Indywidualizacja (INDIVIDUALIZATION) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

Indywidualizacja (INDIVIDUALIZATION) – StrengthsFinder – Talenty Gallupa

TALENT to powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania i zachowania, który znajduje praktyczne zastosowania. To Twój naturalny potencjał.

Każdy z nas ma pięć dominujących talentów, które zasadniczo nie zmieniają się przez całe życie. Osoby świadome swoich talentów działają efektywniej i częściej odnoszą sukcesy. Ale to czy chcesz z nich uczynić swoje MOCNE STRONY – Twoje OBSZARY MISTRZOSTWA OSOBISTEGO, zależy tylko od Ciebie.

 

Indywidualizacja (Individualization)
DOMENA BUDOWANIE RELACJI

Ludzie z Indywidualizacją są zaintrygowane niepowtarzalnością każdej osoby. Wiedzą instynktownie, że sekret dobrych zespołów opiera się na indywidualnych mocnych stronach, tak by każdy mógł robić to, co robi najlepiej. Posiadają dar zrozumienia dlaczego ludzie, którzy różnią się od siebie, potrafią wspólnie wydajnie pracować. 

Ta cecha powoduje, że w każdym człowieku najbardziej intryguje cię jego niepowtarzalność. Denerwuje Cię generalizowanie, kategoryzowanie, wyróżnianie „typów”. Wiesz, że takie uogólnienia utrudnia dostrzeżenie tego, co w ludziach niepowtarzalne i co ich wyróżnia. Cechuje cię wnikliwość, z jaką przyglądasz się różnicom między poszczególnymi ludźmi. Instynktownie zwracasz uwagę na styl danej osoby, jej motywację, sposób myślenia i budowania związków. W życiu każdego widzisz jedyną w swoim rodzaju historię. Takie podejście mówi wiele o tym, jak współżyjesz z ludźmi. Wyjaśnia na przykład dlaczego zawsze trafiasz w dziesiątkę z prezentem urodzinowym, skąd wiesz, kogo ucieszy publiczna pochwala, a kogo wręcz przeciwnie i dlaczego dopasowujesz metody nauczania tak, aby zaspokoić potrzeby zarówno tych, którzy wymagają specjalnych wskazówek’, jak i tych, którzy pragną dojść do wszystkiego sami. Dzięki temu, że jesteś tak bardzo wyczulony/a na mocne strony innych ludzi, potrafisz z każdego wyciągnąć maksimum. Gdy informujesz kogoś o swoich obserwacjach odnośnie jego wyjątkowych cech, wiesz, że będzie on chciał odkryć w sobie coś więcej. Zdolność indywidualizowania pozwala również dobierać efektywne zespoły. Podczas gdy niektórzy szukają idealnej „struktury” bądź „procesu” grupowego, Twój instynkt mówi Ci, że sekret tkwi w przydzielaniu każdemu takiej roli, w której będzie on mógł robić głównie to, co wychodzi mu najlepiej.

A oto typowe wypowiedzi osób z tym talentem:

„Carl jest jednym z naszych najlepszych pracowników, ale mimo to co tydzień musi się ze mną spotykać. Po prostu potrzebuje jakiejś zachęty i aprobaty, a po każdym spotkaniu jest mile podekscytowany. Natomiast Greg nie lubi zbyt często się spotykać, więc staram się nie zawracać mu głowy. A gdy już się spotykamy, to naprawdę jest to moja potrzeba, nie jego.”

„Czasami wychodzę z biura i – tak jak u postaci w kreskówkach – widzę chmurki nad głowami ludzi, z wypisanymi ich myślami. To brzmi niesamowicie, ale wciąż mi się zdarza.”

„Gdy pytam ludzi o ich styl, zazwyczaj mają trudności z jego opisaniem. Dlatego pytam: Jakie jest twoje ulubione miejsce w domu?’. Na to pytanie ich twarze rozjaśniają się i już wiedzą, dokąd mnie zaprowadzić. Od tego miejsca zaczynam i krok po kroku poznaję, kim są ci ludzie i jaki mają styl”.

Jeśli Indywidualizacja to jeden z talentów Gallupa w Twoim TOP 5, pomyśl i zrób:

 

 • Wybieraj stanowiska i miejsca, w których możesz liczyć na niezależność i możesz sam planować oraz określać swoje zadania.
 • Wybierz role, w którym Twoja Indywidualizacja może być zarówno doceniana, jak i aktywnie używana. Twoja zdolność widzenia ludzi i dostrzegania ich indywidualnych cech, potrzeb, mocnych stron jest szczególnym talentem, rozwijaj Twoją umiejętność obserwacji.
 • Traktujesz każdego jako osobę indywidualną, to cenna cecha w każdym zawodzie który będziesz wykonywać. Każdy z nas lubi być traktowany inaczej w zgodzie z tym kim jest i czego potrzebuje.
 • Jako menedżer lub lider pomagasz osobom ustalić, co mogą zrobić, co robią najlepiej. Twoje oceny będą oparte na tym, kim jest ta osoba i na tym, co osiągnęła. 
 • Zostań ekspertem w opisywaniu własnych mocnych stron i swojego stylu działania. Obserwuj siebie, badaj, pytań, prowadź dziennik lub brullet journal.
 • Pytaj siebie:
  Kiedy najlepiej mi się pracuje?
  Co mnie najbardziej motywuje?
  Jaka jest moja najlepsza metoda budowania relacji?
  Jak i kiedy najlepiej się uczę?
 • Zadaj te same pytania swoim kolegom i przyjaciołom. Pomóż im zaplanować przyszłość, zaczynając od ich mocnych stron, a następnie projektując przyszłość w oparciu o to, co robią najlepiej.
 • Studiuj ludzi sukcesu i osoby które podziwiasz, aby odkryć wyjątkowość, która sprawiła, że ​​odnieśli sukces.
 • Wyjaśnij, że właściwe, sprawiedliwe i skuteczne jest traktowanie każdej osoby w inny sposób. Ci, którzy nie posiadają silnej Indywidualizacji, mogą nie dostrzegać różnic między poszczególnymi osobami.

Chcesz wiedzieć więcej?
Posłuchaj serii odcinków Theme Thursday (w języku angielskim) dotyczących tego talentu: 


Czy Indywidualizacja to Twój talent?
Jak u Ciebie się objawia? Co w nim lubisz a co Cię wkurza?
Który z powyższych fragmentów rezonuje z Tobą?
UDOSTĘPNIJ ten artykuł, pomóż innym w lepszym zrozumieniu tego talentu.

 

 

Jedna odpowiedź

 1. Indywidualizacja to mój sztandarowy talent z kategorii: “byłam przekonana, że wszyscy tak mają”.
  Zanim dowiedziałam się o Talentach byłam przekonana, że niezapamietywanie mnie po DRUGIEJ JUŻ rozmowie jest totalnym buractwem ze strony mojego rozmówcy. Byłam wiecznie urażona zachowaniem moich znajomych, że się kompletnie nie potrafią nawet odrobinę wysilić. Bo jak to jest, że ja potrafię zapamiętać, że Krysia pije brandy i używa stewiowego słodzika, Michał lubi białe wino i ma nietolerancję na mleko, a Karol miewa fazy na wegetarianizm i trzeba zapytać, czy dzisiaj burgery, czy jednak sałatka, a oni nie są w stanie zapamiętać JEDNEJ JEDYNEJ rzeczy, której NIENAWIDZĘ i jak biorę do ust to robi mi się niedobrze? I tak w tłusty czwartek dostaję pączka z RÓŻĄ, z Bułgarii na pamiątkę dostaję różane perfumy, a w ramach: “wybierz mi jakieś ciastko” ZAWSZE wybiorą mi takie z różanym syropem w składzie.
  Naprawdę właśnie przez to, że mnie zapamiętywanie takich pierdół o ludziach nie sprawia ŻADNEGO problemu, to byłam przekonana, że inni po prostu są w stosunku do mnie złośliwi, bo jak można co roku popełniać ten sam błąd? 😀

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa