawić ocenę w iTunes. To tylko chwila a dla mnie każda gwiazdka ma ogromne znaczenie.

Instrukcja:

Aby to zrobić zainstaluj aplikację iTunes na swoim komputerze z systemem Windows, zaloguj się, następnie w sekcji „Sklep” wyszukaj podcast „Tuż Przy Uchu”. Oprócz gwiazdek możesz też napisać kilka słów na jego temat. Dzięki takim osobom jak Ty, które zostawią recenzję, pomagasz mi docierać z podcastem do większej ilości osób kreatywnych i przedsiębiorczych 🙂

Dziękuję! 🙂

Konkurs

Odpowiedz na pytanie:


Czym jest dla Ciebie szczęśliwe życie?

Konkurs trwa do 31 lipca i tego dnia ogłoszę 2 osoby do których wyślę książki.

10 komentarzy

 1. Damian pisze:

  Może ja zaczne przelewajac kilka mysli z głowy na słowa.

  Warto by było zacząć od definicji szczęścia i myślę że dla każdej osoby jest ona inna, dlatego tutaj już jest początek zabawy, postaram się je ująć w swoje ramy. Dodatkowo dochodzi połączenie z życiem, a większość zagadnień z nim powiązane jest jednocześnie skomplikowane i intrygujące. Wracając do sedna, czym jest szczęśliwe życie? Jest to pewna świadomość która pozwala mieć spokój ducha i jednocześnie spełnienie, trochę takie życie na swoich warunkach jednocześnie nie będąc człowiekiem z innego świata w świecie najbliższych osób. Myślę że to jest nasze wnętrze i świadomość, która pozwala nam patrzeć na cały rzeczywisty świat przez soczewki które mamy założone na nasze oczy. Te soczewki mają w swoim arsenale, doświadczenia, przekonania, wychowanie, rodzinę, otoczenie, wymagania, nasze ambicje, cele, marzenia, wiarę i połączyć to wszystko w jakąś spójną i dobra machinę jest szczęściem. Jest to pewien środek który ciężko jest znaleźć i żeby było trudniej jest on ruchomy. Kiedy nie musimy udowadniać swojej racji wszystkim dookoła jednocześnie nie będąc cynicznym i arogancki, bo wiemy że każdy ma swój punkt widzenia. Kiedy działamy na swoich zasadach, jednocześnie nie ingerujac i nie oceniając innych za to co oni czynią. Szczęśliwe życie to na pewno nie jest życie samotne, nie chodzi o życie w parze tylko o życie które nie wymusza u innych negatywnych emocji, to ta nić zrozumienia i ciekawości, słuchania bez osądzania że ktoś się myli bo myśli inaczej od nas. To życie kiedy myśli się że czesto jest dobrze tak jak jest, bez zbytniego stresu i głosu z tylu głowy że powinno się zrobić tak lub inaczej bo ktoś od nas tego wymagał. W skrócie, to życie na własnych zasadach, jednocześnie w pewien sposób dopasowując się do otaczającego nas swiata, czyli żyjąc swoim życiem, dając żyć innym, ale chyba największym szczęściem jest być szczęśliwym z samym sobą bo wtedy możemy to szczęście dawać innym, bo możemy dawać tylko to, co mamy. Ta sztuka nie jest prosta i chyba uczymy sie całe życie, a często nawet nie zdarzymy dojść do poziomu perfekcji, ale po co skoro sama droga dojścia do takiego poziomu jest satysjakcjonujaca. Więc dawajmy sobie szczęście a będzie ono widoczne częściej 🙂

 2. Pozdrawiam. Kasper :) pisze:

  Odpowiem tak po chłopsku. Szczęście to dla mnie coś, co mogę robić w ciągu dnia. Cieszyć się tym. Jestem szczęśliwy, że odnalazłem swoją pasję, którą realizuje. Bardzo się cieszę, że udało mi się to w tak młodym wieku, że chęcią i pracą trafiam na takie fajne miejsca jak np. Podcasty, gdzie mogę się uczyć i wyciągać wnioski od innych. Jestem szczęśliwy z procesu, jaki się tworzy wokół mnie. To wszystko, co mnie zmienia, uczy, jest niesamowite. Zmieniłem swoje podejście i jestem Szczęśliwy to tyle 🙂 To jest właśnie dla mnie szczęście, że jestem, tu gdzie jestem.

 3. Kasper pisze:

  Szczęście to dla mnie coś, co mogę robić w ciągu dnia. Cieszyć się tym. Jestem szczęśliwy, że odnalazłem swoją pasję, którą realizuje. Bardzo się cieszę, że udało mi się to w tak młodym wieku, że chęcią i pracą trafiam na takie fajne miejsca jak np. Podcasty, gdzie mogę się uczyć i wyciągać wnioski od innych. Jestem szczęśliwy z procesu, jaki się tworzy wokół mnie. To wszystko, co mnie zmienia, uczy, jest niesamowite. Zmieniłem swoje podejście i jestem Szczęśliwy to tyle 🙂 To jest właśnie dla mnie szczęście, że jestem, tu gdzie jestem.

 4. Szczęśliwe życie to wydaje mi się, że cały obszar szeroko pojętego doświadczania. Czy to pozytywnych czy też „negatywnych” kwestii. Ostatnio coraz bardziej dążę do równoważenia moich wymagań wobec siebie, czyli nie bycia radykalnie utwierdzony w przekonaniu, że muszę żyć idealnym życiem. Dobre rzeczy są wzmacniające, zarówno jak i negatywne. Szczęście jest tak ogromnym pojęciem, że można by pewnie tysiące tomów książek zapisać na ten temat a kae jedno doświadczenie z poziomu idywidualnej jednostki, mogło by być inspiracją dla wielu ludzi. Dlatego szczęście to po prostu doświadczanie, bez osądzania, bez niepotrzebnych dodatkowych przekonań, a przede wszystkim bez wymagania wobec życia. Często słyszymy o „dążeniu do szczęścia”. Stwierdzenie to jest już nacechowane naszym brakiem, jakąś formą nirdoborowości. Dlatego polecam praktykować szczęście od najmniejszych aspektów życia, aż po te duże, liczące się dla nas najbardziej. Wszystko oczywiście w razmach naszego poziomu świadomości w którym aktualnie się znajdujemy 🙂 tymi oto słowami serdecznie Cię Kasia pozdrawiam i dzięki za odcinak o książce bo to jedna z lepszych książek w temacie uwalniania się z oprogramowania społecznych uwarunkowań 🙂 Dobrego Dnia 🙂

 5. Jola pisze:

  Coz, szczescie kojarzy mi sie z prostota, spojnoscia i spokojnym mysleniem i przezywaniem terazniejszosci i przyszlosci;)

 6. Anka pisze:

  Szczęśliwe życie to dla mnie spójność wenetrzna, świadomość moich potrzeb i pragnień, to dopuszczanie mojego wewnętrznego głosu, który przez bardzo długi okres czasu ingnorowałam. Jakże potężny był to błąd! Ale wyciągnęłam wnioski i powoli buduję swoje szczęśliwe życie, właśnie słuchając siebie. Daje sobie czas na rozważania i zrozumienie siebie. Na razie na koncie mam małe sukcesy, ale bardzo wiele chwil w których pomyślałam jestem szczęśliwa. Dziękuje za to co mam! Najlepsze w tym wszystkim jest to, ze to moje wewnętrzne szczęście przekłada się na lepsze relacje z ludźmi, a zwłaszcza bliskimi. I tak mało trzeba było żeby zrozumieć, że to szczęście jest we mnie. Dobrze, że na swojej drodze spotykamy ludzi, którzy są nam w stanie pomóc!

 7. Dobry wieczór wszystkim 🙂
  Dziękuję Wam za odpowiedzi, bardzo ciężko mi było wybrać tylko dwie. Dlatego poprosiłam o pomoc dwie osoby.
  Gratuluję Kacprowi – wspieramy młodych i Damianowi za głęboką odpowiedź.
  Podajcie proszę na [email protected] adresy do wysyłki

 8. Świetne spostrzeżenia i jednocześnie bardzo fajnie obrazowo opisałaś tą wyprawę, czuje się jakby się samemu tam było wtedy.
  Już za późno na konkurs, ale dla mnie szczęście to takie życie, które samo w sobie jest dla nas marzeniem. Wewnętrzny spokój. 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2023 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa