Czym jest i co bada tzw. “test Gallupa” CliftonStrengths?

Czym jest i co bada tzw. “test Gallupa” CliftonStrengths?

Przypomnij sobie dzień, konkretny moment kiedy robiłeś coś i minuty, godziny mijały a Ty miałeś uczucie że to tylko chwila. Przypomnij sobie moment kiedy robiłeś coś i miałeś wypieki na policzkach, a robienie tej rzeczy przychodziło Ci w dziecięcą łatwością. I po wszystkim czułeś ogromne zadowolenie z siebie, w myślach mógłbyś powiedzieć sobie: “Świetna robota! Rewelacyjnie to zrobiłeś”

Masz taki moment? Masz taką czynność? Znasz to?

Zrobiłam badanie Clifton StrengthsFinder po raz pierwszy w 2016 roku i mogę śmiało powiedzieć, że zmieniło to moje postrzeganie siebie, innych i znacznie podniosło jakość mojego życia! Zdałam sobie sprawę, że Futuristic, Ideation, Strategic, Intellection to nie bujanie w obłokach, życie marzeniami i przyszłością, ale w rzeczywistości te cechy to ogromny atut. Już wcześniej brałam udział w innych “testach osobowości” “predyspozycji zawodowych”, zresztą na studiach testowaliśmy na sobie i innych wiele z nich, ale one nie były w stanie opisać mnie tak dokładnie, jak zrobiło to badanie Clifton StrengthsFinder (test Gallupa). Dziś, po ponad 2 latach intensywnej pracy z wynikami i przekuwaniem cech na mocne strony, mimo, że zmieniłam już tak wiele z tego, czego się wtedy nauczyłem, nadal wpływa na to, jak rozumiem siebie i jak podejmuję decyzje.

Czym jest tzw “test Gallupa”?

Każdy ma mocne strony! Każdy ma talenty. Wiele osób zadaje sobie takie pytanie:

W czym jestem dobry?
Kim jestem?
Jakie mam talenty?
Co robię rzeczywiście dobrze?
Gdzie mogę pracować?

Ten test nie odpowiada na te wszystkie pytania, ale pozwala rozpocząć przygodę jaką jest budowanie silnych stron na bazie waszych naturalnych talentów.

Jesteś wyjątkowy! Twój układ 34 talentów jest niepowtarzalny.
ODKRYJ co odróżnia Cię od innych.

Twoja wyjątkowa kombinacja 34 talentów Clifton StrengthsFinder jest Twoim osobisty kodem – wzorem. Ten zestaw talentów, kształtował i tworzy Cię nieustannie. 

Zrobienie testu Clifton StrengthsFinder 2.0 diagnozującego talenty. Test daje Ci możliwość poznania swoich top 5 lub 34 w odpowiedniej kolejności występowania w Twoim przypadku. Pozwala zrozumieć:
Kim jesteś?
Jak możesz odnieść sukces robiąc to to po swojemu?
W swoim własnym unikalnym stylu.

Warto skupić się na tym w czym  jesteśmy dobrzy, do czego mamy naturalne skłonności i predyspozycje, a nie na wiecznym poprawianiu naszych słabości. Nasz system edukacji uczy czegoś zupełnie innego. Sama zresztą dobrze pamiętam, jak byłam szczęśliwa, idąc na studia, gdzie nie miałam prawie żadnego ścisłego przedmiotu. I mogę uczyć się tego co rzeczywiście mnie interesuje.

Czytając literaturę dostępną na temat tego testu, znajdziesz mnóstwo ciekawych historii i genezę powstania ruchu, z którego test Gallupa powstał. A wszystko zaczęło się już w okolicy 1966 r. To była wielka nowość. Oparcie się na tym co w nas dobre swoich silnych stronach, a nie na porażkach, słabościach. Budowanie organizacji wokół tego, co dobrze działa, co przynosi sukcesy, a nie na tym, co jest słabe i potrzebuje poprawy i nieustannego wzmacniania.

Według definicji Instytutu Gallupa TALENT to naturalny, powtarzalny wzorzec myślenia, zachowania, odczuwania. Zdiagnozowanie talentów jest pierwszym krokiem do pracy nad nimi by stały się mocnymi stronami.
Instytut Gallupa po ponad 40 latach badań opracowano listę 34 talentów/tematów, które mamy współdzielone w całej naszej populacji. Nazwano talenty, które są widoczne w zachowaniach ludzi. Gdy jest kilka takich cech które ten test bada i jeśli u nas występuję ten zestaw, pewna kompinacja, wtedy możemy powiedzieć, że mamy ten talent.  Badanie Clifton StrengthsFinder 2.0 to test, który jest dostępny online i mierzy obecność talentów w 34 obszarach. Test składa się z 177 pytań. Jest ograniczony czasowo, na każde pytanie jest tylko 20 sekund na odpowiedz. Nie są to pytania, a stwierdzenia. Dwa zdania, jeden po lewej i po prawej stronie, często zupełnie z sobą nie związane. Twoim zadaniem jest w ciągu tych 20sekund zaznaczyć na skali jedną z ośmiu możliwości na skali, które stwierdzenie bardziej do Ciebie pasuje.  Im bardziej uczciwie, intuicyjnie odpowiadasz tym bardziej wynik jest autentyczny.

Po zrobieniu testu dostajesz od razu wyniki zależny od tego, jaką opcję testu wykupisz. Jeśli jest to wersja podstawowa – wtedy dostajesz TOP5, czyli pięć najmocniejszych talentów, jeśli pełna wersja – wtedy dostajesz cały profil i sekwencję 34 talentów.  Jeżeli znasz tylko swoje TOP5 nic nie szkodzi, w każdym momencie możesz dokupić resztę i odkryć cały profil, bez konieczności ponownego robienia testu.

Dlaczego warto poznać swoje talenty?

Talent możesz zamienić w silną stronę a to możesz zrobić dopiero po określeniu swoich dominujących talentów. Samo poznanie swoich talentów jest dopiero początkiem pracy. By stały się silną stroną, powinieneś nad nimi pracować. Dodać do nich WIEDZĘ i UMIEJĘTNOŚCI. Ale praca nad nimi da Ci mnóstwo wiedzy na swój temat, pozwoli czerpać więcej satysfakcji z tego robisz i jak pracujesz. Pozwoli Ci świadomie decydować o tym co będziesz robić a jakie zadania nie.

Wartościowe linki. Gdzie warto zajrzeć, co posłuchać, przeczytać?

Książki:

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Copyright © 2016-2024 Katarzyna Bieleniewicz
Polityka prywatności | Regulamin | Dostawa